Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

OKULDA KİMYA

No description
by

Melike Çayır

on 14 May 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of OKULDA KİMYA

Kağıt:
Kitap, defter, kalem, tebeşir, silgi mürekkep, yapıştırıcı dışında okullarda kullanılan daha pek çok kırtasiye malzemesi vardır. Örnegin okul çantaları, sulu boya, pastel boya ve mataralar bunlardan bazılarıdır. bilindigi gibi bunlar plastikten yapılır.


Work Experience
Mürekkep ilk kez M.Ö. 23. yüzyılda Çinliler tarafından yanan maddelerin isinden elde edilmiştir.

Mürekkep hat mürekkebi, yazı mürekkebi ve matbaa mürekkebi olmak üzere üç kısımda incelenir.

Hat mürekkebinin bileşenleri is ve zamktır.


Yazı mürekkepleri renklendiriciler, baglayıcılar gibi bileşenleri vardır.Tükenmez ve keçeli kalemlerde kullanılan mürekkeplere propil alkol, toluen gibi organik maddeler eklenir.

Matbaa mürekkeplerinde ise yapay pigmentler, yapıştırıcılar ve çözücüler bulunur.

Matbaa mürekkeplerinde kullanılan maddelerin birçogu petrol türevi organik bileşiklerdir. Organik maddelerin birçogu yanıcı, patlayıcı ve zehirlidir.
OKULDA KİMYA
Renkli kagıtlar, boyalar, kokulu silgiler, yapıştırıcılar ve rengarenk kalemler gibi her okul döneminde ögrencilerin dikkatini çeken kırtasiye malzemeleri ögrencilerin saglıgını etkileyen tehlikeler içerir.

Bu bölümde kırtasiye malzemelerinde hangi kimyasalların bulundugu ve bunların olası zararları üzerinde duracagız.

Diğer Kırtasiye Malzemeleri:
Silgiler
Tebeşirler
Yapıştırıcılar
Mürekkepler
Kalemler
M.Ö 2. yüzyılda bulunan kagıt üzerine yazı yazmada kullanılan bir malzemedir.Kagıdın ana bileşeni selulozdur.Selüloz çogunlukla bitkilerin gövdelerinden ve dallarından elde edilir .Kagıt üretimi için agaçlardan elde edilen selüloz hamur haline getirilir.Elde edilen hamur agartma işlemine tabi tutulduktan sonra pireslenir ve kagıt elde edilmiş olur. Bu işlem basamaklarında sodyum karbonat (Na2 CO3) sodyum hidroksit (NaOH) sodyum sülfit (Na2 SO3)çin kireci(AL2 Si2 O5 (OH)4) gibi çeşitli kimyasal maddeler kullanılır.Dolayısıyla kagıtlarla temas ettigimizde bu kimyasallar vücudumuza girer ve çeşitli saglık problemlerine yol açabilir .Ayrıca kagıtların eskimesi sürecinde meydana gelen kimyasal degişimlerde saglıga zararlı bozunma ürünleri oluşabilir .
Sert plastikler, kırtasiye malzemesi üretiminde çok arzu edilmez. Bu nedenle firmalar plastigi yumuşatmak için ''ftalat'' olarak adlandırılan maddeyi kullanırlar. Ancak bu madde insan saglıgı için çok zararlıdır. Ftalat, kanser başta olmak üzere daha birçok rahatsızlıga sebep olur.
Kırtasiye malzemelerinde kullanılan bir diger madde ise ''boyar maddeler''dir. Boyar maddeler organik ve anorganik maddeler olmak üzere ikiye ayrılır. Organik maddeler genellikle ''azo boyar'' maddelerdir. Bu maddenin tekstil de kullanımı yasaklanmıştır.Çünkü azo boyar maddeler de ftalat gibi insan saglıgına oldukça zararlıdır.

Kurşun Kalemler
Kurşun kalemler grafit-kil karışımı uçların ahşap kalıplar içerisine yerleştirilmesiyle elde edilirler. Ancak günümüzde ahşap kalıplar yerine dış kısmı ögrencilerin dikkatini çekmek amacıyla çeşitli renklere boyanır. Kullanılan bu boyalar kimyasal maddeler olup insan saglıgı için zararlı olabilir.
Kuru Boya Kalemleri
Kuru boya kalemlerinde ise uçlar toz boya, parafin ve kil karışımından yapılır. Toz boyalar genellikle titanyum di oksit (TiO2), çinko oksit (ZnO), demir (III) oksit (Fe2O3), çinko fosfat (Zn3(PO4)2) gibi geçiş metallerinin bileşikleridir. Bu bileşikler belli bir dozun üzerinde insan saglıgı için zararlıdır.
Dolma Kalem
Dolma kalem, tükenmez kalem ve keçeli kalemler ise yazıların silinmemesinin istenildigi durumlarda kullanılırlar. Bu kalemlerin ortak özelligi yazma işlemi için mürekkep kullanılmasıdır. Keçeli kalemlerde mürekkep içerisine boya katılır.
Okullarda kagıtla birlikte en çok kullanılan malzeme silgidir. Silgi üretiminde kullanılan ana madde kauçuktur. Günümüzde daha dayanıklı ve uzun ömürlü silgi üretiminde yapay kauçuk kullanılmaktadır.
Günümüzde ögrencilerin dikkatini çekmek için silgi hammadesinin içerisine birçok katkı maddesi konulmaktadır. Özellikle renk ve koku vermek amacı ile kullanılan bu maddeler ve bozunma ürünleri ınsan saglıgına zararlı olabilir.
Tebeşirin ham maddesi kireç taşı olarak bilinen kalsiyum karbonattır (CaCO3). Tebeşirlerde ince toz haline getirilmiş CaCO3 ' ün içinde renk verici maddeler ve yapıştırıcılar bulunur. Ayrıca silinirken tozlanması önlenmek için tebeşirlere kimyasal maddeler eklenir.
Kağıt ,tahta,plastik gibi şeyleri yapıştırmaya yarayan şeylere maddelere yapıştırıcı denir.yapıştırıcılar doğal ve yapay yapıştırıcalar olmak üzere iki kısımda incelenir.Doğal yapıştırıcılar mısır pirinç yada buğdaydan çıkarılan nişastadan,ağaçlardan çıkarılan selülozdan veya hayvan kemik ,kıkırdak,boynuzve derilerden elde edilir.Okulda kullanılan yapıştırıcılar genellikle yapay yapıştırıcılardır .yapay yapıştırıcılar su bazlı çözücü bazlı ve sıcak tutkal olmak üzere üç guruba ayrılır.yapıştırıcıların ana bileşenleri çözücü ve polimerlerdir. Bunların yanında yapıştırıcılarda dolgu maddeleri koruyucular ve sentetik reçineler kullanılır.Yapıştırıcıların bazılarında kullanılan çözücüler sağlığa zararlıdır . Çünkü bu çozücüler uyşturucu etkisi vardır .
Full transcript