Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

alışveriş merkezi

No description
by

sevda gürkoyun

on 6 November 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of alışveriş merkezi

Okuduğunuz için teşekkürler :) Bir alışveriş merkezi, müşterilerine, kullanıcı deneyimini anında paylaşabileceği, mobil aplikasyonlar ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden ulaşmaya çalışmalı ve bunların duyurularını en çok kullanılan sosyal paylaşım siteleri olan facebook ve twitter üzerinden düzenli olarak yapmalıdır. Bununla beraber, sosyal medyadaki tüm yorum ve haberleri günlük olarak takip etmeli, ölçmeli, analizini yapmalıdır. Neyi düzenli olarak ölçüp takip edersek, o şey iyiye gider. AlIŞVERİŞ MERKEZİ
sosyal medya stratejileri Sosyal medya kavramının hayatımıza girmesi ile birlikte, reklamın iyisi kötüsü olmaz anlayışı da son buldu. Şirketler sosyal medyada sevilirliğini artırdıkça, marka bilinirliği ve müşteri sadakati de artmaktadır. Bu nedenle, sosyal medya stratejilerini belirlerken sadece facebook ve twitter stratejisi belirlemek yerine, genel bir sosyal medya stratejisi belirleyerek, her platformda, platformun diline uygun olarak var olmak hedeflenmelidir. Bir alışveriş merkezinin sosyal medya strateji planını oluştururken, alışveriş merkezinin sosyal medyada var olacağı zeminlere göre paylaşacağı konu başlıklarını üçe ayırmak mümkün:

1- ETKİNLİK
2- KAMPANYA/ALIŞVERİŞ
3- SOSYAL SORUMLULUK ETKİNLİK Etkinlik duyurularını ve haberlerini, aşağıdaki yöntemler vasıtasıyla, hem kurumsal hem de viral olarak yayabiliriz: Alışveriş merkezinin Twitter hesabı üzerinden, Twitter'da hashtag oluşturup bunları eş zamanlı olarak alışveriş merkezindeki ekranlarda yansıtarak, Bir alışveriş merkezini canlı tutan, o semtte düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapması, bir kültür ve eğlence merkezi şeklinde yaşamasıdır. Gerçekleşen/gerçekleşecek etkinliklerin duyuruları, twitter üzerinden yapılmalı, facebookta albümleri oluşturulmalı, videoları paylaşılmalıdır. Foursquare üzerinden yapılan check-in'lerin paylaşılması yoluyla Instagram'da etkinlik fotoğraflarının oluşturulan hashtag'lerle paylaşılmasıyla Alışveriş merkezinin facebook hesabı üzerinden Facebook'ta event oluşturarak, Facebook'ta etkinlikle ilgili fotoğraf albümlerini paylaşarak, Alışveriş merkezinin youtube kanalından etkinlik videolarını paylaşarak Alışveriş merkezleri, müşteri sadakatini artırmak amacıyla, düzenli olarak kampanyalar, alışveriş günleri düzenler. Kampanya duyuruları, düzenli olarak facebook ve twitter üzerinden yapılmalı, bunlarla birlikte sosyal medya'da bilinirliği ve sevilirliği artırma amacıyla, sosyal medya kampanyaları da yürütülmelidir. KAMPANYA/ALIŞVERİŞ Twitter üzerinden kampanya duyuruları yapmak Belirli hashtag'lerle paylaşımda bulunanlara indirim çeki vermek Tweet'leri retweet eden kişilere küçük hediyeler dağıtmak Foursquare üzerinden kampanyalar yürütmek, belli saatlerde check-in olan kişilere hediye ürün, indirim çeki vermek Alışveriş merkezinin yahut orada bulunan mağazaların mayor'ü olan müşterilere çeşitli indirim imkanları sağlamak. Pinterest kampanyaları düzenleyerek, kullanıcıların alışveriş merkezinin fotoğraflarını paylaşmasını teşvik etmek Pinterest puzzle'ları oluşturarak sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekmek, puzzle oluşturup en çok beğeniyi alanlara ödüller vermek Alışveriş merkezinin çeşitli yerlerine qr kodlar saklayarak bu kodları okutanlara çeşitli imkanlar sağlamak, bunu sosyal mecralarda paylaşmalarını teşvik etmek Facebook üzerinden kampanya duyuruları yapmak Anketlerle facebook kullacılarının kampanyalar hakkındaki fikirlerini almak Oluşturulan gamify aplikasyonlarla, facebook sayfa beğenilerini artırmak, müşteri sadakatini artırmak Semtimizin Çocukları SOSYAL SORUMLULUK Sosyal sorumluluk projeleri, şirketlerin en çok önem vermesi gereken konuların başında gelir. Hedef kitlesi "komşu" anafikri üzerinden o semtte oturanlar olan bir alışveriş merkezi, sosyal sorumluluk projesi olarak, o semtteki ihtiyaç sahibi çocuklara yardım etmeyi hedeflemelidir. Bu bağlamda sosyal medyada yapılabilecekler: Sosyal paylaşım sitelerinden, yapacakları her alışverişin belli bir kısmının, semtteki muhtaç çocuklara gideceğinin duyurulması, ihtiyaç sahibi çocukların, isteklerine kavuştuklarında çekildiği fotoğrafların paylaşılması, insanları yardıma teşvik etmek, ilgilerine teşekkür etmek.
Full transcript