Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

O substancjach użytecznych w walce z chorobami- LEKI

No description
by

Karolina Męcner

on 14 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of O substancjach użytecznych w walce z chorobami- LEKI

O substancjach użytecznych w walce z chorobami- LEKI
Początki substancji jako leków lub trucizn
KAŻDY LEK MOŻE SIĘ OKAZAĆ SZKODLIWY JEśLI BĘDZIE PRZYJMOWANY W WIĘKSZEJ DAWCE NIŻ ZALECONY PRZEZ LEKARZA!
roztwory
tabletki
granulaty
maści
czopki
areozoli


forma wpływa na szybkość rozprzestrzeniania się i działania leku
to substancje lub mieszaniny substancji, przyjmowane w celu wyeliminowania choroby lub jej objawów.
LEKI
Występuja w postaciach:
stałych
półstałych
płynnych
Za ojca medycyny nowożytnej uważa się Paracelsusa( Phillippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim), który stwierdził, że wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko ilość decyduje o sposobie działania substancji
LEKI MAJĄ RÓŻNE POSTACIE:
Potwierdzenie tezy Ojca medycyny
Pełną sprawność organizm człowieka zachowuje gdy stężenie tlenu w powietrzu wynosi 15-50%. Objawy toksyczności występują zarówno przy niedoborze jak i przy nadmiarze. Niedobór w zakresie 10-15% powoduje wzrost tętna, ogólne osłabienie, ból głowy. W bardzo szybkim tempie dochodzi do niedotlenienia komórek ciała, przy spadku poniżej 10% może nastąpić zapaść, zemdlenie a nawet śmierć. Natomiast oddychanie przez kilka dni powietrzem zaiwerającym 50% tlenu podrażnia drogi oddechowe i wywołuje obrzęk płuc.
na podobnej zasadzie działają inne leki w różnych stężeniach.
BÓL I LEKI PRZECIWBÓLOWE
Uczucie bólu jest spowodowane podrażnieniem receptorów bólowych. Przykładowo przy stresie, mięśnie karku i skóra głowy napinają się, powodując ucisk naczyń krwionośnych, które z tłuszczów zaczynają wytwarzać prostaglanydy- grupę hormonów nasilającą ból. Na siłę odczuwanego bólu wpływa wiele substancji, m.in rodzaj
i miejsce bólu, endorfiny łagodzące ból, czy prostaglanydy nasilające go.
działające w miejscu występowania bólu, hamując przesyłanie sygnałów z uszkodzonej komórki do mózgu

wpływające bezpośrednio na mózg, powodując, że sygnały nie są przez niego rejerstrowane
TYPY LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH
PRZYKŁADY LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH:
kwas acetylosalicylowy
Najbardziej znany lek w dzisiejszych czasach znany jako aspiryna lub polopiryna, którą otrzymał w 1897t. Felix Hoffmann w wyniki reakcji kwasu salicylowego z kwasem octowym
Na świecie zużywa się ponad 50tys ton aspiryny rocznie!
ASPIRYNA
PARACETAMOL
Działa na podobnej zasadzie jak aspiryna jednak znacznie szybciej obserwuje się jego działanie. Lecz organizm traktuje go jako truciznę, usuwa go jak najszybciej z organizmu, dlatego jego działanie nie jest długotrwałe
IBUPROFEN
to wyroby medyczne wprowadzone do organizmu by zabić drobnoustroje lub zahamować ich rozwój, zwalczają przyczynę choroby a nie tylko skutki.
ANTYBIOTYKI
Ibuprofen to inny lek przeciwbólowy, którego działanie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Jego działanie jest ok 20 razy skuteczniejsze niż aspiryny.
PENICYLINA
Penicylina jest najlepiej znanym antybiotykiem odkrytym przypadkowo podczas hodowli bakterii gronkowca, gdy na jedną z szalek przedostała się pleśń z rodziny penicillium przez Alexandra Fleminga
Zauważył on, że pleśń tworzy związek chemiczny działający bakteriobójczo- penicylina.
Uratowała ona życie ogromnej ilości ludzi, m.in. w 1944 r. gdy rozpoczęto masową produkcję na potrzeby wojska USA
DOPING CHEMICZNY
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Morfina jest narkotycznym lekiem przeciwbólowym, jej działanie polega na "udawaniu" endorfin, ponadto łączy się niemal natychmiasowo z odpowiednimi receptorami w mózgu powodując stłumienie bólu.
MORFINA
Jedna tabletka aspiryny dziennie ochroni przed rakiem
Aspiryna - której cudowne właściwości znane są od wielu lat może nam nie tylko pomóc z odchudzaniem czy z drobnym przeziębieniem, lecz może także pomóc w dużo cięższej walce - z rakiem. Najnowsze badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem wskazują, że mała dawka tego leku dziennie pomaga zapobiegać tej chorobie.

