Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ÖĞRENCİLERDE TOPLUMSAL DUYARLILIĞI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ?

No description
by

meral yiğit

on 16 June 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ÖĞRENCİLERDE TOPLUMSAL DUYARLILIĞI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ?

Videolar
Kavramlar
Hazırlayanlar
Öneriler
Referanslar
18.06.2014
mrlyigit@gmail.com

Hakkari
.
.
Temel Kavramlar
Felsefe
Sosyoloji
Psikoloji
ÖĞRENCİLERDE TOPLUMSAL
DUYARLILIĞI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ?


“Birkaç yıl önce, Seattle Özel Olimpiyatlarında, tümü fiziksel ve zihinsel özürlü olan dokuz yarışmacı, 100 metre koşusu için başlama çizgisinde toplandılar. Yarışmacıların tümü yarışı bitirmek ve kazanmak için istekliydiler.Yarışa başlar başlamaz, içlerinden genç bir delikanlı tökezleyip yere düştü ve ağlamaya başladı. Diğer sekiz kişi oğlanın ağlamasını duydular, yavaşladılar ve geriye baktılar. Sonra hepsi yönlerini değiştirdiler ve geriye döndüler, oğlanın yanına geldiler. İçlerinden Down Sendrom’lu bir kız eğilip oğlanı öptü ve:
-Bu onun daha iyi olmasını sağlar, dedi.
Sonra dokuzu birden kolkola girdiler ve bitiş çizgisine doğru hep birlikte yürüdüler. Stadyumdaki herkes ayağa kalkıp, dakikalarca onları alkışladı. Orada bulunan insanlar hâlâ bu öyküyü anlatırlar. Neden? Çünkü, bu hayatta önemli olan şey, kendimiz için kazanmaktan, çok daha ötede olan bir şeydir. Bu hayatta önemli olan, diğerlerini de anlamak, yavaşlamak ve rotamızı değiştirmek anlamına gelse bile, diğerlerinin kazanması için yardım etmektir. Toplumsal duyarlılık ve bilinç bu şekilde gelişir “
KAYNAKÇA
Öğrencilerin,toplumda etkili ve duyarlı vatandaşlar olmalarını sağlamak için, vatandaşlık becerilerini geliştirmek ve sosyal problemlerin farkında olmalarını sağlamak gereklidir.
TÜRK TELEKOM SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SEMİNER SUNUMU
ontoloji (varlık sorunu)
epistemoloji (bilgi sorunu)
aksiyoloji ( değerler sorunu)
mantık
toplum
kültür

değerler
normlar
dil
statü
rol
grup
birey
kurum
İstanbul Bağdat Caddesi’ndeki bir cafede 8 Kasım 2010 tarihinde tüp patlaması olmuş; 1 kişi yanarak can vermişti. Bugün o patlamanın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüler insanın kanını donduran cinsten. İlk patlamanın ardından müşteriler panik içinde kendilerini dışarı atmaya çalışıyor, bir kişi hariç... 85 yaşındaki Aytekin Yücel, protez bacağı nedeniyle kalkamıyor, yerde yardım bekliyor. İşte tam o sırada müşterilerden biri, geri dönüyor. Ama yaşlı adama yardım etmek yerine çantasını alıp çıkıyor. (http://www.cnnturk.com/2011/turkiye/02/02/kimse.yardim.etmedi.yanarak.can.verdi/605513.0/index.html)
Bir İnsanlık Ayıbı: Ölüme Terkedilen Yaşlı Adamın Yalnızlığı
Meral YİĞİT
Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri Öğretmeni
Yaşadığımız dünyayla ve yaşadığımız olaylarla ilişki kurarak bu konular üzerine sorumluluk almaktır. Bir bireyin sosyal sorumluluk içeren davranışlarda bulunması için, başkalarının ihtiyaçlarını ve hedeflerini anlaması gerekir. Hedef olarak da buna uygun bir davranış üretmesi gerekir.
Toplumsal
duyarlılık
nedir?
toplumsal duyarlılık
Maalesef ki içinde yaşadığımız çağda toplumsal duyarlılık gittikçe azalmakta ve insanlar birbirlerinin sorunlarına, ihtiyaçlarına, istek ve arzularına karşı duyarsız hale gelmektedir. Cemil Meriç'in şu sözü problemi ve çözümü bir arada bizlere vermektedir.
İnsanlar için en uygun yaşam koşulları ile mümkün olan yaşam koşulları arasındaki uyuşmazlıklar, “sosyal problem” olgusunu ortaya çıkarmaktadır. İşsizlik, eşitsizlik, boşanma, şiddet, suç, sigara ve alkol bağımlılığı başta olmak üzere, yabancılaşma, trafikten sağlıksız kentleşmeye ve gettolaşmaya kadar birçok konu günümüzün önemli sosyal problemlerini oluşturmaktadır (Şentürk, 2006:137)
sosyal problem türleri şunlardır
:

•Toplum üyelerinin ekonomik iyileşmesini tehdit eden sorunlar (işsizlik, yoksulluk, sosyal eşitsizlik),

