Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Mieszko I

No description
by

Ann Blukacz

on 26 February 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Mieszko I

INFORMACJE DZIEDZICTWO
Mieszko objął tron książęcy po śmierci ojca w latach 950-960.
Odziedziczył on wiele ziem m.in. Mazowsze , Pomorze Wschodnie.
Mieszko podbił Mazowsze.
Zainteresowanie księcia skupiło się następnie przede wszystkim na obszarach nadodrzańskich, gdzie w krótkim czasie podporządkował sobie część plemion połabskich. GRODY . Na zdobytych przez Piastów ziemiach wyrastała sieć nowych grodów CHRZEST POLSKI W 966 roku pierwszy chrzest w Polsce przyjął król Mieszko I. Dużą rolę w chrystianizacji Polski odegrała żona Mieszka I Dąbrówka, córka księcia czeskiego. Przybyła ona do Polski jako chrześcijanka, dlatego że Czesi już wcześniej przyjęli chrzest. Dało to początek organizacji Kościoła w Polsce. Na miejscu świątyń pogańskich zbudowano pierwsze kościoły w Poznaniu, Gnieźnie, Krakowie i Kruszwicy. W 968 r. w Poznaniu powstało pierwsze polskie biskupsctwo. Pytanie dla Was : Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest? CIEKAWOSTKI * Spisana w latach 983-993 przez Gerharda z Augsburga hagiografii św. Udalryka (Miracula Sancti Oudalrici) zawiera legendę, według której Mieszko został raniony zatrutą strzałą i uniknął śmierci jedynie dzięki pomocy biskupa Augsburga Udalryka.
* W okresie międzywojennym w historiografii niemieckiej pojawiła się hipoteza, jakoby Mieszko nosił imię Dagone wywodzące się od skandynawskiego Dagr. Tym samym miał on być wikingiem, który przejął władze w państwie Polan. Teoria ta udowadniała niezdolność Słowian do utworzenia własnego państwa. Nie miała ona jednak żadnych logicznych podstaw i rychło upadła śmiercią naturalną razem z ustrojem, który ją wyhodował. Do tezy tej powrócił archeolog Zdzisław Skrok. Część polskich historyków także obecnie twierdzi, że Mieszko I był Waregiem, a państwo polskie powstało w wyniku najazdu Normanów z północy DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI :) Ania B. Klaudia R.
Kl. 1a gim. MIESZKO I Podsumowanie *ur. 922-945,
*zm. 25 maja 992,
*książę Polski z dynastii Piastó
*poprzednik Siemomysł,
*żony: Dobrawa i Oda Dytrykówna
*ślub z Dobrawą 965
*chrzest przyjął w 966,
*967 zwycięstwo w bitwie z Wolinianami,
*w 982 roku Otton II poniósł klęskę w bitwie z Saracenami w Italii.
*wojna z Czechami w roku 990 oraz przejęcie Śląska i Małopolski Żony i potomstwo Według relacji Anonima zwanego Gallem przed ślubem z Dobrawą Mieszko miał 7 żon, które musiał odprawić ostatecznie po przyjęciu chrztu. Nie wiadomo, ile miał dzieci z tych związków
Jeszcze przed chrztem Mieszko zawarł małżeństwo z Dobrawą. Miał z nią syna Bolesława I Chrobrego i córkę Świętosławę
Nie jest znana droga jaką ród Mieszka doszedł do władzy. Sami przodkowie Mieszka są nam znani jedynie z imion – ojciec Siemomysł, dziad Leszek (Lestek), pradziad Siemowit – lecz poza imionami miewiele na ich temat jest jasne. Samo dzieciństwo Mieszka jest owiane tajemnicą.

Najprawdopodobniej urodził się między 930 a 940 rokiem. Gall Anonim pisze również, iż do siódmego roku życia pierwszy książę piastowski był niewidomy lecz informacje te nie są pewne (może jest to aluzja do życia w pogaństwie). Starożytny gród
Full transcript