Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Airija

No description
by

gabija globyte

on 25 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Airija

Testas
Kuri vėliava yra Airijos ?
a)
b)
c)
d)
Atsakymas:
d)
Kuris iš šių žmonių yra Airijos prezidentas ?
b)
c)
d)
Atsakymas:
c)
Kuris herbas yra Airijos?
a)
b)
c)
d)
Atsakymas :
b)
Kuris iš šių politinių žemėlapių yra Airijos ?
a)
b)
c)
d)
Atsakymas :
a)
Ar Airija priklauso Europos sąjungai ?
a) taip
ne
b)
C) dalis Airijos
Atsakymas:
a) Taip
Kokia kalba kalbama Airijoje ?
a) Švedų
b) Airių
c) Ispanų
d) Kurdų
Atsakymas :
b) Airių
Kokios jūros skalauja Airijos krantus ?
a) Tirėnų jūra, jonijos jūra.
b) Airių jūra, Šiaurės jūra,
c) Juodoji jūra, Kaspijos jūra,
d) Azovo jūra, baltoji jūra
Atsakymas :
b)
Airių jūra, šiaurės jūra.
Kas yra Airijos ministras pirmininkas ?
a)
b)
d)
Atsakymas :
c)
Koks yra didžiausias Airijos miestas ?
a) Portlišas
b) Dublinas
c)
Balifinas
d)
Longfordas
Atsakymas :
b) Dublinas
Koks yra Didžiausias Airijos ežeras ?
a) Nėjus
b) Gilas
c) Masko
d) Aleno
Atsakymas :
a) Nėjus
integruotas IT ir geografijos projektas
Projektą paruošė Tauragės „Šaltinio“ prog. 8a kl. mok. GabijaGlobytė

