Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

it-tieni waħda

No description
by

Steve Lugy

on 25 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of it-tieni waħda

Il-pronomi huma kliem li nużaw minflok in-nomi

Eż: Kevin iħobb jiċċajta.
HUWA jħobb jiċċajta.

Hawnhekk il-kelma 'huwa' hija pronom għax qed tieħu post in-nom 'Kevin'. Il-Pronomi Il-Pronomi Personali Il-Pronomi Personali huma dawk il-pronomi li joqogħdu flok xi persuna.

Eż: Rita xtrat ktieb.
HIJA xtrat ktieb.

Pawlu u Xandru marru jilagħbu.
HUMA marru jilagħbu.

Għalhekk il-pronomi personali huma:
JIEN, INT, HUWA, HIJA, AħNA, INTOM, HUMA Il-Pronomi Dimostrattivi Il-pronom dimostrattiv huwa dak il-pronom li jidħol flok nom li jkun fil-qrib jew fil-bogħod.
Eż: Ġib dak il-pitazz.
Din is-siġra għandha weraq sbieħ.

Il-pronomi dimostrattivi huma:
a) tal-qrib ---> dan (maskil)
din (femm.)
dawn (plural)

b) tal-bogħod ---> dak (maskil)
dik (femm.)
dawk (plural)

Il-Pronomi Personali U Dimostrattivi huma eżempji ta' Pronomi Magħżulin għax joqogħdu waħedhom flok in-nom. Il-Pronomi Mehmużin Il-pronomi mehmużin huma dawk il-pronomi li ma jibqgħux waħedhom imma li jingħaqdu ma' xi kelma.

Il-pronomi mehmużin jingħaqdu ma' nom, ma' verb u ma' partiċella.
Eż: (i) pronom mehmuż ma' nom:
qalbi, qalbek, qalbu, qalbha, qalbna, qalbkom, qalbhom.
(ii) pronom mehmuż ma' verb:
sabni, sabek, sabu, sabha, sabna, sabkom, sabhom.
rani, rak, rah, raha, rana, rakom, rahom.
(iii) pronom mehmuż ma' partiċella:
ta' --> tiegħi, tiegħek, tiegħu, tagħha, tagħna, tagħkom, tagħhom.
lejn --> lejja, lejk, lejh, lejha, lejna, lejkom, lejhom.
Full transcript