Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Untitled Prezi

No description
by

Edera Calleja

on 15 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

Il-Ġens u l-Għadd tal-Aġġettiv
L-Aġġettiv skont il-ġens jista' jkun:
Maskil (raġel). Eż: serduk
aħmar
Femminil (mara). Ez: tiġieġa
ħamra

L-aġġettiv Maskil jista' jispiċċa kemm
konsonanti kif ukoll b'vokali.
Eż: mari
d
, serj
u
, dħul
i
L-aġġettiv Femminil jsir biż-żieda ta'
a
f'tarf
il-Maskil li jispiċċa b'konsonanti.
Eż: marid
a
, qadim
a





Jista' jsir ukoll biż-żieda ta'
ija
jew
ja
f'tarf
il-Maskil li jispiċċa b'vokali.
Eż: dħul
ija
, hien
ja
Xi aġġettivi jibqgħu l-istess kemm fil-Maskil,
kemm fil-Femminil u anke fil-Plural.

Eż: tifel
intelliġenti,
tifla i
ntelliġenti,
tfal i
ntelliġenti
programm
divertenti,
logħob d
ivertenti,
ħarġa
divertenti
L-Aġġettiv skont l-għadd jista' jkun:

Singular (wieħed / waħda). Eż: irqiqa, sabiħ

Plural (ħafna). Eż: irqaq, sbieħ
L-Aġġettiv jista' jieħu:

l-Plural Sħiħ (biż-żieda ta'
in
fl-aħħar).
Eż: ħelu ħelwin, imbierek imberkin, dgħajjef dgħajfin

l-Plural Miksur.
Eż: ikrah koroh, ikħal koħol, dejjaq dojoq
L-Aġġettiv fil-plural:

xi kultant jista' jkun bħall-femminil.

Eż: tfal
ferrieħa
, toroq
imsewwija
Aqleb dawn l-aġġettivi fil-plural:

maqlub ________________
ħosbien ________________
għani ________________
qalbieni ________________
bieżel ________________
miżbugħ ________________
għażżien ________________
ħafif ________________
twil ________________
Kwiżż
Grupp A
Grupp B
Grupp Ċ
Grupp D
Kelma, Aġġettiv maskil, Aġġettiv femminil, Plural
Full transcript