Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Bolesław Chrobry

No description
by

Adrian Kaczmarek

on 9 September 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Bolesław Chrobry

Judyta – rzekoma druga żona Bolesława Chrobrego.
O drugiej żonie Chrobrego wspomina Thietmar. Nie podaje jednak żadnych danych jej dotyczących oprócz sugestii, że pochodziła z Węgier. Drugie małżeństwo władcy, z którego narodził się Bezprym, trwało prawdopodobnie w latach 986-987. Bolesław rozwiódł się z pierwszą, nieznaną z imienia, żoną prawdopodobnie na przełomie 985/986.
Judyta Gejzówna
Ślub z dziedzicem państwa polskiego – Bolesławem odbył się w latach 987–989. Podobno miała wielki wpływ na męża, a być może także na sprawy państwowe. Możliwe jest bowiem, że księżna brała udział, towarzysząc mężowi, w zjeździe w Merseburgu 23 maja 1013 r. Być może czyniła tam zabiegi mające na celu uznanie swego syna Mieszka za lennika cesarskiego z obszaru państwa morawskiego. Nie wiadomo dokładnie kiedy Emnilda zmarła – można jedynie stwierdzić, że stało się to najpóźniej w 1017 r., lub, co bardziej prawdopodobne, jeszcze pod koniec 1016 r., skoro 3 lutego 1018 r. Bolesław wstąpił po raz czwarty w związek małżeński.Była to jego trzecia żona.
Emnilda słowiańska
Jej ślub z Bolesławem Chrobrym miał miejsce w okresie Wielkiego Postu, kilka dni po zawarciu pokoju w Budziszynie w 1018 r. i traktowany był jako rękojmia zawartych układów. Znamy tylko jedno dziecko z tego małżeństwa – córkę Matyldę (późniejszą narzeczoną lub żonę księcia szwabskiego Ottona ze Schweinfurtu).
Pożycie Ody z mężem prawdopodobnie nie układało się szczęśliwie. Przyczyną nieudanego związku mogła być znaczna różnica wieku małżonków (około 30 lat), a także romans Bolesława z niedoszłą żoną – Przedsławą, córką władcy Rusi Kijowskiej – Włodzimierza Wielkiego. Dalsze losy Ody nie są znane.
Według Długosza została wraz z mężem koronowana na królową Polski w 1025 roku. Jest to jednak tylko domysł średniowiecznego kronikarza. Miejsce i data jej śmierci są nieznane.Była to jego ostatnia żona.
Oda Miśnieńska
Wygląd
Bolesław I Chrobry
Przedstawienie
Ur. 967, zm. 17 czerwca 1025 – pierwszy koronowany król Polski (od 1025 roku) z dynastii Piastów, w latach 1003-1004 także książę Czech jako Bolesław IV, książę Polski od 992 roku.
Życie przed objęciem władzy
W 973 roku zdecydowano o wysłaniu Bolesława do Niemiec jako osoby gwarantującej postanowienia zjazdu w Kwedlinburgu (czy tak się w istocie stało jest kwestią dyskusyjną). Pojawiła się mało popularna hipoteza, że lata 80. X wieku spędził na dworze swojego wuja, księcia czeskiego Bolesława II Pobożnego.
W 984 jego ojciec Mieszko I zaaranżował małżeństwo Bolesława z córką margrabiego Miśni Rygdaga. Prawdopodobnie po zawarciu małżeństwa Bolesław objął władzę nad Małopolską. Rok później odprawił on swoją żonę (po śmierci jej ojca), lecz zachował władzę w Małopolsce, a następnie, prawdopodobnie z inspiracji księcia czeskiego Bolesława II, ponownie się ożenił.
Był synem Mieszka I, księcia Polski i Dobrawy, czeskiej księżniczki. Objął rządy w 992 roku, wypędzając krótko potem swoją macochę Odę i przyrodnich braci.
Tuż przed śmiercią (1025), koronował się na pierwszego króla Polski.
Według aktualnego stanu wiedzy o drugiej żonie Bolesława Chrobrego da się powiedzieć tylko tyle, że małżeństwo zostało zawarte najprawdopodobniej w 986, małżonka urodziła Bezpryma, została odprawiona w 987, pochodziła z Węgier i prawdopodobnie wywodziła się z panującego rodu Arpadów lub ich konkurentów do władzy.
Osiągnięcia
1.W 997 zorganizował misję nawracania Prusów.
2.Doprowadził do kanonizacji Św.Wojciecha.
3.Zjazd Gnieźnieński(1000) dał mu splendoru jako władcy.
4.3 zwycięskie wojny z Niemcami (1002-1018).
5.Rozszerzył granice, księstwa polskiego po Łużyce i Milsko.
6.Zdobył Grody Czerwińskie(1018).
Dziękuje!
Autor:Adrian Kaczmarek
Muzyka w Tle:02-Słoma Siano
Full transcript