Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Fizyka

Co zawdzięczamy Fizykom.
by

Dominik123 DominikStanclik

on 11 September 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Fizyka

Co zawdzięczamy Fizykom ?
Fizyka pozwala nam zrozumieć otaczający nas świat. Dziś nie możemy wyobrazić sobie życia bez samochodu, telefonu, komputera i innych urządzeń. Wielu znanych ludzi zasłynęlo wyjaśnieniem zjawisk i oddziaływań. Odkrycia te pozwalają nam zrozumieć wiele zagadnień, a także zmieniają nasz sposób patrzenia na świat.
Fizycy gromadzą wiedzę, formułują pytania i próbują na nie odpowiedzieć dzięki swoim obserwacjom i eksperymentom. Wiele z nich wywiera olbrzymi wpływ na nasze życie.
W dalszej częsci prezentacji przedstawiłem dokonania kilku z nich.
Żył w III w. p.n.e. Według legendy król Hieron II podejrzewał że został oszukany przez złotnika który robiąc dla niego koronę, złoto wymieszał z tańszym srebrem. Król więc poprosił Archimedesa o pomoc. Archimedes wiedział że musi zmierzyć gęstość korony. Znając wagę korony długo myślał jak zmierzyć jej objętość. Penego dnia gdy uczony wszedł do wypełnionej po brzegi wanny część wody wylała się. Archimedes dzięki temu zrozumiał że objętość przedmiotu można zmierzyć zanużając go w wodzie
Żył na przełomie XIX i XX w. Przez wielu uznawany jest za najwybitniejszego naukowca na świecie. W 1905 r. Einstein opublikował
Szczególną teorię względności
. Według Einsteina, jeśli jakieś ciało porusza się z dużą prędkością w stosunku do innego ciała w jednym z nich czas płynie wolniej. Einstein stwierdził też, że energia i materia są dwiema formami tej samej rzeczy i mogą się zamieniać. Einstein dowiódł że małą iloś materii można przekształcić w ogromną porcję energii. Ta wiedza umożliwiała zbudowanie bomby atomowej, czego Einstein nigdy nie pochwalał.
Żył w XIX w. Uważany jest za jednego z największych fizyków w historii nauki. Napisał wiele wybitnych prac z zakresu elektrodynamiki, kinetycznej teorii gazów, optyki i teorii barw.
Maxwell udowodnił, że elektryczność i magnetyzm są dwoma rodzajami tego samego zjawiska - elektromagnetyzmu.
Na jego cześć jednostkę strumienia magnetycznego nazwano makswelem.

Żył na przełomie XVIII i XIX w. Udowodnił, że wokół przewodu elektrycznego i magnesu istnieją pola, które na siebie oddziałują. Zmiana pola elektrycznego wytwarza pole magnetyczne i odwrotnie. W swoim doświdczeniu nawinął na żelazny pręt tworzący pierścień dwa kawałki drutu. Koniec jednego z nich umieścił nad kompasem, a koniec drugiego podłączył do baterii. Gdy w przewodzie popłynął prąd, igła kompasu się wychyliła. Dziesięć lat późńiej w eksperymencie gdy poruszał magnesem, w drucie, któym był owinięty żelazny pręt, popłynął prąd.
Archimedes
Albert Einstein
James Maxwell
Michael Faraday
Izaak Newton
Żył na przełomie XVIII i XIX w. Volta chciał wytworzyć prąd elektryczny, używając dwóch metali. W 1800 r. skonstruował stos z cynkowych i srebrnych krążków oraz kawałków tektury nasączonej słoną wodą. Kiedy połączył oba jego końce drutem, popłynął prąd elektryczny. Ogniwo Volty jest uznawane za pierwszą baterię w historii. Bateria zawiera dwa metale i płyn. W wyniku zachodzącej pomiędzy nimi reakcji chemicznej powstaje prąd.
Alessandro Volta
Żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Studiował matematykę, fizykę i atronomię. Opowiadał że jego zainteresowanie grawitacją zaczęło się gdy zobaczył spadające z drzewa jabłko. Izaak stworzył nową teorię grawitacji. Według niej nie tylko Ziemia przyciąga przedmioty, ale one również przyciągają się wzajemnie. W 1687 r. Newton napisał
Matematyczne zasady filozofii przyrody
. W książce tej oprócz ważnych odkryć matematycznych i teorii grawitacji znajdują się także 3 prawa dynamiki. W XX w. odkryto że nie zawsze można stosować prawa Newtona.
Żył w XVIII wieku. Zaobserwował, że ciśnienie gazu jest spowodowane przez cząsteczki, które poruszają się i uderzają o ścianki zbiornika. Jest autorem
teorii kinetycznej
. Twierdzi ona, że kiedy jakakolwiek substancja się rozgrzewa, jej cząsteczki szybciej się poruszają. Gdy szybciej się poruszają, łatwiej się od siebie oddzialają. Ciało stałe pod wpływem wysokiej temperatury topi się i zamienia w ciecz.
Gdy podgrzewamy ciecz, jej cząsteczki wyparowują
i ciecz przekształca się w gaz.

Daniel Bernoulli
Źródła:
1. Claybourne A., Larkum A.
Bardzo ilustrowana historia nauki
, wyd. Papilon, Poznań 2008
2. Grafika Google
3. Reid S., Fara P.
Wielcy Naukowcy
, Rzeszowskie Zakłady Graficzne,Warszawa 2005
4. Simmons J.,
100 najwybitniejszych uczonych wszech czasów, Świat Książki, Warszawa 1997
Full transcript