Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KIRMIZI PAZARTESİ'NDE BÜYÜLÜ GERÇEKÇİLİK

No description
by

Aysenur Gokalp

on 23 October 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KIRMIZI PAZARTESİ'NDE BÜYÜLÜ GERÇEKÇİLİK

BÜYÜLÜ GERÇEKÇİLİK NEDİR?
Ustalıklı zaman değişimlerine ve rüyalara da bolca yer verilir. büyülü gerçeklikte bunlara ek olarak, esrarengiz bir bilgelikle korkunç, izah edilemez, şaşırtıcı ve hatta ani şok yaratacak unsurların kullanımına da rastlanır. Marquez'in de tanımladığı üzere büyülü gerçeklik, en acımasız şeyleri yalnızca gördükleri şeylermiş gibi anlatmaktır.
KIRMIZI PAZARTESİ'NDE BÜYÜLÜ GERÇEKÇİLİK
Kırmızı Pazatesi'nden Örnekler
Kırmızı Pazartesi'nden Örnekler
Toplumun Normalde Garipseyeceği Ama Eserde Normalmişçesine Anlatılan Olaylar
Büyülü Gerçekçiliğin Amacı Nedir?
Büyülü gerçekçilik normal olayları olağanüstü bir şekilde anlatmaya yarar.
Marquez eser boyunca büyülü gerçekçilik kullanarak toplumun efsaneleştirmeye ne kadar yaygın olduğunu göstermiştir, eser doğaüstü olaylara rağmen gerçeklikten kopmamıştır.
Büyülü gerçeklik sınırları içinde yer alan her şey hikâyedeki karakterler tarafından tipik yaşam olarak kabul ediliyor. Konular ne kadar olağandışı olursa olsun durum son derece alışagelmiş görülüyor, kayıtsızca davranılıyor.
Kırmızı Pazartesi'nden Örnekler
Rüyaların gerçek olması, (Santiago'nun adının kirlenmesi - üstünde kuş pisliği varmış gibi hissetmesi) büyülü gerçekçiliktir.
Büyülü Gerçekçilik Nerelerde?
Büyülü Gerçekçilik Nedir?
Büyülü gerçekçilik, normal ya da gerçekçi kabul edilen sanat akımlarında olmaması gereken sihirli ve mantık dışı öğeleri içeren bir sanat akımıdır.
"Geçmişte bir sabah hizmetçi kızlardan biri kılıfını çıkarmak için yastığı silkelediğinde tabancanın yere çarpıp patlamasıyla kurşunun odadaki dolabı parçalayıp salonun duvarını aşarak savaş patlamışçasına bir gümbürtü içinde komşu evin yemek odasından geçip meydanın ta öte yanındaki kilisenin ana mihrabında duran insan büyüklüğündeki alçıdan bir azız heykelini un ufak ettiğinden beri” (sayfa 13)
Abartma Yoluyla Yapılanlar
Rüzgarların kasıp kavurduğu bir tepenin üstündeydi bu ev, terasından bakıldığında mor anemonlarla kaplı bataklıkların uçsuz bucaksız cenneti görülür, yazın berrak günlerinde de Karayip Denizi'nin ufuk çizgisiyle Cartagena de İndias'taki turistik
transatlantikler net olarak seçilebilirdi. (sayfa 37)
O kadar çok düğün hediyesi gelmişti ki, bunların en
güzellerini sergileyebilmek için eski elektrik santralinin unutulup gitmiş olan lokalini elden geçirip yenilemek gerekmişti, geri kalanını da dul Xius yeni evlileri ağırlamaya çoktan hazır olan eski evine götürüp çoktan koymuşlardı. (sayfa 41)
Pedro Vicario, kasap bileğinin gücüyle bıçağı geri çekmiş, neredeyse aynı yere ikinci bir darbe indirmişti. “İşin tuhafı bıçak her defasında tertemiz çıkıyordu,” diye sorgu yargıcına ifade vermişti Pedro Vicario. “Ona en az üç kere vurdum, tek bir damla kan bile akmadı.”
sayfa 104)
Yan yatarak toparlanmış dışarı sarkan iç organlarını elleriyle tutarak rüyadaymış gibi yürümeye başlamıştı, evin çevresini tam olarak dolanıp mutfak
kapısından içeri girebilmek için yüz metreden fazla yürümüştü. (sayfa 106)
Maria Alejandrina Cervantes, ömrümde tanıdığım en zarif, en sevecen kadındı s.35
Yolanda de Xius'un ruhu, kendi eliyle yazdığı bir notta,ölüler diyarındaki evini donatmak için mutluluğunun son kalıntılarını gerçekten de kendisinin geri aldığını doğrulamıştı. s.79
On bir ay boyunca gözümü kırpmadım," dedi bana, bunun doğru olduğunu bilecek kadar iyi tanıyordum onu. (s.73)
Terim, ilk önce Alman sanat eleştirmeni Franz Roh tarafından değiştirilmiş gerçekliği gösteren bir tabloyu tanımlamak için kullanılmıştır. Daha sonraları ise Venezuelalı Arturo Uslar-Pietri bazı Latin Amerikalı yazarların eserlerini bu akım altında sınıflandırdı. Kübalı yazar Alejo Carpentier (Uslar-Pietri'nin bir arkadaşı) "lo real maravilloso" ("harika gerçeklik") terimini Bu Dünyanın Krallığı(1949) romanının önsözünde kullandı.
Franz Roh
Carpentier'in önerdiği kavram, içinde doğal ve zorlamasız görünen ancak mucizevi öğeler barındıran bir tür yükseltilmiş gerçeklikti. Terim 1960'larda Latin Amerikan edebiyatının yükselişiyle revaç kazandı. Özellikle Alejo Carpentier, Jorge Luis Borges, Jacques Stephen Alexis, Juan Rulfo, Carlos Fuentes ve Gabriel García Márquez bu akımın öncülerindendir. Bu akımdaki son dönem yazarlarına örnek olarak Isabel Allende ve Laura Esquivel verilebilir.
Büyülü gerçekçilik, fantastik unsurlara bolca yer veren postmodern edebiyat kuramında merkez teşkil edecek akımlardandır. Köken itibariyle, Latin Amerika’da doğmuş ve en önemli örnekleri Latin Amerikalı yazarlar tarafından verilmiştir.
Büyülü gerçekçi bir eserde anlatıcı, okuyucunun tuhaf olandaki mantıksızlığı fark etmemesini sağlamak amacıyla, hiçbir açıklamada bulunmadan, bir uzaklık duygusu yaratarak olayları okuyucuya aktarır.
Başlıca Eserler
Jorge Luis Borges - Alçaklığın Evrensel Tarihi (Historia Universal de la Infamia)
Jacques Stephen Alexis - Haitililerin Büyülü Gerçekçiliği (Realisme Merveilleux des Haitiens)
Isabel Allende - Ruhlar Evi (La casa de los espíritus)
Yann Martel - Pi'nin Yaşamı
Miguel Ángel Asturias - Başkan (El Señor Presidente)
Mihail Bulgakov - Usta ile Margarita (Master i Margarita)
Italo Calvino - Görünmez Şehirler
Peter Carey - Illywhacker
Alejo Carpentier - Bu Dünyanın Krallığı (El reino de este mundo)
Angela Carter - The Magic Toyshop
Laura Esquivel - Acı Çikolata (Como agua para chocolate)
Full transcript