Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Il-Partiċipju passiv mhux semitiku

No description
by

jade grima

on 31 October 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Il-Partiċipju passiv mhux semitiku

mhux Semitiku Il-Partiċipju Passiv Il-Partiċipju Passiv Il-Partiċipju Passiv nistgħu
nsejħulu wkoll partiċipju passat
għax juri xi ħaġa li diġa’ ġrat. Il-Partiċipju Passiv mhux Semitiku jinqasam
f’dawn il-forom li ġejjin:

1. Xi wħud mill-verbi, b’mod speċjali dawk ta’
nisel Taljan/ Sqalli, assimilaw ruħhom bis-sħiħ
fl-ilsien Malti u għaldaqstant bnew l-Partiċipju
Passiv fuq l-għamla Semitika jiġifieri

biż-żieda tal-konsonanti
‘m'. Verb maskil femminil plural
pinġa mpinġi mpinġija mpinġijin
keċċa mkeċċi mkeċċija mkeċċijin
patta mpatti mpattija mpattijin 2, Il-Partiċipju Passiv mhux Semitiku
jissawwar biż-żieda ta’ dawn is-suffissi
wara l-verb:
 -at/ata/ati
-ut/uta/uti
-it/ita/iti
ddominat ddominata ddominati
ċċekjat ċċekjata ċċekjati maskil femminil plural -at/ata/ati kkonfondut kkonfonduta kkonfonduti
ddispjaċut ddispjaċuta ddispjaċuti maskil femminil plural -ut/uta/uti pprojbit pprojbita pprojbiti
kkulurit kkulurita kkuluriti maskil femminil plural -it/ita/iti Innota: Jeżistu xi eċċezzjonijiet li jieħdu suffissi differenti
minn dawn ta’ hawn fuq. Dawn jieħdu s-suffissi –uż, -iż
jew –aż: -uż Eż. gustuż/a/i avventuruż/a/i
-iż Eż. intiż/a/i sorpriż/a/i
-aż Eż. pastaż/a/i
Full transcript