Projekto vadovės : IT mokytoja - N. Šiškauskienė
Geografijos mokytoja - D. Paulienė
Airijos atributai
airijos vėliava
airijos herbas
airijos himnas
Geografinė padetis
Šiandieninė Airijos valstybė užima penkis šeštadalius Airijos salos. Likusi salos dalis, vadinamoji Šiaurės Airija, priklauso Junktinei Karalystei. Airijos Respublika yra išsidėsčiusi Šiaurinėje Atlanto Vandenyno dalyje esančioje Airijos saloje, į šiaurės vakarus nuo žemyninės Europos.
Airijos klimatas
Klimatas švelnus, drėgnas, augmenija žaliuoja ištisus metus. Krantai vigiuoti, pakrantėse daug salų. Dažni krituliai, kai kuriose salos dalyse lyja 275 dienas per metus. Klimatas jūrinis: šiltos žiemos, vasaros vėsios. Daug debesuotų dienų.
Gamtinė aplinka
Viklou kalnai - kalnynas pietritinėje Airijos dalyje. Ši kalnų grandinė tesiasi nuo pietinės Dublino grafystės. Visa Viklou grafyste ir užsibaigia Veksfordo grafystėje. Kalnai priklausantys, Viklou kalnynui, pasauliniu mastu nėra labai dideli ir neviršija 1000 m, tačiau Airijoje jie vieni didžiausių. Dėl žvejybos, gražių peizažų ir plaukiojimo upe Viklou slėniai pamėgti turistų.
Salos paviršius panašus į dubenį. Salos vidurio lygumą supa pajūrio aukštumos. Bet aukštumos nesudaro ištiso kalnyno, tik pakraščiais yra išsidrėskę pavieniai kalnai. Pietvakarinėje dalyje aukščiausia aukštuma Karauntuhilas yra 1041 m. aukščio. Kiti kalnai - ne aukštesni, nei 1000 m. Airijoje daug pelkių ir durpynų.
Karautuhilas
Gyvūnija
Vienas iš budingiausių gyvūnų Airijoje: avys. Porakanopių būrio, manoma, kad avys buvo prijaukintos prieš 10 000 m. Jos 55-100 cm. aukščio, sveria 30-100 kg. Gyvena 8-10, daugiasia 20 metų. Laikomos dėl vilnos, kailio ir mėsos.
Orka - Tai stambiausia delfinų rūšis, užauganti iki 9,5 m. ilgio ir 9 tonų masės. Kūnas tvirtas, spalva juodai balta. Aukštas nugarinis pelekas. Labai galingas, pavojingas bei protingas grobuonis, puola ruonius, delfinus ir net banginius.
Šermuonėlis - kiauninių šeimos plėšrus žinduolis. Smulkus, laibas, ilgio kūno, trumpų kojų. Uodega apie pusės kūno ilgio su juodu galu. Kojų pirštai su riestais, aštriais nagais. Medžioja prieblandoje ir naktį. Minta pelėmis, žiurkėmis, varlėmis, sliekais ir t. t
Atlanto lašiša ( Salmo salar) - kūnas verpsto formos, plokščias iš šonų, galva nedidelė. Nugara melsva, šonai sidabriški, pilvas baltas. Stambūs žvynai, sparčiai augantys.
Augalija
Tamsialapis skiautalūpis - gegužraibinių šeimos daugemetis žolinis augalas, 25-70 cm. aukščio, žakniastiebis storas, gulščias. Stiebas stačias, jo viršutine dalis plaukuota. Žiedynas 7-20 cm. ilgio, žiedai nedideli, rausvai raudoni. Žydi birželio-rugpjūčio mėn. Auga sausose miškuose, kopose, smėlynose.
Šilinis viržis - erikinių šeimos, viržio genties vienintele rūšis. Nedidelis krūmokšnis, apie 0,2-0,7 m. aukščio, pradedantis žydėti liepos antroje pusėje. Žiedynas - vieašalė, daugiažiedė, tanki kekė. Žiedai smulkūs, nusvirę, su trumpu koteliu, taisyklingi keturnariai. Lapai smulkūs, pailgi, bekočiai, pliki arba plaukuoti. Žydi liepos- rugsėjo mėn. Dauginasi sėklomis ir vegetatyviškai. Sėklas išnešioja vėjas. Auga sausose miškuose ( pušynose, beržynose), taip pat viržynose, pelkėse, durpynuose, smėlynuose. Mėgsta nelabai derlingus dirvožemius. Žiedų arbata kvapni, ją galima gerti ir sveikiems, ir ligoniams. Augalas vaistinis,dažinis.
Miltinė miškauogė, dar vadinama arkliauoge, kiauluoge- erikinių šeimos visžalių augalų rūšis. Augalas prigludęs prie žemės, 60 cm. aukščio, su toli palei žemę besidriekiančiomis šakomis ir smulkiais storais odiškais lapais. Žiedai nusvirę, sukrauti svyrančiose kekese. Vainikėlis rausvas. Žydi gegužės - birželio mėn. Vaisius - rutuliška, miltinga skaisčiai raudona uoga.
Airijoje yra apie 800 rūšių laukinių gėlių.
Gyventojai
Yra maždaug 4,2 mln. gyventojų. Airijoje žmonės gyveno jau prieš 9000 m. Pagal gyventojų skaičių Airija yra 18-oje vietoje tarp ES (Europos Sąjungos) šalių. Airijos Konstitucijoje yra įtvirtinta tikėjimo laisvė. Nors dauguma Airijos mokyklų steigėjų yra religinės organizacijos, tarp jaunimo sekuliarizmo tendencijos yra ypač ryškios - kai kurie švietimo sistemos atstovai dėjo daug pastangų, kad mokyklose mokiniai nebūtų mokomi maldų, rengiami Pirmosios komuijos ir Sutvirtinimo sakramentams.
