Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

SZTUKA W PRZESTRZENI

No description
by

Wojciech Kołacz

on 8 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of SZTUKA W PRZESTRZENI

SZTUKA W PRZESTRZENI
Sztuka Publiczna

sztuka tworzona w celu umieszczenia jej w przestrzeni publicznej i tam prezentowana. Występuje od początków dziejów sztuki.charakterystyka Sztuki Publicznej

Funkcje sztuki publicznej: dekoracyjne, upamiętniające, propagandowe

Wykorzystuje różne tworzywa i przybiera rozmaite formy. Mogą to być np. murale, mozaiki, rzeźby (fryzy, pomniki itp.), witraże.

Sztuka publiczna bywa też określana jako alternatywna wobec elitarnej sztuki galerii. Takie jej rozumienie pojawiło się w latach 60., a jej cel definiowano jako kształtowanie i ożywianie przestrzeni miasta.
Z czasem najbardziej istotną cechą charakteryzującą sztukę publiczną stała się z kolei możliwość dialogu z odbiorcą jak i z miejscami ekspozycji

Graffiti
sztuka tworzona w miejscu publicznym, najczęściej "na ulicy" w formie bezprawnej ingerencji. Termin zawiera w sobie tradycyjne graffiti, lecz często jest użyty dla odróżnienia aktywności artystycznej w przestrzeni miejskiej od wandalizmu.
Street Art
nazwa zbiorcza dla różniących się tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń lub – rzadziej – za zgodą albo na zamówienie właściciela pomalowanego obiektu, Graffiti, szczególnie nielegalnie umieszczane w przestrzeni publicznej, przez jednych traktowane jest jako akt wandalizmu, przez innych – jako forma sztuki.
Post Graffiti
termin wprowadzony dla rozróżnienia dzieł,
które tworzone są w technikach i miejscach
charakterystycznych dla tradycyjnego graffiti,
wyrózniają sie jednak wysokimi walorami artystycznymi (szczególnie wartości malarskie)
Bardzo często cechują się eksperymentalnym traktowaniem litery. Obecnie widzimy szybki rozwój tego zjawiska. Często tworzone przez artystów, którzy przez wiele lat malowali graffiti.
artyści tworzacy Street art
wykorzystuja różne techniki:
m.in szablony, naklejki, paste upy
(papier przyklejany klejem jak tapeta)
instalacje, malarstwo sprejem i farbami
akrylowymi.
konkluzje
Street Art postrzegany jest jako zjawsko z natury buntownicze, wykonywane nielegalnie, podczas gdy sztuka publiczna powstaje na zlecenie, za pozwoleniem władz miasta, jest finansowana etc. Artyści tworzacy Street Art oraz nielegalne graffiti często wykonuja legalne dzieła, które wpisuja się w definicję sztuki miejskiej. Rozróżnienie tych zjawisk, nie jest proste, tym bardziej, że dzieła te występuja często w sasiedztwie. Wiele mówi się
o nowym muraliźmie i post graffiti. Zjawiska te sa trudne do zdefiniowania, ale zdradzaja fakt, że człowiek ma potrzebę kształtowania przestrzeni, która zamieszkuje, ingerowania w nia poprzez rozmaite działania. Niewatpliwie zjawisko to towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów.
Full transcript