Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

muratince

tez
by

ebru ince

on 4 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of muratince

Web Tabanlı Bir Öğrenme
Nesne Ambarı Gelistirilmesi Murat INCE Öğrenme Nesnesi Öğrenme Nesnesi Öğrenme Nesnesi Öğrenme Nesne Ambarı Öğrenme Nesne Ambarı
Temel Fonksiyonlar Metadata Araştırma Modeli IEEE Öğrenme Teknolojisi Standartları Komitesi (LTSC) (2004) öğrenme nesnelerini, “Teknoloji destekli öğrenim sırasında kullanılabilen, yeniden kullanılabilen veya referans verilebilen sayısal ya da sayısal olmayan herhangi bir varlıktır” olarak tanımlamıştır. “Öğrenme nesnesi (learning object) teriminin arkasında yatan temel şey, eğitimcilerin çevrim-içi bir ders oluşturmak üzere evrensel olarak erişilebilir sayısal bilgi parçalarını bileşenler olarak kullanarak bir öğrenim veya eğitim kümesi oluşturmasıdır” (Yalvaç ve Bayraktutan, 2004) Millar (2003) öğrenme nesnesi temel yapısını; öğrenim nesnesinin kendisi (learning object) ve öğrenim nesnesini tanımlayıcı bilgi (metadata) olmak üzere iki parçalı olarak tanımlamıştır Öğrenme nesnesi üstverisi (metadata) Dublin Core Metadata Initiative (DCMI) tarafından “veri hakkındaki veri” olarak tanımlanmış ve metadata hakkında temel model geliştirilmiştir (2005). Cebeci (2003) öğrenme nesne ambarını “öğrenim nesnesi ambarları öğrenim nesnelerini, bu nesneleri tanımlayıcı bilgileri, kullanım hakları, değerlendirmeleriyle birlikte depolamak, aramak ve kullanmayı kolaylaştırmak amaçlarıyla oluşturulmuş sistemlerdir” olarak tanımlamıştır. Arama (Search/Find)
Kalite Kontrolü (Quality Control)
Alma (Retrieve)
Saklama (Store)
Toplama (Gather)
Yayınlama (Publish)
Sürdürme (Maintain)
Talep Etme (Request) Bu çalışmada tasarım tabanlı
araştırma yöntemi türevlerinden
gelişimsel araştırma kullanılmıştır
Tasarım tabanlı araştırma, öğretimsel
araçların tasarımını ve öğrenmeyi
konu edinir (Brown, 1992). Tasarım tabanlı araştırma bilginin oluşması, geliştirilmesi, kabul edilmesi ve sürekliliğinin sağlanması aşamalarını içermektedir (Collins, 1992). Tasarım tabanlı araştırma yönteminin gelişimsel araştırma türevi (Richey, Klein ve Nelson, 2003) iki çeşitten oluşmakta olup; bu çeşitlerden Tip 1 bir program veya ürün üzerine odaklanan, Tip 2 ise araştırma sürecine odaklanan olarak tanımlanabilir. Bu araştırmada öğrenme nesne ambarı programı geliştirilmiştir.
Full transcript