Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

TEK HÜCRELİDEN ÇOK HÜCRELİYE GEÇİŞ

No description
by

abdulkerim kaya

on 1 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of TEK HÜCRELİDEN ÇOK HÜCRELİYE GEÇİŞ

TEK HÜCRELİDEN ÇOK HÜCRELİYE GEÇİŞ
Tek hücreli organizmaların bazıları bölündüklerinde birbirlerinden ayrılmayarak koloni oluştururlar. Koloniler tek hücrelilikten çok hücreliliğe geçişte yer alan organizmalardır
Kolonilere örnek olarak yeşil alglerin oluşturduğu Gonium Pandorina,Eudorina ve Volvox verilebilir.Bu kolonileri oluşturanyeşil alg hücreleri kloroplast, kloroplastların içinde organizmanın ışığa yönelmesini sağlayan bir göz bebeği (stigma) ve kontraktil koful içerir.
GONİUM
En basit kolonidir.4,8,16 yada 32 hücreden oluşur.Hücreler jelatinimsibir madde ile bir arada tutulur.Gonium eşeyli ve eşeysiz olarak ürer.
PANDORİNA
Pandorina kolonisi Gonium'dan daha karmaşıktır.Bu yapı dıştan tabaka halindeki 8,16 yada 32 hücre tarafından kuşatılır.Hücreler jelatinimsi madde ile bir arada tutulur.Belirgin ön ve arka olmak üzere iki yarıya sahiptir. Pandorina eşeyli ve eşeysiz olarak ürer.
EUDORİNA
Eudorina kalonisi , Pandorina'dan daha gelişmiştir.Yuvarlak bir yapıda olan koloni,16 yada 32 hücreden oluşur.Koloninin ön ve arka kısımları arasındaki farklılıklar Pandorina'dan daha fazladır.Üreme,eşeyli ve eşeysiz olarak gerçeklerşir
VOLVOX
Volvox kolonisi burada anlatılanların en gelişmişidir. Küre şeklinde olan kolonide hücre sayısı 500 ile 50.000 arasında değişir. Büyüklüğü 1 mm'ye kadar ulaştığından gözle bile görülebilirYuvarlağın iç kısmı özel bir sıvı ile doludur.Hücreler arası iletişim , hücreler arasındaki ince sitoplazmik ipliklerle sağlanır. Dıştaki hücreler besin üretme ve harekette görevleridir.
Volvox'un hareketi her zaman öne doğrudur. Kaloninin arka yarısında bulunan az sayıda ki hücre diğerlerinden daha büyük olup üreme için özelleştirilmiştir.Geri kalan tüm hücrelerin üreme yeteneklerini yitirmiştir.
!!!Volvox , çok hücreli organizmaların iki önemli özelliğine sahiptir.Bunlardan birincisi gerçekleştirilen hücre gruplarının olmasıdır. İkincisi isehücreler arasında iş bölümünün olmasıdır.Bu özelliklerden dolayı Volvox,çok hücreliliğe geçiş organizması olarak kabul edilir.
ÖZELLEŞTİRME
Canlının gerektirdiği normal faaliyetlere ek olarak özel bir görev yüklenen hücrelere özelleşmiş hücreler denir.Özelleşme,organizmaya birçok yarar sağladığı gibi bazı sorunların da ortaya çıkmasına neden olur.
Özelleşmenin Yararları
*Daha az enerji harcayarak daha kısa sürede daha verimli iş
*Büyüklüğün artması ile korunma şansının artması
*Uygun olmayan durumlarda hayatta kalma şansının artması
Özelleşmenin Zararları
*Çok sayıda hücrenin oluşturduğu kütlenin taşınması
*İçerdeki hücrelerin çevre ile bağlantılarını yitirmeleri nedeniyle besin alımı
Full transcript