Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Prezentacje Multimedialne

No description
by

Dawid Olejnik

on 19 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Prezentacje Multimedialne

Prezentacje multimedialne
Prezentacja multimedialna
Prezentacje multimedialne - jest to pokaz lub wykład, którego treść jest ilustrowana opracowanymi komputerowo elementami multimedialnymi, takimi jak: rysunki, zdjęcia, a także dżwięki i obrazy (animacje, filmy).

Grafika prezentacyjna - rodzaj grafiki komputerowej, polegający na tworzeniu zestawów kolejno wyświetlanych slajdów, ilustrujących w systematyczny sposób jakieś zagadnienie.
Ze względu na formę:
- liniowa - slajdy sa przerzucane wedłóg ustalonej wcześniej kolejności,
- interaktywna - osoba przedstawiajaca steruje prezentacja, decyduje co i kiedy będzie wyświetlane, taka prezentacja posiada przyciski nawigacyjne
Ze względu na sposób przedstawiania:
- czasowa - slajdy przechodza dalej wedłóg ustalonego wcześniej czasu, np. co 1 min.
- sterowana - czas przejścia nie jest ustalony, prezetujacy przerzuca slajdy kiedy chce.
Najpopularniejsze standardowe programy do tworzenia prezentacji
Podział prezentacji
To pionierski program do prezentacji, jego pierwsza wersja składała się z 6 dyskietek 5.25 ". Był to pierwszy program łączący tekst, grafikę i diagramy. Powstał on jeszcze przed PowerPoint-em Microsoftu i do końca lat 80-tych był głównym programem do tworzenia slajdów. Jednak już w roku 1990 po wyjściu pakietu Office na Mac OS stracił on udział w rynku i obecnie wykupiony przez Serif Incorporated jest prawie nieznany.

1986
Harvard Presentation Graphics
1987
Power Point
Obecnie najpopularniejszy program tego typu, dostępny w pakiecie MS Office. Powstało jego kilka wersji różniących się głównie ilością dodatków w postaci szablonów oraz efektów animacyjnych. Dzięki integracji ze środowiskiem MS Office pozwala on na szybką konwersję tabel, wykresów oraz tekstów z pozostałych narzędzi pakietu. Używany przez miliony ludzi do pokazów biznesowych oraz w rodzinnym gronie.

1990
1993
Impress z pakietu StarOffice nie różni się wiele od wchodzącego w skład OpenOffice.org, a to dlatego, że właścicielem obu jest Sun Microsystem, który w roku 2000 uczynił StarOffice płatnym tworząc również darmowy OpenOffice. Elementem różniącym ten program od pozostałych jest posiadanie własnego środowiska pracy wspólnego dla całego pakietu. Nie jest on uruchamiany oddzielnie i nie stanowi oddzielnego programu, a jedynie jest elementem całego pakietu.
1998
1998
2000
2003
2005
Program ten należy do pakitu SmartSuite firmy Lotus, a obecnie IBM Lotus. Poza podstawowymi opcjami ma jedną wartą uwagi. Pozwala na szybką wymianę komentarzy, uwag użytkowników sieci, a także uruchamianie prezentacji bezpośrednio na komputerze innego użytkownika sieci.

Freelance Graphics
Corel Presentations
StarOffice Impress
KPresenter
Keynote
NeoOffice Impress
OpenOffice.org Impress
Jego początkowa wersja nazywała się Presentations i należała do pakietu WordPerfect firmy WordPerfect Corporation, sprzedanej w 1994 firmie Novell, a w 1996 Corel Corporation. Jak przystało na producenta oprogramowania graficznego Corel dorzucił tu kilka ciekawych opcji takich jak: edytor bitmap (który oferuje m.in. wypełnienia i efekty specjalne), narzędzia do grafiki wektorowej, a w szczególności krzywe Beziera, łuki, edycja węzłów. Zupełnym ewenementem są takie funkcje, jak symulacja efektów trójwymiarowych lub trasowanie bitmap, spotykane zazwyczaj w specjalizowanych programach graficznych, a także nadawanie dowolnego konturu i wypełnienia literom tekstu.
Działa pod systemami Linux oraz UNIX, pozwala jednak zaimportować prezentacje z programu PowerPoint. Funkcjonalnością odpowiada pozostałym programom i raczej nie wyróżnia się niczym szczególnym.
Jest obecnie największym konkurentem PowerPointa, głównie dlatego, że jest całkowicie bezpłatny, a jego funkcje nie różnią sie wiele od programu Microsoftu. Pozwala także otwierać oraz edytować jego pliki, choć czasem występują pewne rozbieżności. Wyróżnia się możliwością eksportowania bezpośrendio do formatu PDF oraz Flash. Słabą jego stroną jest obsługa dźwięków oraz plików video.
Wykorzystuje środowisko Java przez co nie jest podatny na błędy systemu i nie jest zależy w dużym stopniu od pozostałych komponentów komputera jak w przypoadku innych programów korzystających z już istniejących rozwiązań systemu operacyjnego. Jest bezpłatny i wciąż rozwijany przez twórców. Niestety działa tylko pod Mac OS.
Keynote podobnie jak poprzednie służy do tworzenia prezentacji multimedialnych i wchodzi w skład pakietu iWork firmy Apple. Oczywiście jest w pełni funkcjonalny, można w nim wykorzystywać zdjęcia, dźwięki oraz pliki wideo. Używa formatu ".key" ale możemy także zapisać pliki w formacie PowerPointa .ppc. Pozwala także na eksportowanie do formatów: html, Flash, PDF oraz Apple QuickTime.
Programy przegladarkowe, czyli duza konkurencja dla PowerPoint'a.
Prezi to coś w rodzaju wielkiej mapy myśli, na której dowolnie umieszcza się wybrane treści, grafiki, filmy, wykresy rozmieszczone według projektu autora, co sprzyja rozwijaniu kreatywnych i śmiałych pomysłów.
Prezentację kreuje się za pomocą przeglądarki, a gotową ściąga w formie pliku flesh. Podczas jej wyświetlania publiczność ma wrażenie płynnego przejścia między omawianymi treściami. Obraz się obraca, przybliża, oddala, zmienia, co pozwala pokazać relacje między jej elementami, a swoją drogą wygląda naprawdę estetycznie. Dzięki temu programowi wytłumaczysz nawet najbardziej zawiłą teorię czy zupełnie innowacyjną ideę.
W programie tym została stworzona ta prezentacja.

