Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Izaak Newton

No description
by

Weronika Reszka

on 3 October 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Izaak Newton

IZAAK NEWTON
Herb oraz podpis Izaaka Newtona
MŁODOŚĆ
Izaak Newton urodził się w urodził się 4 stycznia 1643 roku w Woolsthorpe koło Colsterworth w Anglii,
w hrabstwie Lincolnshire. Ojciec Newtona, również Izaak, zmarł na trzy miesiące przed narodzinami syna. Dwa lata później jego matka Hannah wyszła za mąż ponownie za Barnabasza Smitha i pozostawiła syna pod opieką babki.
Dzieła Newtona
Dzieło Newtona
pt. „Opticks”
Method of Fluxions (1671)
De motu corporum in gyrum (1684)
Philosophiae naturalis principia mathematica (1687)
Opticks (1704)
Arithmetica Universalis (1707, redaktor i wydawca: William Whiston)
An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture (1754)
Opublikowane pośmiertnie w 1728:
Short Chronicle,
The System of the World,
Optical Lectures,
Universal Arithmetic,
The Chronology of Ancient Kingdoms,
Amended i De mundi systemate.
Grób Izaaka Newtona
w Westminster Abbey
Pisarz William Stukeley opisał w swoich Memoirs of Sir Isaac Newton’s Life rozmowę z Izaakiem Newtonem w Kensington 15 kwietnia 1726 r., w której Newton powiedział mu, że „kiedy pierwszy raz przyszło mu na myśl pojęcie grawitacji, było to przy okazji widoku spadającego jabłka, kiedy siedział w nastroju kontemplacyjnym. Zadał sobie wtedy pytanie, dlaczego jabłko zawsze spada pionowo w kierunku ziemi. Dlaczego nie podąża na boki albo ku górze, ale zawsze w kierunku centrum Ziemi”. W podobny sposób wyraził się Voltaire w swoim dziele zatytułowanym Essay on Epic Poetry (1727 r.).
Legenda głosi, że Newton siedział pod jabłonią, gdy spadające na jego głowę jabłko uświadomiło mu, że upadek ciał na Ziemię i ruch ciał niebieskich są powodowane tą samą siłą – grawitacją.
Historia ta jest wyolbrzymieniem opowieści samego Newtona, który jakoby
siedząc pewnego dnia przed oknem w swoim domu obserwował spadające z drzewa jabłka.
Jednak obecnie uważa się, że nawet ta historia jest fałszywa i została wymyślona przez Newtona pod koniec jego życia, który w ten sposób chciał pokazać, że potrafi czerpać inspirację z codziennych zdarzeń.
Dom w którym urodził się Izaak Newton
W 1667 r. Newton został członkiem Trinity College.
W tym samym roku rozpowszechnił
swoje odkrycia
w De analysi per aequationes
numeri terminorum infinitas a później
w De methodis serierum et fluxionum,
której tytuł dał nazwę jego metodzie „fluksji”
Replika teleskopu Izaaka Newtona
29 października 1669 został wybrany profesorem matematyki na katedrze Lucasa (Lucasian Professor of Mathematics) na uniwersytecie w Cambridge.
Od 1670 do 1672 wykładał optykę. W tym czasie badał załamanie (refrakcję) światła, pokazując, że pryzmat może rozszczepić białe światło w widmo barw.
Zaprojektował własny typ teleskopu wykorzystujący zwierciadło zamiast soczewki znany później jako teleskop Newtona.
Newton twierdził, że światło składa się z cząstek.

Wszystkie ciała obdarzone masą przyciągają się do siebie pod wpływem istnienia siły grawitacji. To w jaki sposób się one przyciągają opisuje prawo powszechnego ciążenia, które jako pierwszy sformułował Izaak Newton, opisując przyciąganie się dwóch ciał kulistych. Prawo to mówi, że dwa ciała przyciągają się do siebie siłą, która jest wprost proporcjonalna do iloczynu ich masy, a odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości pomiędzy nimi.
Prawo powszechnego ciążenia
Swoje wyniki opublikował w De motu corporum (1684). Obejmowała ona początki praw ruchu, które zostały szerzej omówione w Principiach.
Pierwsza zasada dynamiki
(zasada bezwładności)
Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające się równoważą to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym po lini prostej.
Druga zasada dynamiki
Jeżeli na ciało działa stała siła to porusza się ono ze stałym przyspieszeniem, którego wartość jest proporcjonalna do wartości siły, a odwrotnie proporcjonalna do masy ciała.

