Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wielkanocne ciekawostki o palmach

No description
by

Anna Kicinska

on 17 February 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wielkanocne ciekawostki o palmach

Wielkanocne
ciekawostki
o palmach zwyczaj przystrajania gałązek wywodzi się z czasów wczesnosłowiańskich, nawiązuje do święta wiosny obchodzonego w okresie równonocy wiosennej W opinii ludzi wschodu palma jest drzewem rodzącym wszystko, co niezbędne człowiekowi do życia: liście, owoce, drewno, sok – uchodziła za drzewo święte.
W tamtych rejonach symbolizuje władzę Boga nad światem, drzewo życia.
Biblijne znaczenie palmy: drzewo niepokonane przez burze i żar słoneczny, symbol tego, co szczególnie wzniosłe i szlachetne Palmy polskie Wierzba – symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności. Rośnie w każdych warunkach. Uważana jest za roślinę miłująca życie, silną ale i pokorną. Według wierzeń Słowian rózga wierzbowa przedstawia ognisty pręt Peruna, każde domostwo z jej poświeconymi gałązkami, jest chronione przed burzami. Sosna – według legendy drzewo to na znak żałoby przybrało ciemny kolor i wybrało do zamieszkania tereny bezludne. Winorośl – „ z żalu pociemniały jej jagody”,
dlatego też może wchodzić w skład palmy wielkanocnej. Cis – od czasu śmierci Jezusa rośnie na cmentarzach,
ptaki nie wiją w nim gniazd. Nie używa się gałązek topoli – na niej powiesił się Judasz. Inne rośliny: jodła, jałowiec, kocanka piaskowa, trawy, zboża, bukszpan, modrzew, borówka, malina, forsycja. Sztuczne kwiaty nie mają znaczenia obrzędowego,
służą ozdobie, przy ich wykonywaniu powstają wspomnienia,
kształtują się dobre relacje międzyludzkie. Palma Kurpiowska

Wykonuje się je z pręta leszczyny lub młodej sosny, oplatając go roślinnością leśną - borowiną, jałowcem, widłakiem, bukszpanem, cisem.

Do palm sosnowych wybiera się młode drzewka zostawiając na wierzchołku naturalnie rozwidloną kiść. Tę część palmy zdobi się w sposób szczególny: pięknymi kolorowymi kwiatami oraz wstążkami z bibuły. Taki sposób zdobienia jest charakterystyczny dla parafii Łyse i Lipniki.

Kwiaty do palmy gospodynie zaczynają robić już od początku wielkiego postu. Składają je do koszy aby tydzień przed Niedzielą Palmową "uwić" lub "ukręcić" z nich palmę. Palma Lipnicka

Wykonywana jest z wiklinowych pręci, lecz rdzeniem ich pęku jest tyczka wystrugana z drewna (najlepszym surowcem jest świerk), tyczkę obkłada się wokół pręciami wikliny. Ma się mieścić w dłoni, a witki wierzbowe splecione były na swej długości jedną z nich, w odstępach 20 – 30 cm, wysokość palm nie jest ograniczona.

Do wystroju palmy używane są kwiaty z bibuły, które wraz z bukszpanem i baziami wierzby umieszczane są wzdłuż całego trzonu palmy.

Najbardziej strojny jest czubek całej konstrukcji - tu pyszni się puszysty wiecheć palmy stawowej i stąd wyrasta barwny gąszcz wstążek nadający palmie ostateczny koloryt i wdzięk. Palma z 2008 roku miała 33m i 39 cm

Palma z 2010 – 35m 10 cm

Palma z 2011 – 36m 4 cm

2012 - 32m 65cm Palma Sądecka

Wykonana z drzewa jodłowego, a zdobią ją kolorowe wstążki, kwiaty i wiklina. Do jej przygotowania zużyto 800 metrów wstążek, 7500 kolorowych kwiatów i około 350 kilogramów wikliny (2011)

Prace trwały ponad tydzień, a prowadziło ją sześć osób. Najpiękniejsze i najprawdziwsze Wileńskie Palmy - tzw. Wałeczki i Astry - poświecone, zatknięte za świętym obrazem chronią domostwo przed nieszczęściami, ogniem i złem.

- sprzyjają urodzajom, dostatkom.

- pomagają zapewnić zdrowie i urodę, łykanie kotków miało strzec przed bólami gardła.

- krzyżyki z palmowych gałązek wetknięte w pola broniły zasiewów przed burzami i gradem. Magia palm Nie ja biję – palma bije.

Wierzba bije, nie zabije.

Za tydzień Wielki Dzień.

Za sześć noc Wielkanoc.
Full transcript