Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Bitirme Sunumu

No description
by

Nuri G.

on 18 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Bitirme Sunumu

Bitirme Sunumu
TEŞEKKÜRLER...
Dört senelik Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği eğitimim sonucunda ismimin önüne “Mühendis” sıfatını kazandıran, tüm Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerine, bölüm başkanıma ve dekanıma şükranlarımı sunarım. Bitirme çalışmamı hazırlamamda gün, saat fark etmeksizin desteğini bir an olsun esirgemeyen danışmanım Dr. Mehmet A. Baykal’a, eğitimim boyunca iki dönem stajımı bünyesinde gerçekleştirmeme izin vererek tez konumu belirlememe yardımcı olan ve hazırlanma sürecinde desteğini esirgemeyen RMK Marine Tersanesi’ne, bilgi edinme kanunu kapsamında Türk yapımı A/K gemileri ile alakalı ilgili bilgi ve belgeleri benimle paylaşan Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teşekkürü borç bilirim.
TÜRK YAPIMI ARAMA KURTARMA GEMİLERİNİN İNCELENMESİ VE DÜNYADAKİ MUADİLLERİ İLE KIYASLANMASI
Genel Yerleşim
Sertifikasyon
Başlıca Boyutlar ve Performanslar
Gemilerin Rolü ve Sınıflandırması
Genel Bilgi
TÜRK YAPIMI A/K GEMİLERİNİN GENEL TANIMI
Sahil Güvenlik Komutanlığı, "Arama ve Kurtarma Gemileri" için hazırlanmış olan bu "Bitirme Çalışması", genel tekne yapısı ve gemilere monteli sistem ve cihazlar ile bunların bağlantılarını göstermekte ve açıklaması yapılan sistemleri dünyadaki A/K gemilerinin mevcut durumları ile karşılaştırmaktadır.
· Çevre denizlerde, ülkemizin menfaatlerini korumaya yardımcı olma.
· Kolluk Görevi icra etme (Karakol ve kaçakçılığı engelleme).
· İnsani faaliyetler icra etme (Arama Kurtarma ve sınrlı sağlık imkanı sağlama).
· Çevreyi koruma faaliyetleri icra etme:
– Yangın Söndürme.
– Deniz Kirliliği Faaliyetleri:
♦ Kirlenmeyi önleme.
♦ Yayılmayı durdurma.
♦ Kirlenmenin toplanması.
♦ Kimyasallarla temizlik sağlanması.

SGAK gemileri 2005 RINAMIL kurallarına uygun, aşağıdaki notasyonlara sahip, RINA klaslama kuruluşu denetim ve onayı altında inşa edilmiş ve donatılmıştır:

· NC+ ikinci sıra gemi – devriye gemileri (NC+ second line ship-patrol vessel)
· Sınırsız seyir (Unrestricted navigation)
· SEA-KEEP
· STAR-HULL
· AVM-DPS(V)
· AUT-PORT
· AUT-IAS
· MON-SHAFT
· HELICOPTER LA
· MARPOL I, MARPOL IV, MARPOL V, MARPOL VI

40mm Baş Top
12.7mm Makineli Tüfekler
Baş üstünde, 40 mm OtoBreda çift namlulu top bulunmaktadır.
Geminin sancak ve iskele güvertesinde 2 adet 12.7 mm Ağır Makinalı Tüfek bulunmaktadır.
SİLAH SİSTEMLERİ
Seyreltme Sistemi
Kirlilik Önleme Sistemi
Seyreltme sistemi denizde meydana gelen petrol ve petrol türevi kirliliğin çözülerek çökelmesi için seyreltici sıvı ve deniz suyundan meydana gelen bir karışım üreterek bu karışımı deniz yüzeyine eş biçimli olarak dağıtan bir sistemdir.
Kirlilik önleme sistemi deniz yüzeyinde bulunan benzin, motorin, yakıt ve genel petrol ürünleri gibi çözülemez sıvıların toplanması ve muhafazası için tasarlanmıştır.
KİRLİLİK ÖNLEME SİSTEMLERİ
Dünyadaki Muadiller ile Karşılaştırma
Genel Yorum
Referans Ülkelerin A/K Gemileri
Dünya Ülkeleri A/K Gemilerinin Kıyaslanması
Grafikler
Dünya Ülkeleri A/K Gemilerinin Kıyaslanması