Pagrindinės žemės ūkio kryptys - kviečių, miežių, cukrinių runkelių ir bulvių auginimas. Svarbiausia maisto pramonės produkcija - jautiena, aviena, kiauliena, paukštiena, sviestas, pieno milteliai, sūriai ir pienas.
Airiška valiuta - eurai
Gyvenimo trukmė
Airijoje vid. vyrų gyvenimo trukmė 76,8 metai.
Airijoje vid. moterų gymenimo trkmė 81,6 metai.
Tradicijos
Airijos valstybinė šventė.
Šv. Patriko diena - yra kasmetinė airiška, šventė skirta Airijos globėjui Šv. Patrikui. Šventė rengiama kasmet kovo 17 dieną.
Airiai didžiuojasi savo tradicijomis. Atgimsta airiški ansambliai, vis dažniau gali išgirsti airišką muziką. Garsus visame pasaulyje žinomas airių šokio teatras „ Riverdance“
Airių tradiciniai pusryčiai
Nacionaliniai kostiumai
Tradicinis patiekalas
Airiškas troškinys
Airijos lankomiausios vietos
Politinė santvarka
Šaltiniai
Kašelio uola
Viena iš labiausiai turistų pamėgtų vietovių Airijoje - Kašelio uola, įsitaisiusi at žaliuojančios kalvos. Šioje tvirtovėje nuo V a. gyveno pietvakarių Azijos karaliai, o XII a. ji atiteko Bažnyčiai, tačiau ir toliau atliko svarbią funkciją.
Burenas
Didžiulis pilkšvas uolėtas laukas, kuriame savo vietą po saule radusi nebent skurdi augalija, plyti Airijos šiaurės vakaruose, Klario grafystėje. Niūrioje vietovėje praktiškai nėra medžių, kraštovaizdyje vyrauja kalkakmenio uola.
Dublinas
Keliautojus traukia ir turtingas Dublino paveldas. Miestas buvo įkurtas 998 m., o jo pirmieji gyventojai buvo vikingai.
Dubline verta aplankyti didžiausią Airijoje bažnyčią, Šv. Patriko katedrą, bei prestižinį Trinity College universitetą, pasivaikščioti spalvingame Temple Bar rajone.
Mohero uolos
Vakarinėje Airijos pakrantėje esančios didingos Mohero uolos yra viena iš labiausiai lankomų šios šalies vietų. Pasak ledendos, Mohero uolos buvo sukurtos dievų.
Slieve League
Slieve League skardis, kurio uolos kyla į 600 metrų aukštį, yra vienas aukščiausių Airijos saloje. Nors šis ties Atlanto vandenynu esantis skardis yra ne toks populiarus, kaip vaizdingosios Mohero uolos, tačiau jis yra gerokai - beveik tris kartus - aukštesnis.
Aukščiausioji valdžia Airijoje priklauso parlamentuj, kuris susideda iš dviejų rūmų - Senato (60 narių) ir Atstovų Rūmų (166 nariai). Atstovų Rūmai yra renkami visuotiniuose rinkimuose penkiariems metams. Prezidentas yra renkamas 7 metų kadencijai, ministrą pirmininką skiria prezidentas ir tvirtina parlamentas.
Europos šalys. Airija
http://lt.wikipedia.org/wiki/Airija
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/-/16825
http://sprendimas.net/upetakis/atlanto_lasisa.htm
http://www.makalius.lt/kelioniu-patarimai/europos-valstybiu-sostines-%E2%80%93-vidutine-oro-temperatura-sausio-ir-liepos-menesiais/
http://www.delfi.lt/gyvenimas/laisvalaikis/airijos-mozaika.d?id=3626049
http://lt.wikipedia.org/wiki/Pagrindinis_puslapis
https://www.google.lt/search?q=ireland+national+costume&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=bUIGU-6LFoHX7AbckYG4BA&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=667#q=ireland
http://lt.wikipedia.org/wiki/Pagrindinis_puslapis
http://www.klase.lt/galerija/photo/00000000000001684988
https://ie.mfa.lt/ie/lt/
http://lt.wikipedia.org/wiki/Viklou_kalnai
http://www.irishwildflowers.ie/
http://lt.wikipedia.org/wiki/Epipactis_atrorubens
http://lt.wikipedia.org/wiki/Miltin%C4%97_me%C5%A1kauog%C4%97
http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ilinis_vir%C5%BEis
http://lt.wikipedia.org/wiki/Orka
http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ermuon%C4%97lis
http://de2.lt/naudinga-informacija
http://www.kelioniumanija.lt/lt/kelioniu_idejos/gamtos_pasaulis/airijos_gamtos_idomybes.html
Airijos sienų ilgis su kaimyninėmis šalimis ir kranto ilgis
Upė Šanonas
Atsakymas :
b
a)
c)
Airijos ryšiai su Lietuva
Diplomatinių santykių raida :
1991 08 27 Airija pripažino Lietuva de jure.
1991 09 02 Lietuva užmezgė diplomatinius santykius su Airija
Full transcript