Prezi

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in the manual

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Komünite ve Popülasyon Ekolojisi

Damla Aydaşo
by Damla Ayda on 13 March 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Komünite ve Popülasyon Ekolojisi

KOMÜNİTE VE POPÜLASYON EKOLOJİSİ TEMEL EKOLOJİK KAVRAMLAR Komünite Belirli bir alanda sürekli etkileşim içerisinde bulunan canlıların oluşturduğu topluluğa komünite denir.
Komünitelerin tipi ve büyüklüğü, komüniteyi oluşturan canlı türlerinin çeşitliliği ve çevre şartlarının organizmalar üzerindeki etkilerine bağlıdır.
Sıcaklık, nem, yağış, besin, vb. faktörler tür çeşitliliğini ve dolayısıyla komünite tipini
ve büyüklüğünü etkiler. Komünitelerin coğrafik büyüklüğü de tür zenginliğini etkiler. Komünitelerin Özellikleri Komünitelerde Rekabet Komünitede Simbiyotik İlişkiler Komünitelere Etki Eden Faktörler Rekabet: Belirli bir ortamda ancak belirli sayıda organizma yaşayabileceğinden aynı ortama fazla sayıda bireyin yerleşmek istemesi rekabete neden olur. Besin, su, ışık, mineral, av-avcı ilişkileri vb. canlılar arasında rekabete neden olur.
Rekabet iki çeşittir. Komünitede farklı türler arasında değişik şekilde etkileşimler olabilir. Türler birbirini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir ya da birbirinden etkilenmeyebilir.
Simbiyoz(Birlikte) Yaşam: İki canlıdan birinin ya da ikisinin canlılıklarını sürdürmek için birlikte yaşamalarına denir. Mutualizm(Karşılıklı, Zorunlu yararlanma): İki organizma birbirinden karşılıklı yarar sağlar. Bu ilişkide beslenme ve barınma temel araçtır. Protokooperasyon(İsteğe Bağlı Yararlanma) Eğer bir birliktelikten her iki tür de yararlanıyorsa ve bu türler bu birlik olmadan da yaşamlarını sürdürebiliyorsa bu tip birlikteliğe protokooperasyon denir. Kommensalizm(Tek Taraflı Yararlanma) Birlikte yaşayan iki canlıdan birinin diğerine zarar vermeden ondan yararlanmasıdır. Parazitizm(Asalak Yaşam) İki canlıdan birinin diğerine zarar vererek yarar sağladığı ilişkidir. Parazit yaşayan organizmalaın çoğunda sindirim enzimleri iyi gelişmemiştir. Parazit, konak canlını enzimlerini kullanarak ona zarar verir. Populasyon Büyüme Eğrileri Zamana karşı birey sayısı bir grafiğe işlenirse populasyon büyüme eğrileri elde edilir. Populasyonlarda iki tip büyüme eğrisi vardır. S Tipi Büyüme Eğrisi J Tipi Büyüme Eğrisi Pozitif Artış Evresi (Kuruluş Evresi) Logaritmik Artış Evresi Negatif Artış Evresi Denge Evresi Nesli Tükenmekte Olan Canlılar Nesli Tükenmiş Hayvanlar Bitki ve Hayvanların Yeryüzünde Dağılımını Etkileyen Faktörler Biyocoğrafya: Canlı türlerinin doğadaki yayılışını inceleyen biyoloji alt bilim dalıdır. Canlıların coğrafik dağılımını etkileyen faktörler biyocoğrafyanın alanına girer. Bitki ve hayvanların yeryüzündeki dağılımını etkileyen faktörler şunlardır: DAMLA AYDAŞO
11-F 451
See the full transcript