Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of Stratégie digitale de Dior

No description
by

sidorela kordalli

on 21 November 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of Stratégie digitale de Dior

Site ne Internet
www.dior.com

NJE APLIKIM Një aplikim nisur nga mars 2011

Lirë dhe në dispozicion në anglisht, frëngjisht, kineze, japoneze, koreane dhe spanjolle

Lajmet e Dior
Tregon modës më të fundit në video
Këshilla për Make-up artistë
Vendndodhja e dyqaneve NJE FAQE Facebook NJE LLOGARI Twitter Annonce des sorties,
Liens vers les films publicitaires DISA MINI-NGJARJE BRENDA FAQES FUSHATAT DIXHITALE Le lancement de Dior VIII Habillage de elle.fr et lemonde.fr
Création d'un mini-site dédié QE prej 29 shkurt 2012

Online www.dior.com

Lajme në lidhje me markën dhe produktet e saj
Fotot dhe videot e ngjarjeve
Filmat dhe make up
Fokusimi në yjet në Dior NJE KANAL NE YouTube 136 VIDIO OPERACIONET SPECIALE Avec i-mad de Madame Figaro pour J'Adore Septembre 2011

Edition Spécial Dior de l’application i-mad :
Diffusion du dernier film publicitaire Dior au lancement,
4 égéries de la marque pour des séquences inédites,
Coulisses du shooting du numéro spécial mode,
Coulisses du tournage du film publicitaire,
Interviews exclusives. Avec Grazia pour Dior Addict Avec ELLE.fr Mai 2012

Habillage et encart sur la page d’accueil de ELLE.fr Mars 2011

Interstitiel à 100% de PDV durant une semaine sur l’application iPhone de Grazia NJE FAQE Pinterest 9 "boards" pour présenter les collections et l'actualité de la marque en photos
- Dior Mag
- Dior Woman Fashion
- Dior Homme
- Dior MakeUp
- Dior Jewellery and Timepieces
- Dior Frangrance
- Dior Heritage
- Dior VIP
- Baby Dior NJE PLATFORME digitale
Dior Backstage Make-Up 6 rubriques STRATEGJITE DIXHITALE TE KOMPANISE DIOR Un e-magazine Dior VIII Miss Dior J'Adore DiorSkin Forever Front row: coulisses des défilés avec les make-up artists
Must have: gamme make-up, films publicitaires secrets de création
Behind the scene: conseils maquillage en vidéos
Collection: articles sur chaque produit, inspiration
Wanted: produits exclusifs, éditions spéciales. Possibilité d'acheter en ligne
Dior Gallery: vidéos virales (ex: Dior Games) Une e-saga: Lady Dior Episode 6-12 minuta për të promovuar mbledhjen e çantave Lady Dior Los Angeles Londres Shanghaï Paris Olivier Dahan John Cameron John Cameron Mitchell David Lynch NJE VIDO VIRALE PER KOSMETIKEN DIOR Octobre 2011 - Dior Games

Vidéo inspirée de Tetris, Pacman et Pong
Plus de 2 millions de vues sur Internet Un projet présenté par l'Agence Mazarine Et un projet présenté par l'Agence Mazarine STRATEGJITE E KOMPANISE Vizioni:”te shkruajme tek ju me penen e bukurise qe krijojne produktet tona” Misioni&vizioni Christian Dior said:”I create so that
each and every woman
is the most beautiful” “My dream is to save women
from nature” Misioni:”fitimi yne eshte kenaqesia juaj duke ju dhuruar nje pamje perfekte” Misioni:”fitimi yne eshte kenaqesia juaj duke ju dhuruar nje pamje perfekte” “Fashions fade,
style is eternal” CILESIA-THELBI I KRIJIMIT
1. Gjate periudhes kerkimore 40 vjecare, Dior ka arritur te fitoje besimin e femrave dhe te siguroje legjitimitetin dhe besueshemerine shkencore te produkteve te tij.

2.produktet dior sigurojne standarte te larta cilesore,zhvillim me efikasitet te larte dhe cilesi vecanerisht te kenaqshme.

