Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Gimnazjum w Małej Wsi - pierwsze półrocze roku szkolnego 2014/15

No description
by

Arek Ziółkiewicz

on 25 October 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Gimnazjum w Małej Wsi - pierwsze półrocze roku szkolnego 2014/15

Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym
im. Anny Nakwaskiej
w Małej Wsi

Pierwsze półrocze roku szkolnego 2014/15 w naszej szkole
Tradycyjnie 1 września uczniowie i pracownicy szkoły rozpoczęli rok szkolny. Uroczyste rozpoczęcie tego niezbyt lubianego przez większość uczniów okresu rozpoczęło się Mszą Świętą w małowieskim Kościele Parafialnym. Następnie społeczność szkolna udała się do budynku Gimnazjum gdzie nastąpiły przemówienia Pani Dyrektor i Pana Wójta. Na koniec uczniowie udali się wraz z wychowawcami do klas, gdzie zostali powiadomieni o nowym systemie oceniania i technicznej nowince - dzienniku elektronicznym.
Nasi uczniowie nie poprzestali w działaniach ekologicznych. Z okazji Sprzątania Świata w trzecim tygodniu września stworzyli cykl plakatów - ostrzeżeń o zagrożeniach dla środowiska naturalnego, uczestniczyli w specjalnych lekcjach ekologicznych, zorganizowali zbiórkę makulatury i baterii oraz sprzątali teren wokół szkoły.
14 października odbyła się w naszej szkole potrójna uroczystość: Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Patronki i Ślubowanie Klas Pierwszych. Jak co roku, delegacje z poszczególnych klas wraz z opiekunami odwiedziły Kościół w Kępie Polskiej, gdzie spoczywa Patronka. Złożyły tam kwiaty i zapaliły symboliczne znicze. Następnie - już w szkole - odbył się apel, na którym przybliżono uczniom postać Anny Nakwaskiej. Druga część to Dzień Edukacji Narodowej - z tej okazji klasy II wraz z chórem zorganizowały krótki program artystyczny, w skład którego wchodziły kabaretowa scenka "W klasie", odczytanie wyników konkursu na Belfra Roku (został nim stały triumfator pan Piotr Kozicki) czy specjalne piosenki.
Ostatni element tego pełnego wrażeń dnia to Ślubowanie Klas Pierwszych połączone z Otrzęsinami. Po złożonej przysiędze kilkudziesięciosobowa grupa uczniów z rocznika 2001 stała się grupą pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. By udowodnić, że tak jest nie tylko na papierze, musieli przejść kilka konkurencji, z których zaliczeniem nie miałby problemu żaden gimnazjalista. Tak też się stało - nowi uczniowie znakomicie poradzili sobie z zadaniami. Tym zabawnym akcentem zakończył się jeden z ważniejszych dni w pierwszym półroczu roku szkolnego 2014/15.
Potrójna uroczystość - zdjęcia
Dnia 27.10.2014r. w Gimnazjum im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi odbył się apel z okazji Dnia Papieskiego. Uroczystość przygotowana pod kierunkiem p. Edyty Utkowskiej rozpoczęła się krótkim wspomnieniem o świętym Janie Pawle II. Prezentacja przeplatana była piosenkami religijnymi w wykonaniu chóru szkolnego pod opieką pani Anny Sadkowskiej. Dzięki tej uroczystości uczniowie uświadomili sobie, jak wielką i niezastąpioną rolę pełnił papież-Polak w jednoczeniu Europy lat 80 XX w., w walce o miłosierdzie dla każdego człowieka oraz w ewangelizacji całego świata
Nasi uczniowie, wśród których są również harcerze, nie zapomnieli o aktach patriotyzmu. 1 listopada, jak niemal corocznie, pojechali na warszawski Cmentarz Wojskowy na Powązkach, by oddać cześć pamięci członkom warszawskich drużyn harcerskich, którzy zginęli za czasów okupacji hitlerowskiej. Tego dnia odwiedzili także okoliczne cmentarze - w Zakrzewie złożyli hołd członkom ZHP poległym na polu walki z okupantem, w Orszymowie odwiedzili mogiły m.in. mjra Jana Jaroszka i lokalnych bohaterów wojennych; wyruszyli także do Kępy Polskiej - miejsca spoczynku Anny Nakwaskiej. Kilka dni później, z okazji Święta Niepodległości uczestniczyli w Mszy Św. za Ojczyznę, a także w Biesiadzie Pieśni Patriotycznej w Węgrzynowie. Oprawą muzyczną spotkania w węgrzynowskiej świetlicy zajął się nasz niezastąpiony chór Fermata.
Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem sprawdził wiedzę uczniów gimnazjum przed świąteczną przerwą. Od 9 do 11 grudnia trzecioklasiści pisali próbny egzamin gimnazjalny przygotowany przez Wydawnictwo Operon.
Na przełomie stycznia i lutego 2015 r. rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjnego „Przywrócić Jadwigę” skierowanego do uczniów Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym w Małej Wsi. Autorem projektu jest Fundacja Zielony Promień, która dzięki grantowi udzielonemu przez Fundację Banku Zachodniego WBK podjęła się upamiętnienia osoby Jadwigi Nakwaskiej oraz społecznej roli ziemian z jej kręgu rodzinno-towarzyskiego. Projekt polega na opracowaniu przez uczniów tablic - elementów ruchomej wystawy. Ekspozycja ta będzie po raz pierwszy pokazana na uroczystości odsłonięcia w Kościele w Kępie Polskiej pamiątkowej tablicy poświęconej Jadwidze Korwin-Szymanowskiej po mężu Nakwaskiej. Zaplanowano ją na czerwiec 2015 r.
Od 1 września 2014 roku uczniowie klas III Gimnazjum w Małej Wsi uczestniczą w projekcie Województwa Mazowieckiego „Wyrównanie szans edukacyjnych poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe „Moja przyszłość”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu odbywają się zajęcia z nauki języka angielskiego, z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz związane z poradnictwem i doradztwem edukacyjno-zawodowym. Nie są to tylko zajęcia w klasach. Uczniowie często wychodzą na wycieczki. Do tej pory m.in.: mierzyli stawy przy byłej Cukrowni, badali obecność jonów azotowych (V), fosforanowych (V), żelaza (III) w wodzie. Obliczali, ile farby użyto do pomalowania szkoły. Badali odczyny roztworów substancji takich jak: sok z marchwi, jabłek, cebuli. Obserwowali ekosystem stawów, rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt. Zbierali materiały do zielnika, oznaczali gatunki. Przygotowywali preparaty mikroskopowe i oglądali. Odwiedzili Urząd Gminy i Bank Spółdzielczy.


