Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Polscy badacze i ich odkrycia.

No description
by

Marcelina Kwiatkowska

on 25 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Polscy badacze i ich odkrycia.

Polscy badacze i ich odkrycia.
Rozwój chemii
Wyjątkowy rozwój chemii jako nauki przypadał na XIX wiek. przyczynili się do tego także polscy uczeni, mimo, że Polska znajdowała się pod zaboami i nie było jej na mapach świata. Zdobywanie wiedzy oraz praca naukowa byłą bardzo utrudniona. Polacy mieli ograniczony dostęp do nauki w języku ojczystym, a poziom nauczania w większości szkół i uczelni był celowo zaniżany przez zaborców. Dlatego młdzi naukowcy, jeśli tylko mieli możliwość, podejmowali studia na zagranicznych uczelniach. Zdobywali więdzę oraz prowadzili działalność naukową


Ojciec przemysłu naftowego

Ignacy Łukasiewicz mieszkał i pracował w ówczesniej Galicji. Był farmaceutą, ale oprócz typowej pracy aptekarza interesował się ropą naftową. Badał jej właściwości fizyczne, przypuszczając, że będzie ją można wykorzystać, na przykłąd w medycynie.


Pionierzy kriogeniki.
Dwaj polscy uczeni, fizyk Zygmunt Wróblewski oraz chemi Karol Olszewski w 1883 roku rozpoczęli eksperymenty i prace nad skropleniem składników powietrza. Olszewski i Wróblewski początkowo stosowali metodę i aparaturę CAILLETETA, francuza, który również prowadził badania nad uzyskaniem niskich temperatur. Później jednak polscy uczeni wprowadzili zmiany zarówno w aparaturze jak i w samej metodzie .
Kazimierz Fajans
Urodzony 27 maja 1887, zmarł18 maja 1975 – polski fizykochemik działający w Polsce, Niemczech i USA. Współtwórca nauki o promieniotwórczości. Trzykrotny kandydat do Nagrody Nobla. W 1912 odkrył niezależnie od Fredericka Soddy'ego prawo przesunięć promieniotwórczych (reguła Soddy'ego-Fajansa), które pozwoliło ustalić położenie w układzie okresowym wszystkich znanych pierwiastków promieniotwórczych i przyczyniło się do poznania izotopów pierwiastków. Opracował tzw. regułę Fajansa, która dotyczyła metody oceny jonowo kowalencyjnego charakteru wiązania chemicznego.
Dziękujemy za uwage .
Łukasiewiczowi udało się przedestylować "olek sklany" , czyli ropęnaftową. Jedną z uzyskanych przez niego frkcji byłą nafta. Jest to mieszanina węglowodorów parafinowych i naftenowych zawierających od 9 do 16 atomów węgla. To właśnie ją wykorzystał jako paliwo w skonstruowanej w 1853 roku
lampie naftowej.
W marcu tego roku naftę po raz pierwszy wykorzystano do oświetlenia wystawy lwowskiej apteki, a kilka miesięcy póżniej przy świetle lampy naftowej lwowski chirurg przeprowadził trudną rattującą życie operację .
KOPALNIA ROPY NAFTOWEJ
W 1854 roku Ignacy Łukasiewicz założył pierwszą kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna, a dwa lata później pierwszą rafinerię w Ulaszowicach.
Urodził się on 29 stycznia 1846, zmarł zaś 24 marca 1915-polski fizyk i chemik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był współpracownikiem Zygmunta Wróblewskiego razem skroplili tlen i azot, zestalili także dwutlenek węgla i metanol. Samodzielnie Olszewski zestalił argon. Przyczynił się do rozwoju rentgenografii wraz z prof. Alfredem Obalińskim wykonał pierwsze zdjęcie rentgenowskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego imieniem nazwano jedną z ulic na krakowskim Starym Mieście
MUZEUM PRZEMYSŁU NATOWEGO I GAZOWNICZEGO IM. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA W DAWNEJ KOPALNI ROPY NAFTOWEJ W BÓBRCE KOŁO KROSNA.
Zygmunt Wróblewski
Urodził się on 28 października 1845, zaś zmarł 16 kwietnia 1888 – polski fizyk, chemik, członek Akademii Umiejętności, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnik powstania styczniowego zesłany na Sybir. Po powrocie ukończył studia w Berlinie. Zajmował się badaniem właściwości gazów i metali w niskich temperaturach oraz dyfuzją gazów. Wyznaczył temperatury krytyczne szeregu gazów, w tym parametry krytyczne wodoru. Dokonał w 1883 r. pierwszego na świecie skroplenia tlenu (5 kwietnia) i azotu (13 kwietnia),
Najpierw uzyskali skroplony tlen, a po kilku dnaich udało im się, otrzymać ciekły azot i tlenek węgla II. Było to niezwykłe wydarzenie w świecie naukowym, które zapoczątkowało dalszy ciąg badań prowadzących do osiągnięcia coraz to niższych temperatur. Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski zostali uznani za ojców kriogeniki.
Kriogeniki: dział nauki i techniki zajmujący się wytwarzaniem i utrzymywaniem bardzo niskich temperatur (poniżej -180°C) oraz badaniem własności materiałów w tych temperaturach.
Wraz z Karolem Olszewskim dokonał w 1883 r. pierwszego na świecie skroplenia tlenu (5 kwietnia) i azotu (13 kwietnia). Później obaj uczeni zestalili także dwutlenek węgla i alkohol. Zygmunt Wróbelski marł nagle w wieku 43 lat na skutek rozległych oparzeń będących następstwem wypadku w laboratorium. Imieniem Zygmunta Wróblewskiego został nazwany krater Wróblewski na Księżycu.
Karol Olszewski
Maria Skłodowska-Curie
Urodzona 7 listopada 1867, zmarła 4 lipca 1934
polska uczona, fizyk, chemik, dwukrotna noblistka (1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad promieniotwórczością, po raz drugi w 1911 roku z chemii za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych).
Studia ukończyła na Sorbonie, gdzie później po śmierci męża została pierwszą kobietą profesorem. Prekursorka nowej gałęzi chemii - radiochemii.
do jej dokonań należą opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych
oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu.
Jej odkrycia zostały zastosowane w medycynie m.in. do leczenia nowotworów. Zjawisko radioaktywności wykorzystuje się też w innych dziedzinach nauki i przemysłu, np. do badania wód gruntowych i w defektoskopii. Dzięki jej staraniom w Warszawie powstał instytut radowy obecnie Centrum Onkologii. Zmarła na dysplazję szpiku, która była związana z jej pracą w laboratorium przy pierwiastkach promieniotwórczych.
Marcelina Kwiatkowska
Barbara Gawlik
IIe
Full transcript