3. DIOR PERDOR EKSKLUZIVISHT ICELANDIC GLACIAL WATER PER TE HIDRATUAR PRODUKTET E SAJ KOZMETIKE PER KUJDESIN E FYTYRES. Prodhuesi Europian i paketimeve luksoze, HCT Packaging ka prodhuar nje seri paketimesh Zamac (zink.alumin.magnez dhe baker) per tu perdorur nga gjigandi I luksit Dior. DIZENJO Dior ruan traditen e krijimit te haute couture qe eshte pjese e sektorit Christian Dior Couture  .
Nenkupton rroba te modes se larte.
 I referohet krijimit te veshjeve ekskluzive me porosi. Haute couture 1.Cilesia ben diferencimin e produkteve Dior

2.Diferencim ne disenjimin e produkteve.

3.Promocioni online.

4. Shitjet realizohen ne dyqanet e pakices dhe adresen ne internet dior.com

5. Krijues I Haute-couture
1.Cilesi
2.Promocion
3.Disenjo Dior promovon ekskluzivitetin e markes dhe inkurajon blerjet, online me serite e videove te shkurtra te Lady Dior. Promocioni online. DIFERENCIMI DIFERENCIMI MISIONI DHE VIZIONI Dior ka qene fillimisht ne Paris ku dhe u krijua,me pas dyqanin e pare e hapi ne New York ne vitin 1949 ku I dha nje zgjerim te madh emrit DIOR.Ne fund te vitit 1949 Dior perbente 75% te eksporteve te Frances mbi modelet e modes dhe 5% te gjithe te ardhurave totale nga eksporti. Ne vitin 1951 kompania ka qene e shperndare gjysma ne Europe dhe gjysma tjeter ne USA deri ne vitin 1953 ku u shpernda me gjere ne Meksike,Kube,Kanada dhe Itali.
Kompania hap dyqanin e pare per meshkujt ne shkurt 2002 Milano dhe ne fund te 2003 filialin e saj ne Tokyo.Disa muaj me pas ajo u shtri edhe ne Moske.Ne vitin 2005 ajo hapi filialin per orat Dior ne Basel te Zvicres. Segmentimi i tregut Dior…. Te famshem te veshur me Dior cantat dior Dior fustane: Eva Peron Zonja e pare e Argjentines
e veshur me fustanin e Dior ne 1950.
Fustanet e blere nga koleksioni I vitit 1960 nga Elizabeth Tay Dior per meshkujt Parfumi I nje femre tregon me shume sesa shkrimi I saj!-thenie e Ch.Dior Dior per bebe Bizhuterite *Buzekuqi I pare I Dior esht prodhuar ne vitin 1955 dhe vazhdon te jete I fuqishem ne treg edhe sot se bashku me nje game te gjere produktesh per kozmetike ku linja e pare e tyre u lancua ne vitin 1969. CANTA DIOR “Une krijoj ate qe per cdo femer eshte me e bukura.Luksi I vertete kerkon material te mirefillte dhe punen e sinqerte te stilistit.Ajo eshte kuptimplote vetem kur respekton traditen!” kete thenien vendose ne fillim te prezantimit bashke me pamjen kryesore te DIOR… Linja e pare e kepuceve eshte lancuar ne vitin 1953 me ndihmen e Roger Vivier dhe tani jane zhvilluar modele te ndryshme ne baze te perdorimit te tyre. ANALIZA SWOT 1.Luhatjet ne kursin e
kembimit te vendeve te ndryshme mund e cojne ne uljen e te ardhurave per marken.

2.Konkurrenca e ashper.

3.Kopjet krijojne problem ne :
Identifikimin e tregut. DOBESI 4.Konceptimi i dyqaneve ku secili ka nje teme unike i jep nje identitet unik markes.


5.Emer i forte dhe reputacion ne
mbare boten. 1.Trashegimi te forte prej gjysme shekulli dhe prani te forte mbi rruget luksoze te ndryshme ne te gjithe boten.

2.Marka ka sukses ne te gjithe linjat e prodhimit si:parfume,veshje, aksesore.

