Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Partie polityczne w Polsce

No description
by

Filip Szpunar

on 8 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Partie polityczne w Polsce

Partie polityczne w Polsce
Partie polityczne
Partia polityczna ("partia" od łac. pars 'część', w trad. pol. 'stronnictwo') – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
Występuje podział partii na:

Prawica
Prawica – zwyczajowe określenie sił politycznych, które charakteryzuje szacunek dla tradycji, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Lewica
określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.
Platforma obywatelska
Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna,skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych, konserwatywno-liberalnych i socjalliberalnych, centroprawicowych i centrowych. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska. Od 2004 posiada także najliczniejszą spośród polskich partii reprezentację w Parlamencie Europejskim (w PE należy do Europejskiej Partii Ludowej[5]). W latach 2009–2012 członek PO Jerzy Buzek był przewodniczącym PE. W wyborach prezydenckich w 2010 kandydat PO Bronisław Komorowski został wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie
Na wyborach do Europarlamentu uzyskała wynik 32.13%(19 mandatów)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) – polska lewicowa partia polityczna, założona 15 kwietnia 1999 (zarejestrowana sądownie 17 maja 1999) przez działaczy większości organizacji wchodzących w skład koalicji SLD. Koalicja ta była skupiona wokół partii Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej i zawiązana została w 1991. W latach 1993–1997 tworzyła rząd większościowy z Polskim Stronnictwem Ludowym, a premierami z jej ramienia byli Józef Oleksy (1995–1996) i Włodzimierz Cimoszewicz (1996–1997). Partia SLD tworzyła rząd w latach 2001–2005 (do 2003 większościowy, koalicyjny z PSL i Unią Pracy; od 2003 rząd mniejszościowy wraz z niektórymi ugrupowaniami lewicowymi).
Na wyborach do Europarlamentu uzyskał wynik 9.44% (5 mandatów)
Prawo i Sprawiedliwość (PiS)
Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001. Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich.Od 2007 Prawo i Sprawiedliwość jest największą siłą opozycyjną w parlamencie.

PiS należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Deklarowana ideologia polityczna to: chrześcijańska demokracja, konserwatyzm, narodowy konserwatyzm.
W wyborach do Europarlamentu uzyskali poparcie 31.78%- 19 mandatów.
obecny prezes PiS-u Jaroslaw Kaczyński
Kongres Nowej Prawicy
polska prawicowa partia polityczna o charakterze konserwatywno-liberalnym i eurosceptycznym[a]. Powołana została przez działaczy Wolności i Praworządności oraz grupy byłych działaczy Unii Polityki Realnej skupionych wokół Stanisława Żółtka. Zarejestrowana została 25 marca 2011 jako Unia Polityki Realnej – Wolność i Praworządność. 12 maja 2011 partia przyjęła nazwę „Kongres Nowej Prawicy”. Na czele ugrupowania stoi Janusz Korwin-Mikke. Symbolem partii jest trójkolorowy feniks.
Deklarowana ideologia polityczna to: konserwatywny liberalizm, eurosceptycyzm, regionalizm.
Na wyborach do europarlamentu KNP uzyskało wynik 7.15%
(5 mandatów)
Symbol Pis-u
Obecny prezes KNP - Janusz Korwin-Mikke
Symbol partii - Feniks
Solidarna Polska
Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (Solidarna Polska, SP, SPZZ) – polska partia polityczna założona 24 marca 2012, zarejestrowana postanowieniem z 1 czerwca 2012. Została utworzona przez działaczy, którzy znaleźli się poza Prawem i Sprawiedliwością. Posiada reprezentację w Sejmie VII kadencji (do marca 2013 posiadała ją także w Senacie VIII kadencji), składającą się z grupy parlamentarzystów wybranych w wyborach w 2011, a także w Parlamencie Europejskim (deputowanych wybranych w wyborach w 2009, którzy jednak w 2014 nie uzyskali reelekcji).
Deklarowana ideologia polityczna: konserwatyzm, narodowy konserwatyzm, narodowy katolicyzm, chrześcijańska demokracja

Obecny prezes Solidarnej Polski-
Zbigniew Ziobro
Symbol Partii
Polska Razem Jaroslawa Gowina
Polska Razem Jarosława Gowina (Polska Razem, PRJG) – polska centroprawicowa partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym, założona 7 grudnia 2013 przez Jarosława Gowina (który kilka miesięcy wcześniej wystąpił z Platformy Obywatelskiej), zarejestrowana postanowieniem z 14 lutego 2014. Ugrupowanie współtworzyły m.in. partia Polska Jest Najważniejsza (pod przewodnictwem Pawła Kowala), Stowarzyszenie „Republikanie” (pod kierownictwem Przemysława Wiplera, który jednak wraz z grupą swoich zwolenników wkrótce opuścił ugrupowanie) oraz część byłych działaczy PO. Wkrótce w skład partii weszło także Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe (kierowane przez Marka Zagórskiego). Z partią Polska Razem związany jest ruch społeczny „Godzina dla Polski”.
Deklarowana ideologia polityczna: konserwatywny liberalizm

Prezes Polski Razem - Jaroslaw Gowin
Symbol partii
Prezes Partii- Donald Tusk
Symbol Partii
Polskie Stronnictwo Ludowe
Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) – centrowa partia agrarystyczna, powstała 5 maja 1990 z połączenia PSL-Odrodzenie (będącego kontynuacją ZSL) oraz wilanowskiego PSL.
W latach 1993–1997 partia współtworząca rząd koalicyjny z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, w latach 2001–2003 z SLD i Unią Pracy, a od 2007 z Platformą Obywatelską. W okresie 1993–1995 ówczesny prezes PSL Waldemar Pawlak pełnił dwukrotnie urząd premiera. Ideologia partii wywodzi się z nurtów agrarystycznego i chadeckiego. PSL należy do Europejskiej Partii Ludowej.
W wyborach do Europarlamentu uzyskało 6.81% (4 mandaty)

Prezes PSL-u - Janusz Piechociński
Symbol PSL-u
Twój ruch
Twój Ruch (TR) – polska centrolewicowa partia polityczna. Powstała na bazie Ruchu Palikota, do którego 6 października 2013 przyłączyły się środowiska stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus oraz partii RACJA Polskiej Lewicy (która rozwiązała się 23 listopada tego samego roku), a także część dotychczasowych liderów Polskiej Partii Pracy – Sierpień 80. Do ugrupowania wstąpiła także część dotychczasowych działaczy Socjaldemokracji Polskiej.
Prezes SLD - Leszek Miller
Symbol partii
Prezes TR - Janusz Palikot
Symbol Partii
Full transcript