Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

World Trade Center

No description
by

Aleksandra Gorczyca

on 6 March 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of World Trade Center

Template by Missing Link
Images from Shutterstock.com Nowy Jork World Trade Center: 2973 zabitych


World Trade Center - kompleks siedmiu budynków w Nowym Jorku, którego główną część wybudowano w latach 1966 - 1973r (główne otwarcie 4 kwietnia 1974 roku). Architektami głównymi byli Minoru Yamasaki i Emery Roth, zaś inżynierami: John Skilling i Leslie Robertson-Worthington.
W skład kompleksu wchodziły dwie wieże (Twin Towers) o wysokości kolejno: 415 i 417 metrów.


Waga:
Do budowy użyto 181 400 ton stali.Ważyły po pół miliona ton
Plac:
Szerokość boku wieży: 64 mFundamenty sięgały 21 metrów pod ziemię.
Pozostałe:
Stosunek wysokości do szerokości wynosił 6,8.Każda z wież miała 21800 okien.

W kompleksie WTC pracowało 50 tysięcy osób. Codziennie teren zwiedzało ponad 120 tysięcy turystów. Po przejęciu kontroli nad samolotami terroryści skierowali je na znane obiekty na terenie USA. Oficjalnie przyjmuje się, iż wieże uległy zawaleniu na skutek naruszenia stalowej konstrukcji nośnej budynków, częściowo wskutek uderzenia samolotów, a następnie w wyniku intensywnych pożarów zainicjowanych przez eksplodujące paliwo lotnicze.
Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Kaida. 29 października 2004 roku arabska telewizja satelitarna Al-Dżazira nadała wystąpienie Osamy bin Ladena, w którym wziął on na siebie odpowiedzialność za zamachy z 11 września 2001 roku i zagroził ich powtórzeniem. Oświadczył, że ataki terrorystyczne na USA to przejaw walki o wolność. Władze Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o nieodbudowywaniu Twin Towers. Na ich miejscu do 2015 roku ma powstać nowy kompleks budynków, który będzie składał się z wież: Freedom Tower o wysokości 541 metrów i 200 Greenwich Street o wysokości 411 metrów oraz WTC3, WTC4 i WTC5. Nowy kompleks będzie składał się nie tylko z biurowców, lecz również z budynków fundacji upamiętniających zamach na WTC. Projekt zagospodarowania terenu opracował Daniel Libeskind.

Pierwszym budynkiem nowo budowanego kompleksu jest 7 WTC, który został zbudowany w latach 2004-2006 i stoi na miejscu swego poprzednika WTC7.