OPV’lere duyulan ihtiyaç; devletlerin uluslar arası ilişkileri ile bağlantılı olarak ağır silahlar ile donatılmış büyük savaş gemileri yerine, bazen daha farklı (hatta barışçıl) görevlerin (A/K, kirlilik ile mücadele vb) icrası maksatları için olabilmektedir. Görevlerin icrasında yönelik ihtiyaçlar, bu tip gemilerin dizayn temellerini oluşturmaktadır.
OPV’lerin tonajları genellikle korvet veya küçük fırkateynler ile mukayese edilebilir sınırlar (1,000 – 3,000 ton) içindedir. Ancak, ihtiyaca göre bu tip gemiler arasında 400 – 800 tonluk gemiler de görülebilmektedir.
Bir OPV sınıfı geminin kontrol sistemi; yüzlerce askeri savaş uçağını takip etmek yerine, sivil bir ticaret gemisini veya küçük bir kaçakçı teknesini takip etme kabiliyetinde olmalıdır.
İspanya Serviola Sınıfı Devriye Botları
Portekiz Viano De Castelo Sınıfı Devriye Gemileri
Norveç Skjold Sınıfı Arama Kurtarma Gemileri
Hollanda Holland Sınıfı Devriye Gemileri
√İtalya Sirio Sınıfı A/K Gemileri
Fransa P400 Sınıfı Devriye Gemileri
Genel Bilgiler
P400 sınıfı gemiler 2,5 ton kaldırma kapasitesine sahip hidrolik vinç ile donatılmıştır. Bu özellik, geminin kirliliği önleyici operasyonları yapabilmesine ve denizde bulunan küçük deniz araçlarını kaldırabilmesine müsade etmektedir.
P400 devriye gemileri Fransız Donanması’nın küçük sınıfta değerlendirilen gemilerindendir. Bu gemiler Fransız Münhasır Ekonomik Bölgesinde polis operasyonlarını gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Bunlar küçük askeri tekne konusunda uzmanlaşman Constructions Mécaniques de Normandie tersanesi tarafından inşa edilmiştir.
P400 denizde 15 gün kalabilmekte, bu süre kumanya durumuna göre 20 güne kadar çıkabilmektedir.
Sirio sınıfı okyanus devriye gemilerinin temel misyonu kirliliği önleme ve özellikle kurtarma hizmetleri alanlarında ülkenin ulusal çıkarlarını korumaktır.
Bu sınıfa dahil olan Sirio ve Orione tipindeki benzer iki A/K gemisi İtalyan Deniz Kuvvetleri için İtalyan Fincantiari tersanesi tarafından inşa edilmştir.
Holland sınıfı Offshore Patrol Gemileri Hollanda Kraliyet Donanması için Royal Dutch Deniz Kuvvetleri ve Damen Schelde Naval Shipbuilding Vlissingen arasında 2007 yılında imzalan gemi inşa sözleşmesi ile, toplam maliyeti 467.800.000 € olan dört gemi Hollanda Kraliyet Donanması’na kazandırılmıştır.

