Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Turystyczne Bogactwo Europy Południowej

No description
by

Nikola Rybak

on 18 April 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Turystyczne Bogactwo Europy Południowej

Turystyczne Bogactwo Europy Południowej
Nikola Rybak
Europa Południowa cieszy się niesłabniejącym zainteresowaniem wielu osób. Region ten jest turystycznym rajem dla miłośników kąpieli wodnych i słonecznych. Przyciąga także turystów pragnących zwiedzić zabytki starożytnych cywilizacji czy uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych.
Region turystyczny
Europa Południowa rozciąga się od Półwyspu Iberyjskiego aż po Półwysep Bałkański. Należą do niej m.in.: Portugalia, Hiszpania, Włochy, Słowenia, Chorwacja, Czarno Góra, Grecja oraz Malta. Nazywa się je krajami sródziemnomorskimi. Na turystyczną atrakcyjność tej części świata wpływają:
walory przyrodnicze,
wyjątkowe walory kulturowe
rozwinięta infrastruktura turystyczna.
Atrakcyjne południe
Na tym kontynencie wystepują wybrzeża z urwistymi brzegami, liczne zatoki oraz piaszczyste plaże. Z kolei na M.Śródziemnym znajduje się wiele ciekawych wysp, np. Malta czy Sycylia. Dużą atrakcją są także czynne wulkany, np. Etna czy Stromboli. Innym bogactwem przyrodniczym są młode góry wypiętrzone w orogenezie alpejskiej: Alpy, Pireneje, Apeniny, Góry Betyckie i Dynarskie. Południe Europy odznacza sie także występowaniem licznych form krasu powierzchniowego i podziemnego.
Przyroda Europy Południowej
Atutem tej części kontynentu są także warunki klimatyczne. Wystepujący tam klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski odznacza się łagodną i wilgotną zimą oraz suchym i gorącym latem. Wysoka temperatura słoneczna oraz znaczne usłonecznienie powodują, że temperatura wód morskich przekracza niekiedy 25 stopni.
Klimat Europy Południowej
Kulturowe dziedzictwo
To w europejskiej części basenu M.Śródziemnego rozwijały się wielkie cywilizacje, grecka i rzymska. Tam znajduje się wiele zabytków z poźniejszych okresów, średniowiecza i renesansu. Dzieła Leonarda da Vinci i Michała Anioła znajdują się we Florencji, Wencji i Rzymie. Z kolei ważne miejsca kultu (np. Wtykan) sa celem wielu pielgrzymów z całego świata.
Wydarzenia kulturalne
Można tam obejrzeć doskonałe spektakle teatralne, wziąć udział w festiwalach filmowych, zwiedzać muzea, wybrać się do opery lub parku rozrywki. Obszar ten słynie również z barwnych festynów, festiwali kultury i wielu koncertów.
Infrastruktura turystyczna
Kraje Europy Południowej charakteryzują się znakomitą infrastrukturą turystyczną. Składają się na rozmaite obiekty, urządzenia oraz instytucje, które zapewniają przybyłym zakwaterowanie i wyżywienie, oraz ułatwiają korzystanie z atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Należą do nich m.in.: hotele, kempingi, restauracje, bary, punkty informacji turystycznej i wyciagi narciarskie.
Dziekuję za uwagę
.
Full transcript