Wyniki tych badań te wykazały, że kwas acetylosalicylowy - czyli właśnie popularna aspiryna - może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka aż o 16% u ludzi zdrowych.

Badania przeprowadzono na 100 tysiącach pacjentów na przestrzeni 11 lat. Okazało się, że pacjenci, którzy codziennie brali po jednej tabletce tego leku mieli o 40% niższe ryzyko śmierci z powodu raka jelit, żołądka i dwunastnicy. Dla innych form raka wskaźnik ten wyniósł około 12%, a łącznie dla wszystkich jego odmian (włącznie z tymi dotyczącymi układu pokarmowego) - 16%.
Stymulanty to substancje podobne w działaniu do kawy, czy herbaty. Po ich spożyciu odczuwa się wzmożoną chęć do wysiłku, niezwykły przypływ sił. W czasie wojny podawano je lotnikom wyruszającym w długie loty. W dzisiejszych czasach sportowcy zaczęli używać ich jako środków dopingujących.
Stosowanie środków dopingujących jest bardzo niebezpieczne, ponieważ spożywanie powoduje przesunięcie granic wytrzymałości aż do chwili wyczerpania organizmu czyli śmierci.
Właściwości fizyczne i chemiczne:
Forma: ciało stałe
Kolor: bezbarwna
Zapach: bez zapachu
pH: 3,5
Temperatura topnienia: 136˚C
Temperatura samozapłonu: 500˚C
Temperatura zapłonu: 250˚C
Gęstość: 1,35 g/cm3 (20˚C)
Ciężar nasypowy: ok.650 kg/m3
Rozpuszczalność:
w wodzie: trudno rozpuszczalny
w rozpuszczalnikach organicznych: etanol ( łatwo rozpuszczalny )
Otrzymywanie aspiryny:
C6H4(OH)COOH + (CH3CO)2O → C6H4(OCOCH3)COOH + CH3COOH
Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, ból to subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę (tzw. nocyceptywnych) lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. Receptorami bólowymi są nocyceptory.

Odczucie bólu wyzwala również każdy supramaksymalny bodziec specyficzny dla danego receptora, np. silny impuls świetlny powoduje ból gałek ocznych, silny bodziec akustyczny powoduje ból lokalizowany w uchu.


W dzisiejszej medycynie znanych jest wiele innych antybiotyków, nie tylko z grupy penicylin. Jednakże stosowanie antybiotyku wymaga doboru odpowiedniego antybiotyku przez lekarza, oraz dawki i częstości zażywania, gdyż antybiotyki niszczą florę jelitową, a zbyt szybko odstawione lub brane w złych ilościach powodują wytwarzanie drobnoustrojów niewrażliwych na ten lek, a ponadto mogą wywoływać stany alergiczne, efekty uboczne.
5 niedopuszczalnych błędów przy zażywaniu antybiotyków:
1. Bierzesz antybiotyki bez wiedzy lekarza? Błąd!
2. Wymuszasz na lekarzu przepisanie antybiotyku lub wyłudzasz antybiotyk w aptece?
Błąd!
3. Przyjmujesz antybiotyk i nie stosujesz osłony? Błąd!
4. Nie stosujesz się do zaleceń lekarza? Błąd!
5. Poczułeś się lepiej i przerwałeś kurację antybiotykami? Błąd!
Zaburzenia flory jelitowej moga prowadzić do nadmiernego rozwoju grzybów chorobotwórczych, dlatego w czasie kuracji antybiotykowej konieczne jest zażywanie leków osłonowych!
Osłony
Full transcript