Wiosną 2002 r. Lower Manhattan Development Corporation, agencja koordynująca rekonstrukcję WTC, ogłosiła międzynarodowy konkurs na pomnik upamiętniający zamach. W styczniu 2003 wybrano zwycięzcę – projekt Michaela Arada i Petera Walkera. ZAMACH NA WORLD TRADE CENTER Lot nr 11 American Airlines - Boeing 767, na pokładzie 81 pasażerów i 11 członków załogi. O 7:58 wyleciał z Logan International Airport w Bostonie w kierunku Los Angeles International Airport w Los Angeles. O 8:46 uderzył w północną wieżę World Trade Center. Mohamed Atta (pilot, ur. 1968 w Egipcie), Waleed al-Shehri (ur. 1978 w Arabii Saudyjskiej), Wail al-Shehri (ur. 1973 w Arabii Saudyjskiej), Abdulaziz al-Omari (ur. 1979 w Arabii Saudyjskiej), Satam al-Suqami (ur. 1976 w Arabii Saudyjskiej). Lot nr 175 United Airlines - Boeing 767, na pokładzie 56 pasażerów i 9 członków załogi. O 8:00 wyruszył z Logan International Airport w Bostonie w kierunku Los Angeles International Airport w Los Angeles. O 9:03 wbił się w południową wieżę World Trade Center. Marwan al-Shehhi (ur. 1978 w ZEA), Fayez Banihammad (ur. 1977 w ZEA), Mohand al-Shehri (ur. 1979 w Arabii Saudyjskiej), Hamza al-Ghamdi (ur. 1980 w Arabii Saudyjskiej), Ahmed al-Ghamdi (ur. 1979 w Arabii Saudyjskiej) 3. Lot nr 77 American Airlines - Boeing 757, na pokładzie 58 pasażerów i 6 członków załogi. O 8:10 wystartował z Washington Dulles International Airport w kierunku Los Angeles. O 9:37 rozbił się o zachodnie skrzydło Pentagonu. Hani Hanjour (prawdopodobnie pilot, ur. 1972 w Arabii Saudyjskiej), Khalid al-Mihdhar (ur. 1975 w Arabii Saudyjskiej), Majed Moqed (ur. 1977 w Arabii Saudyjskiej), Nawaf al-Hazmi (ur. 1976 w Arabii Saudyjskiej), Salem al-Hazmi (ur. 1981 w Arabii Saudyjskiej). Lot 93 United Airlines - Boeing 757, na pokładzie 37 pasażerów i 7 członków załogi. O 8:42 wystartował z Newark International Airport w Newark w stanie New Jersey, w kierunku San Francisco International Airport w San Francisco. Wyruszył z ok. 40-minutowym opóźnieniem z powodu zatłoczenia pasów startowych. To dzięki opóźnieniu pasażerowie dowiedzieli się od swoich rodzin o ataku na WTC i zdecydowali się zaatakować terrorystów. O 10:06 rozbił się w hrabstwie Sommerset (stan Pennsylwania, na wschód od Pittsburgha). Miał uderzyć w Kapitol lub Biały Dom. Ziad Jarrah (pilot, ur. 1975 w Libanie), Ahmed al-Haznawi (ur. 1980 w Arabii Saudyjskiej), Ahmed al-Nami (ur. 1977 w Arabii Saudyjskiej), Saeed al-Ghamdi (ur. 1979 w Arabii Saudyjskiej) Samolot American Airlines lot11 88 zabitych.
Samolot United Airlines lot175
59 zabitych. Orędzie Prezydenta Busha Masowa ewakuacja ludzi z południowej wieży. Ewakuowani są tylko ci, którzy znaleźli się poniżej strefy uderzenia. Reszta ucieka nienaruszoną klatką schodową na dach. Czeka na ratunek, który nie nadejdzie. Ludzie uwięzieni w górnej części budynku w akcie desperacji zaczynają skakać z okien. Nie ma szans ewakuowania pracowników z górnych pięter budynku. Dym jest zbyt gęsty, brakuje wyspecjalizowanych w tego typu akcjach ratunkowych helikopterów. Prezydent Bush przebywał z wizytą w szkole i brał udział w jednej z lekcji, gdy Andrew Card przekazał mu na ucho informację, że drugi samolot uderzył w kolejną wieżę WTC i że Ameryka została zaatakowana. Bush stara się zachować spokój, żeby nie siać paniki. Fotograf Associated Press – Richard Drew – robi zdjęcie mężczyzny, który spada z północnej wieży WTC. Ta fotografia trafi później na okładki wielu gazet i stanie się jednym z najbardziej przerażających symboli zamachów z 11 września Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad był gościem 65. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W swojej wypowiedzi oskarżył Stany Zjednoczone o ataki z 11 września na WTC i o zbrodnie na świecie. Kiedy stwierdził, że amerykański rząd stoi za zamachami, przedstawiciele USA wyszli z sali na znak protestu, a po nich – delegaci kilku innych państw. Ataki z 11 września były bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia tak zwanej „wojny z terroryzmem”, której pierwszym etapem był atak na rządzony przez talibów Afganistan, gdzie przebywał Osama bin Laden oraz zaostrzenie środków bezpieczeństwa (m.in. na lotniskach) i wprowadzenie w wielu krajach ustaw antyterrorystycznych, które w niektórych przypadkach ograniczają prawa obywatelskie.

Nie brak głosów, że władze amerykańskie nadużywają zamachu do usprawiedliwienia ataków na Afganistan i Irak oraz ograniczenia praw obywatelskich.

Zamach był również przyczyną poważnego kryzysu branży lotniczej i turystyki, pociągnął też za sobą poważne zmiany w procedurach bezpieczeństwa w USA i na całym świecie.
Pomimo iż oficjalne śledztwo dotyczące zamachów z 11 września zakończyło się w 2003 roku, są osoby, według których nie zostało ono przeprowadzone właściwie i nie odpowiedziało na wiele pytań. Osoby te domagają się ponownego otwarcia dochodzenia i rozpoczęcia śledztwa, które wyjaśniłoby wszystkie pozostałe wątpliwość. Zamach z 11 września stał się inspiracją dla twórców kultury i sztuki dla upamiętnienia tego wydarzenia.
Film

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Teorie spiskowe o zamachach z 11 września 2001, w sekcji Filmy.

World Trade Center – film fabularny z 2006 roku w reżyserii Olivera Stone’a, przedstawiający fabularyzowany przebieg zamachu i będący jednocześnie ekranizacją prawdziwej historii policjantów Johna McLoughlina i Williama J. Jimeno, ostatnich ludzi, których udało się wydostać ze strefy zero.
Lot 93 - film dramatyczno-katastroficzny z 2006 roku, który opowiada o prawdziwych wydarzeniach, jakie wydarzyły się podczas samolotu linii United Airlines. Pasażerowie jednego z czterech uprowadzonych samolotów 11 września 2001 roku ryzykują życie, by stawić opór.
Lot 93 z Newark - film ten także jest poświęcony co wydarzyło się 11 września 2001 roku, w wnętrzu samolotu linii United Airlines, który prawdopodobnie miał uderzyć w Biały Dom, lecz nie doleciał i rozbił się na terenach Pensylwanii.
Rejs 93 lotu do historii - film dokumentalny z 2005 roku opowiada o takim samym wątku fabuły co filmy Lot 93 oraz Lot 93 z Newark
Full transcript