Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Rodzaje ,budowa i funkcje urządzeń sieciowych

No description
by

Krzysiek Drzewski

on 26 September 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Rodzaje ,budowa i funkcje urządzeń sieciowych

Rodzaje ,budowa i funkcje urządzeń sieciowych
Modem
Modem (od ang. MOdulator-DEModulator) – urządzenie elektroniczne, które moduluje sygnał w celu zakodowania informacji cyfrowych, tak by mogły być przesyłane w wybranym medium transmisyjnym, a także demoduluje tak zakodowany sygnał w celu dekodowania odbieranych danych.

Najbardziej znanym przykładem jest modem akustyczny zamieniający cyfrowe dane z komputera osobistego na modulowany sygnał elektryczny w zakresie częstotliwości akustycznej kanału telefonicznego. Te sygnały mogą być przekazywane przez linie telefoniczne i demodulowane przez inny modem po stronie odbiornika, aby odzyskać dane cyfrowe.
Cena 25zl-600zl
Karta sieciowa
Karta sieciowa (ang. NIC – Network Interface Card) – karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. Ethernet, Token Ring, FDDI, ArcNet, 100VGAnylan.

Cena 15 zl - kilka tysięcy
Switch - przełącznik
Przełącznik (komutator, także z ang. switch) – urządzenie łączące segmenty sieci komputerowej pracujące głównie w drugiej warstwie modelu ISO/OSI (łącza danych), jego zadaniem jest przekazywanie ramki między segmentami sieci z doborem portu przełącznika, na który jest przekazywana.
cena od kilka zl do kilku tys. zl
Hub
Koncentrator sieciowy (także z ang. hub) – urządzenie pozwalające na przyłączenie wielu urządzeń sieciowych do sieci komputerowej o topologii gwiazdy. Najczęściej spotykane w wersji 4-, 8-, 16- lub 24-portowej.
cena 34 - 10 tys zl
Punkt dostępu, punkt dostępowy (PD) (ang. access point, AP) – urządzenie zapewniające hostom dostęp do sieci komputerowej za pomocą bezprzewodowego nośnika transmisyjnego jakim są fale radiowe.

Punkt dostępowy jest zazwyczaj mostem łączącym bezprzewodową sieć lokalną (WLAN) z siecią lokalną (LAN). W związku z tym punkt dostępowy musi posiadać co najmniej dwa interfejsy sieciowe:

bezprzewodowy działający w oparciu o standard IEEE 802.11 (Wi-Fi)
przewodowy służący połączeniu PD z siecią standardu IEEE 802.3 (Ethernet) bądź modem standardu DSL

Większość współcześnie wytwarzanych punktów dostępowych wyposażonych jest w serwer DHCP, koncentrator sieciowy i router pełniący rolę bramy sieciowej. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w interfejs standardu USB, umożliwiając tym samym podłączenie i następnie współdzielenie np. drukarki.
cena 90 - 2200 zl
Aces point
W elektronice i telekomunikacyjnego nadajnika lub nadajnika radiowego urządzenia elektronicznego , które przy pomocy na antenę wytwarza fale radiowe . Sam przetwornik generuje fale radiowe prądu przemiennego , który jest podawany do anteny. Kiedy podekscytowany tym prądem przemiennym, antena promieniuje fale radiowe . Dodatkowo do ich wykorzystania w transmisji , nadajniki są niezbędne części składowe wielu urządzeń elektronicznych, które komunikują się przez radia , takich jak telefony komórkowe , bezprzewodowych sieci komputerowych , Bluetooth z obsługą urządzenia, otwierania drzwi garażowych , radiotelefony w samolotów, statków i statków kosmicznych , radarów i radiolatarni zestawy nawigacyjne. Termin nadajnik jest zwykle ograniczone do urządzenia generującego fale radiowe do komunikacji celów; lub radiolokacyjne , takie jak radar i nadajników nawigacyjnych. Generatory fal radiowych dla celów grzewczych i przemysłowych, takich jak kuchenki mikrofalowe lub diatermii sprzętu, nie są zwykle nazywane nadajniki choć często mają podobne układy.
Transmiter
cena od kilku do kilku dziesięciu zł
Konwerter satelitarny – urządzenie mające za zadanie dostarczenie sygnałów z satelitów do odbiornika satelitarnego/odbiorników. Realizuje to za pomocą przesunięcia i wzmocnienia sygnałów odbitych od lustra anteny z zakresów 10,7–11,7 i 11,7–12,75 GHz w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej (950–2150 MHz).
Konwerter
Transceiver – urządzenie elektroniczne posiadające zarówno nadajnik i odbiornik (radiostacja), które są połączone i mają wspólne obwody w jednej obudowie. Termin pochodzi z roku ok. 1920.

Podobne urządzenia obejmuje transponder, transwerter i repeater. W terminologii radiowej, jeden nadajnik oznacza jednostkę, która zawiera zarówno odbiornik i nadajnik. Radiooperatorzy mogą budować własne urządzenia, posiadające jedną z funkcji, przekazywania lub odbierania. Przykładem transceivera jest np. walkie-talkie lub CB radio.
cena kilkanaście - 1500 zł
Transceiver
Most lub mostek (ang. bridge) – urządzenie łączące dwie lub więcej sieci lub segmenty sieci dokonując filtrowania ruchu sieciowego. Sieci podłączone do mostu mogą korzystać z różnych fizycznych i logicznych protokołów łącza.

Most zasadniczo pracuje w 2. warstwie OSI w komputerowej sieci. Na podstawie adresu odbiorcy może decydować, gdzie zostaną przesłane dane, które do niego docierają. Może dobierać właściwą trasę i optymalizować przesył danych.
Cena 50 - 500 zł
Most sieciowy
Regenerator, wzmacniak, wtórnik, powtarzacz (ang. repeater) to urządzenie stosowane w telekomunikacji do regeneracji sygnału.

Zasięg transmisji sygnałów jest ograniczony na skutek zniekształceń, zakłóceń i pochłaniania energii w mediach transmisyjnych. Regeneracja przesyłanych sygnałów w trakcie transmisyjnym pozwala ten zasięg zwiększyć. Regeneratory działają w warstwie fizycznej sygnałów (pierwsza warstwa modelu OSI) i nie próbują interpretować transmitowanych przezeń danych pod kątem ich poprawności (spójności).

W telekomunikacji określenie regenerator może oznaczać:

Urządzenie analogowe, które jedynie wzmacnia sygnał do pożądanego poziomu, niezależnie od natury samego sygnału (analogowej lub cyfrowej).
Urządzenie cyfrowe, które nie tylko wzmacnia sygnały, ale także poprawia ich kształt oraz parametry czasowe.

W sieciach LAN regenerator obecnie rzadko występuje oddzielnie - częściej jego funkcje są zaimplementowane w bardziej rozbudowanych urządzeniach, takich jak koncentrator, router, przełącznik, most, które regenerują sygnał w każdym porcie.[1] Regeneratory są stosowane w przypadku transmisji sygnałów cyfrowych przez wszystkie media oraz w przypadku różnych technologii, np. Ethernet.
Reapeater
cena 140 - 220 zł
Full transcript