Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

"12 kroków ratujących środowisko naturalne"

No description
by

Kac Hołd

on 2 December 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of "12 kroków ratujących środowisko naturalne"

"12 kroków ratujących środowisko naturalne"
Drugim krokiem jest zmiana sposobu twojego przemieszczania się !
Twoim siódmym krokiem jest gaszenie światła a także czynności z tym związane.
Tak więc zawsze gaś światło kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, radio, komputer, gdy już nie będziesz z nich korzystał. W ten sposób oszczędzasz energię. Skutkuje to obopulnymi korzyściami, ponieważ zużywa się mniej surowców do wytworzenia prądu w elektrowniach a także ty płacisz mniejsze rachunki. Na podstawie niezależnych badań można stwierdzić, że możesz zaoszczędzić nawet 100 złotych rocznie !!!
Zwracaj uwagę na akty śmiecenia !!!
Zwracaj uwagę innym gdy śmiecą, ponieważ nikt nie chce, abyś był obojętny wobec tak złych czynności. Lecz to nie wszystko: gdy wychodzisz ze swoim czworonogiem na spacer, sprzątaj po nim, ponieważ zwierzęce odchody zawierają dużo różnych toksyn, które źle wpływają na rozwój roślin a w szczególności trawy ! W ten sposób dbasz o czystość swojego otoczenia.
Po pierwsze: Wymień zwykłe żarówki na energooszczędne !
Po trzecie: segreguj odpady w domu !
Posegregowane odpady to cenne surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać.
Idąc na zakupy weź ze sobą własną torbę (najlepiej wykonaną z materiału) !
Po piąte: gromadź deszczówkę !
Deszczówka idealnie nadaje się do podlewania kwiatów w domu lub roślin w ogrodzie!
Natomiast jeżeli chodzi o papier:
Przy drukowaniu dokumentów używaj dwóch stron papieru, zaoszczędzisz w ten sposób zużycie papieru, co pozwoli ci wykorzystywać dwukrotnie dłużej jedno opakowanie papieru, niż gdybyś drukował dokumenty jednostronnie ! Postępuj tak samo gdy coś rysujesz lub piszesz ręcznie. Dzięki temu zmniejszysz także ilość odpadów.
Tak oto dobrnąłeś do końca ścieżki, która pomaga ratować środowisko naturalne. Gratuluję ! Myślę, że zapamiętałeś moje rady i wskazówki, i że mądrze je wykorzystasz. A teraz idź naturalną eco-drogą !!!
Prostym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej są żarówki energooszczędne. Zużywają one przy tej samej mocy świecenia znacząco mniej prądu niż tradycyjne żarówki – niektóre aż do 80%. Przy czym czas użytkowania żarówki energooszczędnej 20 W wynosi ok. 10.000 godzin a tradycyjnej żarówki 100 W tylko ok. 1000 godzin. Oszczędzasz, więc nie tylko na kosztach za energię, ale również, jak łatwo policzyć, na kosztach zakupu.
A jeżeli chodzi o design:
Żarówki energooszczędne dostępne są we wszystkich rozmiarach i formach. Obok klasycznych żarówek energooszczędnych U-kształtnych, występują obecnie lampy do zastosowania w każdym zakresie: żarówki energooszczędne w kształcie tradycyjnych żarówek, w kształcie świecy do oświetlenia w żyrandolach oraz jako lampy w formacie mini.
Staraj się korzystać z ekologicznych środków transportu. Jeśli masz do pokonania krótki dystans chodź na piechotę lub jedź rowerem. W ten sposób przyczyniasz się do mniejszego zatrucia powietrza!
Ten sposób wpływa też dobrze na kondycję, tak więc z czasem będziesz mógł pokonywać coraz to większe odległości !!!
Natomiast odpady organiczne: kompostuj !
(np. liście, gałęzie, ściętą trawę, odpady z warzyw, herbatę, kawę, owoce). W ten sposób produkujesz wysokiej jakości nawóz organiczny!