Wzór do II zasady dynamiki Newtona
a=F/m
a-przyspiesznie
F-siła
m-masa
Trzecia zasada dynamiki
(zasada akcji i reakcji)
Jeżeli ciało A działa na ciało B pewną siłą to ciało B działa na ciało A z siłą o takim samym kierunku, takiej samej wartości, ale przeciwnym zwrocie.
Późniejsze życie
Newton poświęcał też dużo czasu na alchemię.
Newton był także członkiem Parlamentu w latach 1689-1690 i w 1701, ale jego jedyne udokumentowane wystąpienie dotyczyło zażalenia na zimne powietrze w sali i żądaniu zamknięcia okna.
Newton nigdy się nie ożenił ani nie miał dzieci. Zmarł 31 marca 1727 roku w Kensington w Londynie i został pochowany w opactwie Westminster.
Newton znany był z maksym: "Nie wiem, kim wydaję się dla świata, dla siebie jestem małym chłopcem bawiącym się na plaży, podczas gdy ocean prawdy leży niezbadany przede mną".
Dużą część ostatnich trzydziestu lat swego życia Newton poświęcił na dogłębne badanie tekstu Pisma Świętego. Biblia, a nie nauka, była największą pasją Newtona. Poświęcał więcej czasu Pismu Świętemu niż nauce.
Pod koniec życia Newton napisał dzieła poświęcone chronologii – The Chronology of Ancient Kingdoms Amended („Poprawiona chronologia starożytnych królestw” 1728) i Observations Upon the Prophecies of Daniel and the Apocalypse of St. John („Uwagi dotyczące proroctw Daniela i Apokalipsy św. Jana” 1733).
Napisał: „Jestem przekonany, że Biblia jest Słowem Bożym, napisanym przez tych, których On inspisował. Studiuje ją codziennie" oraz „Żadna inna nauka nie jest tak potwierdzona, jak nauka Biblii". Na podstawie Biblii obliczył datę końca świata na rok 2060.
W dziele tym Newton ogłosił trzy uniwersalne zasady dynamiki, które przetrwały niezmienione aż do czasów Alberta Einsteina. Zdefiniował również prawo powszechnego ciążenia. W tej samej pracy przedstawił wzór na prędkość dźwięku w powietrzu.
Philosophiae naturalis principia mathematica (Matematyczne podstawy filozofii naturalnej, bardziej znane dzisiaj jako Principia), zostały opublikowane w 1687 roku.
W 1665 roku Newton odkrył twierdzenie o dwumianie i rozpoczął pracę nad teorią matematyczną znaną obecnie jako rachunek różniczkowy i całkowy. Wkrótce po tym jak Newton uzyskał stopień naukowy w 1665 r., uniwersytet został zamknięty z powodu zarazy. Przez następne dwa lata Newton pracował w zaciszu domowym nad rachunkiem różniczkowym i całkowym, a także optyką i grawitacją.

Newton pobierał nauki w Grantham Grammar School.
W 1661 r. rozpoczął edukację w Trinity College w Cambridge. W tamtych czasach programy nauczania w College’u oparte były na dziełach Arystotelesa, ale Newton wolał poznawać dzieła współczesnych uczonych, takich jak Kartezjusz, Galileusz, Kopernik i Kepler.
W 1679 Newton powrócił do swojej pracy nad grawitacją i jej wpływem na orbity planet.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton
http://chomikuj.pl/Natalia730/Prezentacje+multimedialne/Isaac+Newton,453934534.ppt
podręcznik do fizyki: Fizyka cz. 1, Horodecki, Ludwikowski
Encyklopedia Popularna PWN
Źródła:
Dziękuję za uwagę.
Wykonała: Weronika Reszka
Full transcript