Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Dziecko w XIX i XX w

No description
by

Tomasz Dybala

on 9 March 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Dziecko w XIX i XX w

Dziecko w XIX i XX w
Prezentacja multimedialna
Wiek XIX
W wieku XIX dzieci nie miały praw, były pomiatane, nikt się z nimi nie liczył nie respektował ich zdania. Zadaniem dzieci było służyć dorosłym i spełniać ich wszystkie zachcianki.
Dzieci XIX w
W najgorszej sytuacji były dziewczęta i dzieci na wsi.
Wiek XX
Dziecko w XIX i XX w
Tomasz Dybała
Dzieci powszechnie zmuszano do pracy za darmo. Ich zyskami gospodarowali rodzice. Chłopców wychowywano na roztropnych ojców i kawalerów, a dziewczynki przygotowywano do objęcia wymagającej roli matek, od których oczekiwano sprawowania opieki nad domem i wykonywania obowiązków domowych. Na wsi śmiertelność była największa. Nikt nie martwił się śmiercią dziecka, które zawsze było zmuszane do nieziemsko trudnych prac polowych. Aby przetrwać, potrzebny był mocny organizm.
Edukacja w XIX w
Chłopcy z bogatych domów byli zmuszani do nauki, zaprzątali sobie głowę łacińskimi frazesami i naukami ścisłymi, w szczególności matematyką i fizyką, mieli przecież być głowami rodzin. Od dziewcząt wymagano mniej, bo jedynie podstawowych informacji z zakresu historii, matematyki i geografii. Stawiano na przydatne umiejętności domowe. Ubogie dzieci nic nie mogły osiągnąć, wciąż były wykorzystywane przez nauczycieli lub ich rodziny nie stać było na edukację
W wieku XX zmienił się stosunek względem dzieci. Wywarła na to wpływ literatura, o czym może świadczyć młodopolski modernizm i autorowie z końca XX w. tacy jak Janusz Mastlaski, Jagoda Cieszyńska, Juul Jasper lub Thomas Gordon. Głównym bodźcem ku temu postępowaniu była świadomość, że każdy kiedyś był dzieckiem. Dzieci stopniowo przestawano wykorzystywać i źle traktować. Punkt kulminacyjny nastąpił w 1989 roku.
Dzieci XX w
Konwencja o prawach dziecka
Przełomowym momentem było przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r konwencji o prawach dziecka. Jest to dokument obowiązujący w niemal wszystkich państwach świata - liczba ratyfikacji (maj 2010) wynosi 193 (z wyjątkiem Somalii i USA). W konwencji o prawach dziecka zostały spisane wszystkie prawa dziecka.
Konstytucja zakłada:
dobro dziecka
równość
poszanowanie praw dziecka
pomoc państwa
Ma na celu zapewnić dziecku bezpieczeństwo i spokojne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Na zmianę postrzegania dzieci wpłynął też Janusz Korczak-polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny, który nigdy nie opuścił swoich podopiecznych.
Uchwalenie Konwencji jest jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka. W roku 1978 Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie i przedstawiła projekt, który był później dwukrotnie modyfikowany. Na podstawie Konwencji powołano do życia organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały - Komitet Praw Dziecka.
Dziękuję za uwagę
Full transcript