Holland-sınıfı gemiler, 3.750 ton deplasmana sahip, 108.4 metre (356 ft) uzunluğunda, 16 metre (52 ft) genişliğinde ve 4.55 metre (14.9 ft) drafta sahiptir. Geminin maksimum hızı 21.5 knot ve menzili ortalama 15 knot ile 5000 NM’dir. Geminin tamamlayıcı 50 mürettebatı vardır.
Portekiz özel sularında çalışmak üzere tasarlanmış bu gemilerin, şu an Kuzey Atlantik Okyanusu’nda görevde olan , João Coutinho ve Baptista de Andrade isimlerindeki küçük devriye botları ve şu anda hizmet dışı olan korvet sınıfı Cacine isimli gemilerin birincil balıkçılık koruma rolü (SIFICAP) ve arama kurtarma (SAR) rollerini üstlenmiştir.
Bu gemilerin en önemli özellikleri bozulma olmadan, zor deniz koşullarında uzun süre denizde kalabilmeleridir. Bu gemilerde orta ölçekli helikopterin iniş kalkışına müsait bir uçuş güvertesi vardır. Bu sınıf gemilerinden şu an dört tanesi İspanyol Deniz Kuvvetlerine Hizmet etmektedir.
Skjold sınıfı (Skjold Norveççe "kalkan" anlamına gelmektedir) kıyı korvet gemileri Norveç Kraliyet Donanmasının gizli füze yeteneğine sahip devriye gemileridir.
Gizli yetenekleri temin etmek için, anekoik kaplamaları radar emici malzeme (RAM) geminin geniş alanlar üzerinde yük taşıyan yapılar üzerinde kullanılmıştır. Bu strateji, geleneksel inşaat tekniği ile karşılaştırıldığında önemli bir ağırlık tasarrufu sağlamaktadır.
Referans Alınan Ülke A/K Gemilerinin Sayıları
Referans ülkeler arasında en fazla A/K gemisine sahip olan ülke 15 gemi ile İtalya’dır. Türk yapımı A/K gemilerinin projesi de İtalya’nın A/K gemilerini üreten İtalyan Fincantieri tersanesinden alınmış ve RMK Marine tersanesinde yapılan revizyonlar neticesinde üretim aşamasına getirilmiştir.
Referans Alınan Ülkelerin A/K Gemi Genişlikleri
Referans ülkeler arasında Hollanda, gemi boylarının uzunluğu nedeniyle, 16 metre ile en geniş gemilere sahiptir. Gemi genişliği en düşük olan ülke ise 8,1 metre ile İtalya’dır. Türkiye ise 12,2 metrelik gemileri ile grafiğin orta bölümünde yer almaktadır.
Referans Alınan Ülkelerin A/K Gemi Boyları
Referans alınan 7 ülke arasında Norveç 47,2 metre gemi boyu ile en küçük gemi boyuna sahip gemileri kullanırken, Hollanda 108 metrelik gemileri ile en büyük gemi boyuna sahip gemiler ile arama kurtarma yapmaktadır. Türkiye ise üretimini tamamladığı 88,6 metrelik gemileri ile grafiğin orta-üst bölümünde yer almaktadır.
Referans Alınan Ülkelerin A/K Gemi L/B Oranları
Bir savaş gemisi için olmazsa olmaz olan Gemi Direnç (Powering) değerlerine bakıldığında Türkiye 7,26’lık oranı ile ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’yi 6,70’lik oranı ile Hollanda ve 6,60’lık oranı ile İspanya izlemektedir. Listenin en altında ise; 4,58’lik oranı ile Norveç bulunmaktadır.
Referans Alınan Ülke A/K Gemilerinin Deplasmanları
Gemi boyu ve gemi genişliğinin büyüklüğünden de anlaşılacağı üzere Hollanda 3750 ton ile en büyük deplasmanlı gemilere sahip ülke olurken, Türkiye 1755 ton ile ikinci sırada yer almaktadır. Norveç ise ufak gemilerine ragmen 743 ton ile Fransa ve İtalya’nın önünde yer almaktadır.
Referans Alınan Ülke A/K Gemilerinin Süratleri


Gemi süratlerine bakıldığında Fransa ve İtalya 23 knots ile grafiğin en üstünde yer alırken, Türkiye 22 knots ile ikinci sıradadır.
Sonuç
Yakın gelecekte Sahil Güvenlik Komutanlığı kuruluşuna alınması planlanan gemi tipleri; elde edilen tecrübeler, yaşanan sıkıntılar, kısıtlı bütçe ile inşa ettirilen gemi/botlardan beklentilerin yüksek olması, kuruluştaki gemi/botların birçok görevi bir arada yapma beklentileri doğrultusunda belirlenmektedir. Ancak, bu gemilerin elde edilen tecrübelere göre yaşanan sıkıntılarının başında gelen;
• Açık denizlerde uzun süre görev yapabilecek uzun seyir sahasına sahip,
• Ağır hava ve deniz koşullarında (Deniz durumu 7-8 gibi) arama-kurtarma dahil diğer kolluk görevlerini kesintisiz icra edebilecek,
• Arama-kurtarma görevleri ve kontrol (boarding) maksadıyla, bünyesinde bulunduracağı botları (RHIB) her türlü hava şartında rahatça atıp-alma kabiliyetine sahip olacak,
• Kolluk görevleri yanında diğer görevlerin (deniz kirliliği, ilk yardım, insani görevler vb) icrasına yönelik altyapı imkanlarına sahip olacak,
• Barış dönemi görevleri yanında, harp dönemi görevleri için yeterli donanıma (silah, sistem) sahip olacak,
• Caydırıcılığın artırılmasına yönelik olarak insansız hava ve/veya deniz araçlarını (USV, UAV, VTUAV) bünyesinde bulundurabilecek, imkan ve kabiliyetlere sahip olması hedeflenmektedir.
Full transcript