The Internet belongs to everyone. Let’s keep it that way.

Protect Net Neutrality
Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

Martyna Wu

on 14 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

Bliski współpracownik Papieża Jana Pawła II kard. Francesco Marchisano, odpowiedzialny za Bazylikę św. Piotra, ujawnił szczegóły swojego cudownego uzdrowienia dzięki modlitwie Ojca Świętego. Ten włoski kardynał zaprzyjaźnił się z ks. bp Wojtyłą w 1962 r. Przed pięcioma laty poważnej operacji została poddana jedna z głównych szyjnych arterii, która dostarcza krew do mózgu. Niestety, podczas operacji, na skutek lekarskiego błędu, została sparaliżowana jego prawa struna głosowa. Mówił tak cicho i niewyraźnie, że nie można go było zrozumieć. Pewnego dnia przyszedł odwiedzić go Ojciec Święty. Dotykając chorego miejsca powiedział: "Nie lękaj się, zobaczysz, że Pan na nowo da ci głos. Będę się modlił za ciebie". W krótkim czasie po tym spotkaniu został całkowicie uzdrowiony.
Warto zaznaczyć, że to nie było jedyne uzdrowienie przez Jana Pawła II.
Jan Paweł II - Apostoł Miłosierdzia
Karol Józef Wojtyła
Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był polskim biskupem rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym krakowskim i arcybiskupem metropolitą krakowskim, kardynałem oraz zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.


Po śmierci Jana Pawła I, na zwołanym 16 października 1978 roku drugim konklawe w ósmym głosowaniu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża, przyjmując imię Jana Pawła II. Wyniki wyboru ogłoszono o godzinie 18.44.
Tą wiadomość obwieszczono poprzez bicie dzwonów we wszystkich kościołach w całej Polsce (zadzwonił także Dzwon Zygmunta).
Pontyfikat
Głównym wykładnikiem pontyfikatu Wojtyły, były pielgrzymki. Z tego też powodu został on wkrótce potem nazwany: "papież - pielgrzym".
Jan Paweł II zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży, napisał 14 encyklik i 42 listy apostolskie. Pisał poezje. Poza tym miał wiele zwyczajów, np. całowania ziemi kraju, do którego przybywał z pielgrzymką, msze święte dla wielkich tłumów, organizowane na stadionach, lotniskach, placach itp., wygłaszanie całych homilii lub choćby krótkich sentencji w języku kraju, do którego przybywał z pielgrzymką, udział zespołów folklorystycznych we mszy, spotkania z duchownymi innych wyznań oraz odwiedziny świątyń różnych wyznań chrześcijańskich i religii niechrześcijańskich, udział w przedsięwzięciach artystycznych: koncertach, występach zespołów, projekcjach filmowych, prywatne spotkania z wiernymi, bezpośrednie spotkania z ludźmi w trakcie pielgrzymek oraz żarty i bezpośredniość w kontaktach z ludźmi.
Młodość
Jego matka Emilia zmarła 13 kwietnia 1929. Miała 45 lat. Niedługo później zmarł także jedyny brat Edmund (w wieku 26 lat). Zaraził się on szkarlatyną od pacjentki w szpitalu w Bielsku. Jego ojciec Karol zmarł w 1941 roku.

Karol wyróżniał się z grona rówieśników ogromną pobożnością. Codziennie w drodze do szkoły wstępował do Kościoła, modlił się także w ciągu dnia przed i po jedzeniu, a odrabiając lekcje robił przerwę na modlitwę po przerobieniu każdego przedmiotu. Częściej niż inni przystępował do Komunii Świętej, był prezesem Kółka Ministranckiego.
14 maja 1938 otrzymał celujące świadectwo maturalne, a jesienią rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, wybierając polonistykę na wydziale Filozoficznym
Wybór na papieża
W czerwcu tego samego roku udał się w pierwszą pielgrzymkę do Polski, gdzie podczas tej wizyty padły słynne później słowa:
„Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, które pochodzą z Biblii.
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 27 lat i był jednym z najdłuższych pontyfikatów.
Cudowne uzdrowienie
Zwyczaje Ojca Świętego
Jan Paweł II wiedział, że wezwanie do głoszenia światu miłosiernej miłości Boga nie wyczerpuje się tylko w słowie. "Kościół żyje swoim autentycznym życiem, kiedy wyznaje i głosi miłosierdzie - najwspanialszy przymiot Stwórcy i Odkupiciela - i kiedy ludzi przybliża do Zbawicielowych zdrojów miłosierdzia, których jest depozytariuszem i szafarzem. Ogromne znaczenie ma w tej dziedzinie stałe rozważanie słowa Bożego, a nade wszystko świadome i dojrzałe uczestnictwo w Eucharystii oraz w sakramencie pokuty i pojednania" (Dives in misericordia, 13).
Boże w Trójcy Przenajświętszy, dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja Ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości.
On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu i matczynemu wstawiennictwu Maryi, ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza, wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, jako drogę do osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.
Modlitwa Kościoła powszechnego o beatyfikację JPII
Ojciec Święty był niezwykle otwarty do ludzi. Uwielbiał z nimi rozmawiać, żartować. Ponadto lubił młodzież i małe dzieci. Dzięki nim przypominał sobie swoje dzieciństwo, a poprzez to zachowanie okazywał miłosierdzie. Wierzył w młode pokolenie, w nim pokładał swoje nadzieje na stworzenie lepszego świata.
Stosunek do ludzi
Osobisty lekarz papieski Renato Buzzonetti stwierdził śmierć papieża Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 czasu miejscowego. Zmarł po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Święta Miłosierdzia Bożego (które sam ustanowił w 2000 roku); był to 9666 dzień jego pontyfikatu.
W ciągu ostatnich dwóch dni życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc na bieżąco wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji.
Rodzice Wojtyły z Edmundem
Śmierć Ojca Świętego
Na pogrzebie Jana Pawła II księga, która była położona na jego trumnie, została zamknięta przez wiejący wiatr.
Martyna Włoszczyńska
Gimnazjum nr 12 w Grudziądzu przy ulicy Korczaka 23, klasa IIIB
e-mail: martiadore@gmail.com
telefon kontaktowy: 608 896 687
"Papież powołany z dalekiego kraju"
Gdy przyszły Papież ukończył 6 lat, zaczął się uczyć w szkole powszechnej. Był chłopcem wesołym, utalentowanym i każdą wolną chwilę lubił spędzać na powietrzu. Uwielbiał wędrówki górskie. Latem grał w piłkę nożną i uczestniczył w spływach kajakowych. Kochał też sporty zimowe. Na początku fascynował się szybką jazdą na sankach, próbował też hokeja. Nieco później zaczął jeździć na nartach.

Miejsca bliskie sercu Karola Wojtyły
Jednym z jego ulubionych miejsc był Kraków: "Tak naprawdę ja codziennie jestem w katedrze na Wawelu przy konfesji św. Stanisława, przy krzyżu
św. Jadwigi modlę się za Polskę i za cały Kościół" - mówił Jan Paweł II.
W 2002 r. konsekrował sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. "W Miłosierdziu Bożym świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!" - przypominał z tego miejsca całemu światu Ojciec Święty.
Ponadto Fatima:"Tu, gdzie objawiła się Matka Boska" oraz Wadowice, czyli miejscowość, w której się urodził.
"Okno papieskie" w Krakowie przy ulicy Franciszkańskiej 3
Full transcript