Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Fotografia

No description
by

Ania Mitko

on 16 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Fotografia

Fotografia konceptualna
Szkoła Dusseldorska
Wizualizm
Fotoreportaż
Fotografia inscenizowana
Fotografia mody i reklamowa
Portret i Akt
Pejzaż i martwa natura
Fotografia cyfrowa
Co to jest fotografia?
O fotografii współczsnej- w skrócie
Fotografia naturalistyczna
Fotografia kreatywna
Wybrane formy fotografii
Fotografia
siła pojedynczego obrazu

Fotografia - zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego pojedyńczego obrazu za pomocą światła.
Od kiedy?
Po II wojnie światowej
Cechy:
szeokie zastosowanie
zatarcie granic między fotografią użytkową i artystyczną
przenikanie się tzw. fotografii czystej i kreatywnej
pobudzenie wyobraźni odbiorcy
powrót fotografii do technik tradycyjnych i tzw. szlachetnych technik wywoływania zdjęć
powszechność zarówno technik fotografii analogowej, jak i cyfrowych technik fotograficznych
Tematy:
głód, ubóstwo i problemy społeczne w różnych rejonach świata
konflikty militarne i religijne
polityka
życie gwiazd, sławnych ludzi, osobistości
przyroda, życie zwierząt
codzienność mieszkańców miasta
człowiek i jego ciało
Fotoreportaże mogą być:
polityczne
wojskowe
kryminalne
sportowe
podróżnicze
przyrodnicze
Fotoreportaż - fotograficzna dokumentacja życia, najczęściej przedstawiająca historie życia zwykłych ludzi. Stanowi zestaw min. 3 fotografii, uzyskujących czas, miejsce, niewyreżyserowane zdarzenie i bohaterów w ich naturalnym środowisku.
Wizualizm (od ok. 1960 roku) to nurt powstały w opozycji do fotografii dokumentalnej czy użytkowej. Fotografia ta, zwana również subiektywną, ma na celu wyeksponowanie zwykłych, niezauważalnych cech naszego otoczenia. Efektem jest estetyczny zapis rzeczywistości, świaczący o wrażliwości fotografa.
Artystyczna fotografia czysta
Fotografia naturalistyczna inaczej systuacyjna, od ok. 1960 roku. Fotografia ta przedstawia ludzi w ich codziennym otoczeniu - na ulicach, w domach czy w klubach, często przekraczając granice intymności i łamiąc tabu.
Szkoła Dusseldorska ( od ok. 1970 roku) - to określenie dokonań studentów Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie. Ich twórczość charakteryzuje się wykonywaniem zdjęć głównie w seriach, przy tych samych ustawieniach kąta widzenia i warunków naświetlenia. Tworzenie cykli fotografii podobnych obiektów.
Fotografia konceptualna (od ok. 1970 roku) jest nurtem, w którym na pierwszy plan wysunięto zagadnienia kreowania światła odmiennego od widzialnego, tworzenia orginalnych narracji i znaków odsyłających od określonych idei.
Fotografia mody jest rodzajem fotografii poświęconej przekazyniu odzieży oraz innych aspektów mody. Fotografia mody jest głównie napędzana przez reklamę lub magazyny mody.
Fotografia reklamowa opiera się głównie na pomysłowości przekazu. Na jej estetykę wpłynął m.in. nurt pop-art. Ukazuje ona niebanalny sposób świat luksusu dostępny dla każdego, w tym samym wzbudza potrzebę posiadania danego przedmiotu.
Pejzaż i martwa natura wyróżniane są ze względu na elementy przedstawione - świat przyrody i przedmioty z naszego otoczenia. Głównym cem współczesnych dziel tego typu nie jest obiektywne i wierne odtworzenie rzeczywistości, lecz ukazanie kreatywności autora zdjęć. Pejzaże mogą być np.: surrealistyczne, minimalistyczne lub nastrojowe. Szczególnie ważna jest jakosć odwzorowania szczegółu i kolorystyka zdjęć.
Fotografia cyfrowa polega na utrwalaniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczulym. Do wykonywania zdjęć cyfrowych, w odróżnieniu od tradycyjnej fotografii, służy sprzęt o odmiennej konstrukcji - cyfrowy aparat fotograficzny
Dziękuję za uwagę
Portret, nie tylko w fotografii, lecz także w każdej dziedzinie sztuki. To fotografia portretowa, która przyczynia się do wykreowania medialnego wizerunku aktorów, polityków czy ludzi nauki i sztuki. Zdjęcia takie stają się ikonami popkultury.
Akt to forma twórczości fotograficznej, która współcześnie uległa znaczącym przemianom. Obecnie modele są fotografowani w intrygujący, udziwniony sposób, z użyciem nietypowych kadrów. Ekspresję uzyskuje się dzięki rezygnacji z idelizownaia otoczenia, a także poprzez sam sposób wykonywania zdjęć. Polega na wydobywaniu i podkreślaniu pomijanych szczegółów ciała.
ą
Fotografia inscenizowana (od ok. 1980 roku) zwana również tableau. Upodobanie zdjęć do kadrów filmowych, obrazów czy scenografii teatralnej. Kolejne strategie to tzw. remake ( przekształacanie słynnego zdjęcia) oraz imitacja znanego przedstawienia utrwalonego w kulturze popularnej.
Full transcript