Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

DİADEMİN TARİHİ

No description
by

Dilan İlarslan

on 17 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of DİADEMİN TARİHİ

DİADEMİN TARİHİ
Erken Miken döneminde cenazeler çok sayıda altın takı,diadem ve altın ince plakalarla süslü muhteşem elbiselerle gömülür.Ancak,orta Miken döneminden diademler mezar sunuları içinden tamamen kalkar ve mezarlara bırakılan altın takılar giderek azalır.Sadece Kıbrıs adasındaki,geç Miken dönemine tarihlenen mezarlar,eski geleneğin Ortadoğu kültür etkilerinin de katkısıyla sürdüğünü gösterir.Bu mezarlardan,kumaş bantlar üzerine dikilmiş olması gereken altın ve cam süslerden oluşmuş alın bant ları çıkarılır.
Miken diademleri iki uca doğru sivrilen,elips formlu altın plakyalardır.Yüzeyleri simetrik olarak yerleştirilmiş ,ortadaki büyük ve yanlara doğru giderek küçülen çiçek rozetleri,iç içe daireler,daire içine çiçek formunda yerleştirilen noktalar gibi rölyef motifler,diademlerde çokça kullanılır.Motif kontürleri dalgalı çizgi süslemelidir.Diademlerin çoğunun kolayca bükülüp deforme olabilecek kadar ince altın levhalardan yapılmış olması,cenaze süsü olarak üretildiklerini gösterir.
DİADEM(TAÇ)
Yunan Uygarlığında Diademler
Yunan altın mezar buluntu larının (M.Ö.5.-4. yy) önemli bir grubunu oluşturan diademler,çoğunlukla basık üçgen formundadır.Ancak, altın şeritler halinde olanları da vardır.İnce, altın levhalardan kesilen ve kenarları çizgi veya kabartma noktalarla çerçevelenen diademlerin yüzeylerine, alçak kabartmalarla mitolojik figürler ya da bitkisel motifler işlenmiştir.
Antik Çağ yazarları ve kitabeler,altın çelenklerin başarılı vatandaşlara onur ödülleri olarak verildiğini ve resmi törenlerde takıldığını anlatır. Günümüze ulaşabilen taçlar belki de bu değerli ödülleri ölüm ötesine taşıma dileğiyle mezarlara bırakılmıştır.Mezar buluntusu olan diademler,çok ince altın levhalardan yapıldıkları ve kolayca deforme oldukları için günlük hayatta kullanmaya uygun değildir.
Helenistik Dönemde Diademler
Herakles düğümü
Diademin ilk örneklerini ince altın,gümüş az da olsa tunç levhadan oval kısa kenarları yuvarlak,ortası rozet motifli şekilde görmekteyiz.Repousse nokta veya zik zak bezemeli olanları da vardır.İ.Ö. 3. binde Alacahöyük ve Troia`da da bulunmuşlardır.İ.Ö. 2. binin ortalarında Kıbrıs`ta yaygındır.Tanrılar ve insanlar için adak,sunu veya otorite göstergesi veya süs takısı anlamında kullanılmıslardır.Özel hayatta,dogumda,sevgi belirtisi olarak sölenlerde,hastalıkta,ölümde ve cenazede kullanılırdı.
Taç,daha çok geç dönemlerde rütbe ve takı olarak kullanıldı.Plinius`a göre baslangıçta tanrı simgesiydi.Tanrı heykelleri,tapınak,kutsal yer,kurbanlık hayvan ve hatta evler taçlandırılıyordu.Taçların ilk örnekleri zeytin,mese ve mersin agacı dal ve yapraklarından daha sonra da metalden yapılmıstır
l
Güney Italya da geliştirilen naturalist üsluba sahip bir diademde,alt ve üst kenarlarda ince altın borular kullanılmıştır.Çiçek ve figürler,bu boruların arasına yerleştirilmiş konkav altın şeritlerle kompozisyon desteklenmiştir.M.Ö.3. yy. da güçlü Pers etkisiyle,dış bükey bantların ya da burulmuş ince şeritlerin ortasına yerleştirilmiş Herakles düğümleri ve uçları süs taşı süslü zincir püsküllerle düzenlenmiş gösterişli altın erkek diademleri yapılır.Münih Antiken Sammlung da sergilenen bu tip altın bir diademde,Herakles düğümü garnet taşı kakmayla işlenmiştir.Düğümün üstünde Nike,iki yanına yılan-ejder rölyefleri bulunur.Diadem çemberini oluşturan bombeli altın bantın üzeri ise,filigre balık pulları ve her pulun ucuna yerleştirilen granülasyonlarla bezelidir.Filigre süslü altın rozetlerle diademe bağlanan dokuz zincir püskülün ucuna renkli taşlar takılmıştır.
Herakles düğümü
İnce altın levhalardan yapılmış şerit ya da basık üçgen formülü diyademler m.ö.4 yy da ortaya çıkar.Bu diademler,kalıba basma tekniği ile kabartma olarak işlenmiş bitkisel msotifler ve mitolojik figürlerle süslüdür.Çoğunluğu teşkil eden üçgen diademler ise tapınak alınlıklarını andırır.Bazılarının ortasına üçgen çıkıntılar işlenerek bu etki daha da artırılmıştır.m.ö.2-1 yylarda ekonomik gerilmeye bağlı olarak,üçgen şekil daha baskılaşır ve altın levha daha incelir.
günümüz modasına ait diademler
kraliyet aileleride günümüzde kullanmaktadır
günümüzde en çok kullanıldığı alan gelin tacı
modanın da bir parçası
Full transcript