Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Teoria e evolucionit dhe mangesite e saj.

No description
by

Ergi Minga

on 15 April 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Teoria e evolucionit dhe mangesite e saj.

Fakti 3:
Kompleksiteti i njeqelizoreve
Shkencetaret nje shekull me pare besonin se qeliza e pare ishte nje forme primitive jetesore. Teoria vazhdoi te zhvillohet duke thene se nje vetetime goditi nje liqen duke shkaktuar molekula te krijonin reaksione ne menyra te ndryshme duke krijuar nje qelize te gjalle, e cila filloi te ndahej. Kjo teori eshte provuar te jete qesharake deri ne kufijte e feminores. Edhe laboratoret me moderne nuk kane arritur te krijojne nje qelize te vetme.
Fakti 6:
Nga kaosi tek organizimi
Ligji i dyte i termodinamikes tregon se organizimi nuk mund te rrjedhi nga kaosi. Organizma te vegjel komplekse nuk mund te organizohen per te dhene nje organizem me te madh. Kjo kundershton ligjin e dyte te termodinamikes i cili nuk eshte kundershtuar asnjehere. Nuk mundet qe dy ligje te ndryshme te "verteta" te kundershtojne njera-tjetren.
Fakti 1:
Zogjte
Teoria duket shume mire ne qofte se marrim parasysh dreret. Dreret mund te ndjejne rrezikun dhe me te shpejtet mund t'i largohen atij. Por, raste te tjera kane mangesi te medha. Nje nga keto eshte se velociraptoret evoluan ne arkeopterikse duke zhvilluar krahet. Per cfare mund t'i duhen nje velociraptori krahet? Pse nje gjallese do evolonte dicka te panevojshme? Kjo kundershton faktin se gjallesat vazhdojne te ruajne tiparet me te mira. Nje velociraptor me nje gjysme krahu do te vendosej ne disavantazh ne natyre. Pse duhej qe ky velociraptor te vazhdonte te evolonte kete krah te panevojshem per miliona vjet? Duke u bazuar tek perzgjedhja natyrale, zogu me krahun me te vogel te panevojshem do te fitonte garen. Duke u bazuar te kjo teori, zogjte nuk do te ishin asnjehere te afte te fluturonin.
Fakti 7:
Numri i kromozomeve
Nuk ka prova se nje specie mund te ndryshoje numrin e kromozomeve me ane te ADN-se. Numri i kromozomeve brenda cdo specieje eshte i percaktuar. Kjo eshte arsyeja pse nje mashkull i nje specieje nuk ka mundesi te ciftezohet me nje femer te nje specieje tjeter. Ja pse njeriu nuk mund te evoloje nga majmunet. Nese nje kafshe ka nje kromozom me shume ose me pak atehere ajo nuk mund te riprodhohet. Evolimi i specieve te reja eshte shkencerisht i pamundur.
Fakti 8:
Origjina e materies
Shkencetaret nuk kane cfare te thone kur vjen puna tek origjina e materies, per shkak se ata e dine se nga asgjeja nuk mund te evolohet asgje. Fakti se materia ekziston ne sasi shume te medha e hedh poshte teorine. Gjithashtu, as teoria e Big Bang nuk e verteton kete gje.
Teoria e evolucionit dhe mangesite e saj.
Fakti 4:
Vezet dhe sperma tek njeriu
Teoria e evolucionit anashkalon nje nga problemet kryesore qe lidhet me vezen dhe spermen tek njeriu. Veza permban kromozome X, ndersa sperma kromozome Y. Tek te gjitha femrat vezet zhvillohen brenda vezoreve ne fazen fetus. Shkencetaret thone se faktori mjedis ndikon ne pershtatje. Por, ndryshimi i mjedisit tek femra nuk sjell ndryshime tek fetusi. Per kete arsye, femrat nuk jane pjese e evolucionit.
Fakti 5:
ADN
Fakti shkencor tregon se ADN-ja ka brenda nje kontrollues gabimi dhe nje ndreqes. Fakti eshte se cdo ndryshim i bere ne ADN kthehet mbrapsht nga ADN-ja.
Darvini dhe teoria e evolucionit
Baza e teorise se evolucionit te Darvinit ishte perzgjedhja natyrore. Sipas tij, disa individe me te forte, me te fuqishem etj. do jetojne me shume per t'u riprodhuar duke lene pasardhes me keto vecori. Teoria sugjeron se me kalimin e viteve, keto vecori sjellin krijimin e specieve te reja
Fakti 2:
Speciet pa paraardhes
Llojet e ndryshme gjate linjes kohore, sipas shkencetareve, provojne evolucionin. Shkencetaret ndertojne linja evolucioni duke u bazuar tek ngjashmerite midis llojeve gjate kohes. Shembulli me i mire jane njerezit. Shkencetaret krijojne linjen kohore te evolucionit duke u bazuar tek skeletet e gjetura dhe ngjashmerite. Kjo procedure mund te ndiqet vetem tek njerezit, per shkak te numrit te madh te majmuneve te zhdukur. Ata nuk e bejne asnjehere kete me elefantet ose gjirafat.
Full transcript