Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Bilişsel Yaklaşım

No description
by

hatice ay

on 16 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Bilişsel Yaklaşım

kuram hakkında
Yaklaşımın savunduğu, kişinin bilgiyi çevreden alıp kendine göre anlamlandırması bazı olumsuzluklara yok açacaktır. Öncelikle, yeterli deneyimden yoksun olan kişiler öğrenme için gerekli olan şemaları ve yaşantıları kazanmamış olacaklardır.
Öğrenenlerin eski yaşantıları farklı olacağından yeni bilgiyi anlamlandırmaları çeşitli olacaktır. Sonucunda istenmeyen çıktılar alınması da muhtemeldir.
BILIŞSEL ÖĞRENME KURAMI
Bilişsel yaklaşım
Bir insan ya da hayvanın geçirdiği yaşantı sonucu, biligiyi işleme tarzında meydana gelen değişikliklerdir. Diğer bir deyişle; geçmiş yaşantılar sonucu olayların anlam değiştirmesidir.
önemi
Bilişsel öğrenme kuramcıları öğrenmeyi dünyayı anlama, algılama girişimi olarak algılamaktadırlar. Yani bireyin çevresinde olup bitenlere bir anlam yüklemesidir.
Bu anlayışta eğitimin asıl amacı: öğrencilerin daha yeterli, daha kapsamlı, daha güçlü ve daha doğru “anlamlar” üretebilmesidir.

kuram hakkındA

• Öğrenme sürecine öğrenci aktif olarak katılmak zorundadır. Birey dışarıdaki uyarıcıların duyu organlarına gelmesini beklemek yerine, onları arama eğilimindedir. Birey etkileşim kurduğu uyarıcılara kendisi anlam verir ve yorumlar.
• Önbilgiler ve bilişsel beceriler öğrenmeyi etkiler. Bireyin önbilgileri ve bilişsel becerileri duyularına gelen uyarımları anlamasına ve yorumlamasına yardımcı olur .

kuram hakkında
Bilişsel yaklaşımda öğrenen, dikkatini kontrol ederek, uyarıcıları seçerek, onları anlamlı hale getirip kodlayarak öğrenme sürecine aktif olarak katılır.
Öğrenme noktasında bugün ulaşılan nokta, öğrencilerin kendisine aktarılan bilgileri aynen almadığı, aksine kendine ulaşan her bilgiyi süzgeçten geçirip yorumlayarak kendi dünyasında bir anlam yüklemeye çalıştığıdır.
Hatice Ay
1090310661
Bilişsel öğrenme kuramı
Bilişsel öğrenme kuramının üzerinde durduğu temel noktalar;
bilişsel yaklaşım
kuram hakkında sorular
Aynı sınıfta iki öğrenci ders dinliyor. Dersin sonunda öğretmenin sorduğu soruları biri doğru olarak yanıtlarken, diğeri yanıtlayamıyor. Bu iki öğrenciye öğretmen tarafından sunulan uyarıcılar aynı olmasına rağmen, niçin biri diğerinden daha iyi öğrenmiştir?
Full transcript