3.Pervetesimi i Louis Voitton. FUQITE: MUNDESITE 2.Mundesia per tu zgjeruar ne tregjet ne zhvillim si India dhe Afrika. 1.Perqendrimi ne iniciativeat e gjelberta. Competitors Threats Oportunity Weakness Strength SWOT Analysis . 2.Veshjet eksluzive nga stiliste te ndryshem. Kercenime 1.Mendimi negativ
nga kritiket e modes per modelin anoreksik. ROLEX PRADA KONKURRENTET GUCCI CHANEL 3.Ngadalesimi global ka pare renie ne tregjet luksoze GRUPI 104 FINANCE
FAKULTETI I EKONOMISE
VITI AKADEMIK 2012-2013
TIRANE
1-ELISABETA PAPAJANIS
2-KLESENDA ZACE
3-RIXHINA CELA
4-ROMINA CUKO
5-SIDORELA KORDALLI
6-SONILA KULLAU PREZANTON PERMBAJTJA PRODUKTET E KOMPANISE ,4P,
SEGMENTIMI I TREGUT Dior eshte nje firme me emer ku per statusin qe te ofron duhet te paguash nje shume parash per secilin nga produktet e saj! Ato jane te perballueshme nga nje pjese shume e vogel ne teresine e popullsise mbareboterore,por nje pjese e madhe qe perbejne qytet e zhvilluara te Europes,Japonise dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes.
Firma nje nga rendesite me te medha per informim ndaj klientit ja ka kushtuar faqes se saj personale ne internet www.dior.com ku jepen te gjitha kuriozitet,produktet,sfilatat e fundit dhe cdo informacion I vlefshem I saj per ta terhequr konsumatorin me prane vetes dhe per ta bere ate te ndihet I vecante duke qene pjese e saj! Kjo eshte dhe pjesa me e rendesishme per operimin e firmes mbi klientet e saj…Ajo kerkon qe te gjithe te ndihen te kenaqur dhe te ndajne kenaqesine e tyre me te gjithe njerezit perreth.
Promocioni permes—> Videove reklamuese ne www.youtube.com / Fletepalosjeve / Reklamave te shkruara neper qytet e modes si Paris.Milano,New York,Los Angelos etj./ Mouth-to-Mouth (perhapja e kenaqesise se klientit me njerezit perreth)
Blerja online eshte forma me e njohur per kete firme pasi ajo kursen kohe per konsumatorin dhe mund te kerkoje mes games se gjere te produkteve ne momentin qe ai deshiron.
Disa nga faqet zyrtare me te njohura jane www.amazon.com / www.styledrops.com / www.shopping.yahoo.com dhe shume e shume te tjera… $ 36 $ 62 $ 11,565 $ 218 $ 530 $ 70 $ 186 $ 228 $ 2556 secila CMIMET E PRODUKTEVE Promocioni: OBJEKTIVAT 1-QELLIMI
2-HISTORIKU I KOMPANISE
3-MISIONI DHE VIZONI
4-4P E KOMPANISE
5-STRATEGJITE E KOMPANISE
6-SEGMENTIMI I TREGUT
7-DIFFENCIMI I KOMPANISE
8-ANALIZA SWOT Dior ka nje portofol produktesh shume te zgjeruar.Ai filloi fillimisht ne vitin 1950 duke prodhuar kravata,te brendshme,corape,dorashka,kapele,shalle,canta te vogla dore,gezofe dhe bizhuteri.
Ne vitin 1967 u hap "Baby Dior" respektivisht per bebet dhe ne vitin 1970 u hap sektori per meshkujt I cili u quajt Christian Dior Homme.
Qe nga viti 2010 kompania numeron 210 lokalitete te ndara:
Azi: 109
     Afrika: 1 (Casablanca, Marok)
     Karaibe: 1 (San Juan, Puerto Rico)
     Evropë: 45
     Lindja e Mesme: 8
 Amerika Veriore (Kanada, Meksikë, dhe Shtetet E Bashkuara): 48
     Oqeani: 6
     Amerika e Jugut: 2 (Argjentinë) VENDI
 Kalendari Christian Dior1905 - Christain Dior lind në Granville të Gjirit St’Malone në brigjet e Normandisë. Ai është djali i dytë i pesë fëmijëve të një artizani.
1910 - Familja Dior u transferua në Paris dhe Christian regjistrohet në liceun Gerson.
1923 - Për t’ia bërë qejfin të atit, Christian zgjodhi të studiojë në “Ecole des Sciences Politiques”, që në të ardhmen të kishte mundësinë për të ndërmarrë karrierën diplomatike.
1928 - Me financimin e të atit e së bashku me një mik Christian hapi një galeri arti modern, Galeria Jacques Bonjesn.