Projekty edukacyjne realizowane w naszej szkole
10 października odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczniowie odwiedzili Muzeum Techniki, po którym oprowadził ich przewodnik. Potem obejrzeli w Teatrze Studio sztukę wg tekstu Doroty Masłowskiej „Jak zostałam wiedźmą”.

A to dopiero początek. Zajęcia będą się odbywały do 30 czerwca 2015 roku.
Pozostając w temacie projektów edukacyjnych, warto wspomnieć, że Szkolny Klub Europejski poprzez "znajomości" z Tygodnika Płockiego nawiązał kontakt z jedną ze szkół w Słowenii. W związku z tym rozpoczął projekt mający na celu współpracę z zagraniczną placówką oświatową. Uczniowie już przygotowali prezentację multimedialną o naszej szkole. Pozostaje czekać na odpowiedź z Bałkanów...
Sukcesy sportowe
Biegi

Bieg Niepodległości w Podgórzu 06.11.2014

Tomasz Szkopiński - I miejsce w kategorii: Chłopcy - rocznik 1999
Daniel Fortuński - II miejsce w kategorii: Chłopcy - rocznik 1999

Chłopcy drużynowo IV miejsce, dziewczęta VI.

Koszykówka

Zawody rejonowe w Słupnie 27.11.2014

Drużyna chłopców - II miejsce

Zawody powiatowe w Słupnie 08.12.2014

Drużyna chłopców - IV miejsce

Siatkówka

Zawody rejonowe w Słupnie 05.02.2015

Drużyna dziewcząt - I miejsce

Zawody powiatowe w Słupnie 13.02.2015

Drużyna dziewcząt - IV miejsce

Piłka nożna

Halowy Turniej Piłki Nożnej - 26.02.2015

Drużyna chłopców - III miejsce
Dnia 20 lutego 2015 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ochrony Danych Osobowych oraz Dzień Bezpiecznego Internetu. Koło teatralne przygotowało przedstawienie „Samotna rowerzystka”, a uzdolnieni plastycznie uczniowie plakaty, które zdobią naszą szkołę. Zostały również przeprowadzone konkursy: na najciekawszą ulotkę, prezentację multimedialną, stronę internetową, konkurs na blog internetowy, prezentację przygotowaną w Prezi. Celem wszystkich działań była promocja zasad ochrony danych osobowych oraz bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród naszej młodzieży gimnazjalnej. Poza tym uczniowie naszego gimnazjum ukończyli kursy e - learningowe „Bezpieczeństwo w Sieci” na platformie Fundacji Dzieci Niczyje Znajomi-Nieznajomi oraz przygotowali prezentacje i plakaty. Na lekcjach wychowawczych i lekcjach informatyki zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące bezpiecznego zachowania w sieci oraz opracowane wspólnie w klasach zasady „Bezpiecznego korzystania z sieci”.
Na koniec bonusowe plusy - oj działo się... działo
Full transcript