Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Papież Franciszek

No description
by

Józek Kosiara

on 21 March 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Papież Franciszek

Jakub Pacierpnik 2K Papiez Franciszek
- Jorge Mario Bergoglio Dziecinstwo Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku
w Buenos Aires, jako jedno z pięciorga dzieci włoskich imigrantów. Jego rodzicami byli Mario, pracujacy jako kolejarz i Regina Bergoglio, która zajmowała się domem. Jako nastolatek miał usunięte płuco, w wyniku przebytej infekcji. Do około 20. roku życia Jorge niczym nie różnił się od swoich szkolnych kolegów, z którymi kopał piłkę na podwórku. Jak ujawnił swoim biografom, lubił w tym czasie także tańczyć, oczywiście tradycyjne, argentyńskie tango. Interesowało go też kino, sztuka i literatura. Studia, profesja zakonna
i prezbirat Po ukończeniu technikum i obronie dyplomu z chemii rozpoczął, w wieku 21 lat, studia w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. 11 marca 1958 wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w zakonnych domach studiów; w nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe studiował literaturę i psychologię. W latach 1964-1965 był nauczycielem literatury i psychologii w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe, zaś w 1966 w Colegio del Salvador w Buenos Aires. W latach 1967-1970 studiował teologię na wydziale teologicznym Colegio Maximo San José w San Miguel. Przyjął święcenia kapłańskie 13 grudnia 1969, a wieczystą profesję złożył 22 kwietnia 1973. Biskup 20 maja 1992 został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, jako biskup tytularny Auca, sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino; w czerwcu 1997 promowany na arcybiskupa-koadiutora tej archidiecezji, objął rządy 28 lutego roku następnego, po śmierci kardynała Quarracino. Kardynal W lutym 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera San Roberto Bellarmino. Podczas konklawe w kwietniu 2005 kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym Janie Pawle II. Mógł być też wspierany przez Carlo Marię Martiniego. Jako kardynał był członkiem kilku dykasterii Kurii Rzymskiej:
-Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów,
-Kongregacja ds. Duchowieństwa,
-Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego,
-Papieska Rada ds. Rodziny,
-Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej.
W latach 2005–2011 (dwie 3-letnie kadencje) był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. Zanim zostal papiezem Prowadził skromny tryb życia: latami sam sobie gotował, a po mieście poruszał się, korzystając z transportu publicznego. W 2001 zrobiło się o nim głośno na świecie po tym, jak odwiedzając hospicjum umył i ucałował stopy 12 osobom chorym na AIDS. Często odwiedzał także fawele (dzielnice nędzy) Buenos Aires, do czego z mocą zachęcał innych księży w swoim kraju. Jest kibicem argentyńskiego klubu piłkarskiego Club Atlético San Lorenzo de Almagro (założonego w 1908 przez katolickiego księdza Lorenza Massę i nazwanego na cześć świętego Wawrzyńca). Pontyfikat 13 marca 2013 podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu został wybrany na nowego papieża. Tradycyjny biały dym, obwieszczający światu wybór nowej głowy Kościoła, pojawił się o godz. 19:06 czasu rzymskiego.Wybór imienia podyktowany został chęcią zajęcia się problemami biednych i nędzarzy, na wzór św. Franciszka z Asyżu, jak to zostało zakomunikowane przez elekta kardynałom tuż po wyborze. Franciszek w inauguracyjnym wystąpieniu pomodlił się za swojego poprzednika Benedykta XVI. Wezwał też do modlitwy o ogólnoświatowe braterstwo.Już dzień po wyborze papież Franciszek opuścił mury Watykanu, udając się do Bazyliki Matki Bożej Większej. Miejsce to jest szczególne dla Zakonu Jezuitów – tam pierwszą mszę św. odprawił św. Ignacy Loyola. Franciszek Nie bez powodu nowy papież przyjął imię Franciszek na cześć Franciszka z Asyżu. Prawdopodobnie chciał w ten sposób pokazać, że urząd papieski nie musi oznaczać luksusu i opływania w dobrobyt. Święty Franciszek z Asyżu, założyciel zakonu franciszkanów, kojarzony jest bowiem z życiem pełnym prostoty, ponieważ zrezygnował z ziemskich dóbr i wybrał ubóstwo. Idealnie wpisuje się to w osobę "Franciszka naszych czasów", który swoim dotychczasowym życiem już pokazał, że wyznaje te same wartości, co jego święty patron.
Full transcript