Prezi
www.prezi.com
Vuvox.com to internetowa platforma, dzięki której stworzysz nieszablonową prezentację opartą na materiałach graficznych. Efekt końcowy w zasadzie bardziej przypomina interaktywny ruchomy kolaż niż tradycyjny szereg slajdów. Prezentacja może mieć formę m.in. ruchomej panoramy, rozrzuconych pocztówek, multimedialnej tablicy czy zakręconego łańcucha.
Program idealnie nadaje się do zaprezentowania osi czasu, procesu, galerii prac, rozwoju trendów. Jest też wręcz wymarzonym narzędziem do kreacji storyboard’u. Prezentacje stworzone dzięki Vuvox.com są emocjonujące, personalne i pełne bodźców – aż nie sposób odwrócić od nich uwagi.
Vuvox.com
Capzles to godne polecenia narzędzie on-line. W rosnącej grupie jego użytkowników przeważają nauczyciele, którzy znajdują w nim lekarstwo na zwyczajną, lekcyjną nudę. Prezentacje multimedialne, które są w nim tworzone są multimedialne nie tylko z nazwy. Wyglądają trochę jak pozioma oś czasu, trochę jak modny portal agregujący multimedia.
W ręce użytkowników oddano wiele estetycznych motywów prezentacji, a kreacja prezentacji jest relatywnie prosta i intuicyjna.
Capzles
myBrianshark
Na pierwszy rzut oka aplikacja on-line myBrainshark, wydaje się tylko nieco nowocześniejszym krewnym popularnego Power Point’a. Fakt, prezentacje w nim tworzone mają formę klasycznych slajdów i charakteryzuje je typowo linearny sposób przeglądania treści. Wystarczy jednak 5 minut obcowania z programem, by docenić jego praktyczne funkcjonalności. Najważniejszą z nich, jest możliwość nagrania głosu i zmontowania filmu-prezentacji, który aż się prosi by umieścić go na Youtubie.
Olejnik Dawid
Zastosowanie
Prezentacje doskonale sprawdzają się jako oferta handlowa firmy. Mogą one śmiało być również materiałem szkoleniowym i instruktażowym. Prezentacje mają też szerokie zastosowanie na targach branżowych oraz podczas najróżniejszych konferencji i szkoleń.
Dzięki temu, że prezentacja jest dostosowana do sprecyzowanego modelu odbiorcy i tworzona z myślą o nim, staje się automatycznie optymalnym źródłem informacji o usłudze, produkcie oraz całej firmie. Oryginalna forma przekazu sprawia, że prezentowany materiał jest łatwo zapamiętać.
Bardzo duże możliwości i wyjątkowa łatwość uzyskania efektu. Wiele łatwych w obsłudze narzędzi, możliwość tworzenia prezentacji 3D. Grafika rastrowa i wektorowa, wygodna współpraca z "Draw" dają duże możliwości ekspresji. Dużą zaletą jest możliwość tworzenia plików wykonywalnych (nie ma konieczności posiadania LibreOffice na komputerze, na którym prezentacja ma zostać uruchomiona). Impress zawiera oczywiście filtry pozwalające na import i eksport z i do MS PowerPointa.
LibreOffice Impress
Full transcript