W samej tylko stolicy sięgamy po 2 mln plastikowych toreb. Później zalegają one na wysypiskach. A taka torba rozkłada się od 100 do nawet 400 lat !
Natomiast torby z materiału wykorzystujemy wielokrotnie, tak więc są lepsze nawet od ekologicznych, jednorazowych reklamówek, czy nawet tych, wykonanych z papieru.
Jeżeli chcesz ją wykorzystywać jedynie do nawadniania roślinności, gromadź ją w najzwyklejszym pojemniku, na przykład kubełku. Ale gdybyś zapragnął być naprawdę "eco", możesz zainwestować w profesjonalny system gromadzenia deszczówki, woda ta nadawałaby się nie tylko do podlewania roślin, lecz także do prania odzieży lub innych czynności domowych !!!
Z ostatnim krokiem wiąże się dosyć duża zmiana...
... a to dlatego, że aby naprawdę zredukować zanieczyszczanie środowiska naturalnego poprzez różnego rodzaju gazy, musisz kupić sobie samochód z katalizatorem, lub zainstalować ten filtr do twojego obecnego samochodu. Najlepiej jednak byłoby, abyś zakupił samochód z napędem hybrydowym, lub lepiej, elektrycznym. Mógłbyś w ten sposób jeszcze bardziej zredukować ilość wytwarzanych przez twój samochód szkodliwych gazów lub w ogóle ich nie wytwarzać.
Wpłyń na świadomość innych !!!
Rozmawiaj ze swoimi przyjaciółmi; rodzicami itp. o tym, co możecie wspólnie zrobić dla ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób wpływasz na czyjąś świadomość, uczysz innych jak być przyjaznym dla środowiska między innymi poprzez pokazanie im dotychczasowych efektów działalności nieprzyjaznej dla środowiska naturalnego !
Dziewiątym krokiem jest oszczędzanie wody !
Zakręcaj wodę w kranie kiedy myjesz zęby! Bierz raczej krótki prysznic niż kąpiel. Dokręcaj krany. W ten sposób oszczędzasz wodę, a także przyczyniasz się do zużycia mniejszej ilości chemikaliów do powtórnego jej przetworzenia, ponieważ jest jej po prostu mniej. Natomiast korzyścią dla ciebie są mniejsze rachunki za wodę !
Przykładowo:
Lub bardziej niebezpieczne przypadki takie jak ten:
Zakup baterii solarnych lub fotowoltaicznych !
Baterie solarne możesz zamontować na dachu swego domu lub na balkonie (jeśli mieszkasz w bloku). Podgrzewają one wodę, tak więc cały czas będziesz miał gorącą wodę w kranie bez zużycia ani grama energii do zasilenia bojlera, ktróry musi zazwyczaj pobierać energię cały czas aby woda miała określoną temperaturę.

Jeżeli natomiast chodzi o baterie fotowoltaiczne: są one stworzone do wytwarzania energii elektrycznej, która wystarcza do zasilenia całego domu. Natomiast nadwyżkę energii możesz sprzedawać elektrowni.
W obu przypadkach baterie są bardzo czułe na promienie słoneczne, tak więc funkcjonują tak samo dobrze przez cały rok. Koszty co prawda zwrócą Ci się dopiero po maksymalnie dziesięciu latach ale warto je zakupić, ponieważ jest to przyszłościowa inwestycja !!!
Baterie fotowoltaiczne (wytwarzają prąd):
Baterie solarne (podgrzewają wodę):
lub
Mclaren P1 (samochód z poprzedniego slajdu)
Tamten oto piękny samochód, który ma ponad 900 koni mechanicznych jest ultimatum (dla majętniejszych eko-ludzi) pomiędzy małymi, miejskimi samochodami elektrycznymi a hybrydą, którą jest. Tak więc kto powiedział, że ekologiczne samochody muszą być brzytkie. Lub weźmy inny przykład: auto z napędem elektrycznym, mianowicie Mercedes SLS AMG Coupe Electric Drive, którego widać po prawej ->
Dziękuję za uwagę !!!
Full transcript