Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Polimer Nedir?

No description
by

Merve Acarlıoğlu

on 12 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Polimer Nedir?

Polimer Nedir?
POLİMER KAPLAMA NEDİR ?
Akrilonitril Bütadien Stiren
Akrilik Asit
Avantaj ve dezavantajları
Monomer denilen küçük moleküllerden meydana gelen büyük moleküllerin zincir yapısında bulunduğu tabii veya sun’i bir maddedir. Tabii polimerler hayati önem taşıyan proteinleri ve nükleik asitleri; bitkilerde bulunan selüloz ve kauçuğu; silis, feldispat ve yeryüzü kabuğunda bulunan diğer mineralleri yapısında bulundurur. Sun’i polimerler, plastik ve sun’i kauçuk olarak; naylon gibi sentetik lifler olarak; cila ve boya gibi yüzey cilalanmasında ve kaplanmasında kullanılan maddeler olarak karşımıza çıkar.


Akrilonitril bütadien stiren veya kısaltılmış ismi ile ABS, kalıp yolu ile üretilen ürünlerde çok yaygın olarak kullanılan hafif ve sert bir polimerdir.Eğer polimer Molekülü iki farlı Monomerin birleşmesinden oluşuyorsa buna “kopolimer” denir. Kopolimerlerin çeşitlerini üçe ayırabiliriz.
1. Ardaşık kopolimer
2.Blok kopolimer
3. Düzensiz kopolimer
Polimer zincirler ister homopolimer ister kopolimer olsun, üç farklı formda buluna bilirler.
1. Doğrusal
2. Dallanmış
3. Çapraz Bağlı
Polimer-yayıcı akrilik asit, akrilik ester ve styreneden oluşur. ürünün özelliklerini akrilik ve styrene polimerlerin tipi ve ilişkileri belirler. Akrilik ve styrene polimerler aşağıdaki özelliklere sahiptirler:
Akrilik Polimerler-Styrene Polimerler
Esnek Sert, kırılması kolay
Parlaklığı düşük Parlaklığı yüksek
Alkole dirençsiz Alkole dirençli
İyi kaplama Kötü kaplama özelliği
Sökülmesi kolay Sökülmesi zor


CH2=CH COOH formülü ile gösterilen organik bir asit olup propenoik asit de denir. Sanayide, asetilen ve karbon monoksitle suyun nikel katalizör eşliğinde tepkimesi veya akrilonitril bileşiklerinin hidrolizi ile elde edilir. Polimerlerin üretiminde başlangıç maddesidir.
İyi bir zemin kaplama ürününün formüle edilmesi akrilik ve styrene polimerlerin bu özelliklerinin en uygun şekilde bir araya getirilmesiyle oluşur.
Polimer kaplama tutunabildiği tüm sert zeminler üzerine uygulanabilir. Bu anlamıyla kendinden parlak fayans, granit gibi zeminlerde iyi bir
kaplama elde etmenin zorluğu nedeniyle uygulanması uygun değildir. Bunun dışında PVC, linoleum, vinil, çini/mozaik taş, mermer gibi zeminlerde iyi sonuç verir.
POLIMER
KAPLAMALAR

Merve ACARLIOĞLU
138232001010

Teşekkürler.....
Çeşitli Alanlarda İletken Polimerlerin Yüzey Kaplama Teknolojisi
İletken polimerler örneğin, polianilin , polipirol , politiyofen , polikarbazol , polifenol ve poliindol yüksek çevre kararlılığı, toksik olmayan özellikler, kolay ayarlanabilen iletken yükseltgenme durumları, basit ve ekonomik üretim metodlarından dolayı endüstride yoğun olarak çalışılmıştır. Geçmiş 10 yılda, iletken polimerlerin pratik uygulamalarına yönelik çeşitli alanlarda yayın ve araştırmalar yapılmıştır. Örneğin, piller, durağan olmayan kaplamalar, sensörler, süperkapasitörler, elektromagnetik girişim kalkanları, elektrokromik cihazlar gibi . 9(4vinilbenzilkarbazol , yeni sentezlenmiş fonksiyonel karbazol monomeri ve fonksiyonel polimer, poli(3alkiltiyofen) literatürde çalışılmıştır
Full transcript