•Toplumsal düzeni etkileyen ve yasa ile korunan değerleri tehlikeye düşüren sorunlar (şiddet, suç, çocuk suçluluğu),

•Çevreyle ilgili problemler (kentleşmenin olumsuz etkileri, sanayileşme, kirlilik v.b),

•Toplumun fiziksel, sosyal gelişimini tehdit eden sorunlar (aşırı nüfus, tehlikeli demografik denge, bulaşıcı hastalıklar v.b),

•Kişilere yönelik ayrımcılık konulu sorunlar (konum, cinsiyet, din, ırk v.b. nedenlerle),

•Dünya çapındaki küresel sosyal problemler (bölgesel çatışmalar, savaşlar, terör, mafya v.b) olarak sınıflandırılabilir
Toplumsal sorunların giderilebilmesinde, öncelikle o toplumdaki insanların sorunlara ilişkin bir farkındalık duygusuna sahip olmaları, durumdan endişe veya rahatsızlık duymaları ve sorunun çözümü için bir şeyler yapılması gerektiğini ifade etmeleri gerekmektedir (Fuller&Myers, 1941:322).
Toplumsal hayatta sorumluluk sahibi ve duyarlı vatandaşlar haline getiren süreci oluşturan ana aşamalardan birisi, bireylerin sosyal konular hakkında
bilgi
sahibi olmalarıdır.
Ailede Toplumsal Duyarlılık Kazandırmak İçin
Çocuklarınızından Beklediğiniz Sorumlu ve Düşünceli Davranış Çıtasını Yükseltin
Çocuklarınıza İyilik Etme Fırsatı Verin.
Çocuklarınızın Bir Toplum Hizmetine Katılmalarını Sağlayın.
Çocuklarınızla Başkalarının Yaşantılarına, Sıkıntılarına Dair Konuşun
Okullarda Toplumsal Duyarlılık Kazandırmak İçin
Toplum hizmeti çalışmalarını mezuniyet kriterlerinden biri olarak ele almak
Akran Destek çalışmaları, Akran Danışmanlığı, Akran Öğretmenliği ya da Akran Arabuluculuğu gibi çalışmalar, okul iklimine pozitif etkileri açısından çok popüler çalışmalar arasında sayılmaktadır. Bunlara öncelik vermek.
Erken teşhis
İlköğretim öğrencilerinde sosyal problemlere olan duyarlılığın tespit edilmesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ile gerçekleştirilecek toplum hizmeti çalışmalarına veri sağlaması ve yol göstermesi bakımından önemlidir.
oo
Ortak görüş,
Ortak anlayış
Ortak değer

SEVGİ
Ben gelmedim dava için
Benim işim sevi için”
İNSANLIK ÖLDÜ MÜ
TECAVÜZ
CİNAYET
ŞİDDET
UYUŞTURUCU
TÖRE
KAN DAVASI
AŞİRETÇİLİK
IRKÇILIK
İNTİHAR
SÖMÜRÜ
BANANECİLİK

DUYARSIZLIK
SAVAŞLAR
VE BENZERLERİ...
KİN
ÖFKE
NEFRET
"13 Mart 1964 tarihinde sabahın erken saatlerinde 28 yaşındaki Catherine "Kitty" Genovese işinden çıkmış Queens, New York'daki evine dönüyordu. Ne yazık ki Bayan Genovese kamuoyu vicdanını sızlatacak şekilde, hunharca bıçaklanarak öldürüldü." İşin ilginç yönü, polis raporlarına göre, en az 38 kişi ya saldırıya tanık olmuş veya geç kadının imdat çağrılarını duymuş, ama hiçbiri herhangi bir girişimde bulunmamıştı. Toplumu hayrete düşüren bu trajik "seyirci kalma" durumu daha sonra bir çok psikolojik ve sosyolojik araştırmanın temelini oluşturdu. Günümüzde "Genovese Sendromu" olarak da tanımlanan seyirci kama durumu bazı kolektif davranışları açıklamak için kullanılıyor. En önemli nedenlerinden birisi, sorumluluk alma eyleminin büyük topluluklarda dağılma özelliği göstermesi. Önemli kararlar aması gereken insan toplulukları ne kadar büyürse, toplum üyelerinin "sorumluluk alma konumundaki kişi ben değilim" veya "nasıl olsa başkası bu sorumluluğu almıştır" şeklinde düşünme olasılığı artıyor. Eğer sorumluluklar kesin tanımlarla belirli bireylere önceden verilmemişse "seyirci kalma" olasılığı daha da artıyor.
www.turkhemsirelerdernegi.org.tr/menu/hemsirelik-yayinlari/saglik-guncel/cem-sungurun-yazilari/catherine-kitty-genovese-kimdir.aspx

www.academia.edu/3440395Ilkogretim_Ogrencilerine_Yonelik_Sosyal_Duyarlilik_Olceginin_Gelistirilmesi_Development_of_Social_Sensitivity_Scale_for_Primary

www.ailem.com/templates/library/1760.asp?id=11913

kariyerim.com.tr/sayfa2.asp?id=2967
bunun için;
FELSEFE
ÖĞREN VE ÖĞRET
ÇÜNKÜ;
Full transcript