1931 - Biznesi i familjes Dior u përfshi nga depresioni botëror ekonomik i atyre viteve. I detyruar ta mbyllte galerinë, Christian mbijetoi duke i shitur pjesët ekoleksionit të artit dhe skicat e tij për rrobaqepësit e mëdhenj të kohës.
1938 - Stilisti Robert Piguet e punësoi Christian Dior si  dizenjues në dyqanin e tij të ri.
1939 - Kur Lufta e Dytë Botërore filloi, Christian u rekrutua në ushtrinë franceze dhe u kthye në shtëpi pas një viti, kur ushtria franceze kapitulloi. Familja Dior atë vit jetonte në fermën e tyre në Porvence.
1941 - Christian u rikthye në Paris për të punuar si dizenjator, por këtë radhë për krijuesin Lucien Lelong.
1946 - Pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore, Christian Dior e bindi industrialistin Marsel Boussac që ta mbështesë atë financiarisht për të hapur dyqanin e tij të parë.
1947 - Më 12 shkurt të këtij viti Dior prezantohet me  koleksionin e tij të parë. Krijimet e stilistit të talentuar francez ranë menjëherë në sy të kritikëve të modës.Revistat franceze dhe, si rrallëherë ato amerikane, u shprehën me lëvdata të pakursyera për siluetat dhe copat me dizenjo përrallore, me të cilat Dior kishte ideuar dhe punuar. Ky vit është edhe koha kur u hodh në treg parfumi i mirënjohur edhe sot, Miss DIOR.1948 - Christian Dior synoi dhe arriti të triumfoi në tregun amerikan, duke hapur një butik me veshje në New York. Në këtë vend, pak vite më vonë ai hodhi në treg parfume të reja, si dhe vendosi kushtet e tij në licencën mbi të drejtat e emrit Christan Dior për linjën e prodhimit të të brendshmeve, kravatave dhe aksesorëve.
1950 - Dior dizenjoi veshje për divën Marlene Dietrich në filmin “Stage Fright”, të drejtuar nga regjisori Alfred Hitchcock. Edhe pas një viti Dietrich, në filmin “Nohighway in the sky” zgjedh të vishet me elegancën e vulosur Dior
.1954 - Pas disa vitesh suksesi në veshjet e modës së lartë, Dior zbuloi drejtimin e tij të  ri, duke krijuar edhe për një target klientësh, le të themi “të zakonshëm”
.1955 - Yves Mathieu-Saint-Laurent u bashkua me Dior si asistent dizenjator. Në atë vit “Grande Boutique” u hap në Avenue Montaigne dhe Dior prezantoi atje linjën e kozmetikëve
.1956 - Dior dizenjoi një duzinë fustanesh për Ava Gardner në fimin “Little Hut”.
1957 - Christian Dior ndërroi jetë nga një atak në zemër, pasi aksidentalisht u mbyt nga një halë peshku, ndërsa drekonte në kohën kur ishte me pushime në Montekatini, Itali. Në varrimin e stilistit pati më shumë se 2 500 njerëz. Yves Saint Laurent është quajtur pasuesi i Diorit dhe koleksionin e parë, nën këtë emër, e nxori në janar të vitit 1958. 
Bëri thirrje për Shërbimin Kombëtar, Yves Saint Laurent lë Dior pas përfundimit të gjashtë koleksionet. Marc Bohanit pason atë. Ai është 34 vjeç.
1961
Marc Bohanit paraqet koleksionin e tij të parë, duken të pakta "," nën etiketën Dior.
1962
Yves Saint Laurent hap vet shtëpinë e tij Couture.
1963
Nisja e "Diorling" parfum.
1966
Nisja e aromë për meshkuj "Ujë Sauvage".
1967
Philippe Guibourgé, asistent për Marc Bohanit, krijon "Miss Dior" linjë të linjës, gati-me-veshin gratë e para Dior në Francë. Hapja e Boutique Dior "Baby".
1968
Nisja e linjës krishterë koordinuar Dior knits. Parfum Dior Kompania është shitur për Moet Hennessy. Frédéric Castet merr menaxhimin e Departamentit Furs Moda - Christian Dior Paris.
1970
Krijimi i linjës Dior krishterë Monsieur. Në Parly II, një i ri i krishterë Boutique Dior është dekoruar nga gae Aulenti.
1972
Nisur nga Parfume "Diorella".
1973
Krijimi në Francë e gatshme te-vesh mbledhjen lesh, i cili pastaj do të prodhuara sipas licencës në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Japoni.
1978
Falimentimi i grupit Boussac Marcel, të cilit asetet, nën autorizimin e Gjykatës së Tregtisë të Parisit, janë blerë nga Grupi Willot.
1979
Nisja e "Dioressence" parfum.
1980
Nisja e aromë për meshkuj "Jules". 1981
Grupi Willot deklaron falimentimin.
1984
Një grup i investitorëve, të udhëhequr nga Bernard Arnault, merr kontrollin e Grupit ish Willot.
1985
Bernard Arnault bëhet Kryetar dhe Shef Ekzekutiv i Dior krishterë. Nisja e "Poison" parfum.
1987
Moda në Paris Muzeu i kushtohet një ekspozitë për Christian Dior, në përvjetorin e dyzetë të mbledhjes së tij të parë.
1988
Nëpërmjet filialit Jacques saj Rober, të mbajtur së bashku me grupin Gines, Christian Dior merr një kapital 32% të aksioneve në kapitalin aksioner të LVMH. Kapitali aksioner i Christian Dior është ofruar investitorëve francezë dhe të huaj institucionale që të regjistroheni në një rritje të kapitalit të 3.3 miliardë franga në një vendosje private.
1989
Gianfranco Ferre bashkohet Dior krishterë si krijuesi i Haute Couture, Furs Fashion, dhe gati-me-veshin Grave koleksionet. E tij të parë Couture Couture mbledhjes është dhënë d'Or De. Hapja e një Boutique në Hawaii. Kunjit Jacques Rober në LVMH është rritur në 44%.
1990
Hapja e dyqane në Los Anxhelos dhe Nju Jork. Kunjit LVMH është rritur në 46%.
1991
Listimi i Dior krishterë në treg vend, dhe pastaj të tregut mujore shlyerjes së bursës së Parisit. Nisja e "Dune" parfum.
1992
Patrick Lavoix është emëruar drejtor kreativ i "Monsieur Christian Dior". Rinisjes së parfum "Miss Dior".
1994
Një rishikim i marrëveshjeve me Guinness ka efektin e rritjes së aksioneve të konsoliduar Christian Dior-së në LVMH nga 24.5% në 41.6%.
1995
Shkarko Couture është transferuar në një degë tërësisht në pronësi që merr emrin e korporatës "Christian Dior Couture".
1996
John Galliano bëhet krijuesi i krishterë Dior Couture.
1997
Christian Dior Couture merr përsipër rrjetin e 13 dyqane operuar nën ekskluzivitet nga të licencuarit e tij japonez, Kanebo.
1998
Christian Dior Couture merr përsipër të marketingut të drejtpërdrejtë të gati-me-veshin dhe pajisje grave në Japoni, pas përfundimit marrëveshjen e licencimit me Kanebo.
1999
Nisur nga Parfume "j'adore".
Krijimi i një grupi biznesi të ri, bizhuteri gjobë, të cilit koleksione janë krijuar nga Victoire de Castellane.
2001 Në janar të vitit 2001, Hedi Slimane, krijuesi i ri i linjës "Homme", paraqet koleksionin e tij të parë të bazuar në një koncept të ri bashkëkohor mashkullore.
Nisja e aromë për meshkuj "Lartë".
Hapja e Boutique bizhuteri të Bukura në Place Vendôme, krijuar nën mbikëqyrjen e Victoire de Castellane.
2002
Nisja e "Addict" parfum.
2003
Hapjen e një Boutique anije në qarkun Omotesando (Tokyo).
2004
Hapjen e një Boutique anije në qarkun Ginza (Tokyo).
2005
Festimi i njëqind vjetorin e lindjes së Christian Dior.
Nisja e parfumeve "Miss Dior Cherie" dhe "Dior Homme".
2006
Christian Dior Couture direkt merr përsipër veprimtarinë e Moskës agjentit të saj dhe hap një Boutique në dyqan GUM.
2007
Festimi i 60-vjetorit të krijimit të Maison Dior (1947). Kris Van Assche, krijuesi i ri i linjës për meshkuj, paraqet koleksionet e tij të parë.
2008
Ekspozita e madhe e organizuar në Pekin, në bashkëpunim me artistët kinezë, për të festuar hyrjen markë e në treg kinez.
2009
Fushata e re reklamimit online për Lady Dior handbags shfaqur Marion Cotillard.
2010
Organizimi i një ngjarje në Shangai për të festuar zgjerimin dhe rihapjen e Boutique në qendër Plaza pazar 66.
2011
Organizimi i ekspozitës Dior frymëzim në Moskë në Muzeun Pushkin.
2012
Raf Simons është emëruar drejtor artistik i Haute Couture, gati-te-veshin, dhe koleksione pajisje Grave. Historiku i kompanise Dior Grupi i perbere nga:
Full transcript